21

10.2019

17:02

Eestlased välismaal: Ats Purje krooniti taas Soome meistriks

Läinud nädalalõppu võib pidada eestlastele edukaks, kui Ats Purje (pildil) krooniti KuPSi särgis Soome meistriks, Taijo Teniste sahistas võrku Norra kõrgliigas, Artjom Dmitrijev lõi võiduvärava Kasahstanis ning Lõuna-Koreas oli täpne Henri Anier.

Soome kõrgliigas tegi ajalugu Purje, kellest sai esimene eestlane, kes võitnud tiitli kahe erineva välisklubiga. Esmalt õnnestus see Soomes 2008. aastal Turu Interi särgis ja tänavusel hooajal Kuopio Palloseuraga. Kusjuures, viimases voorus alistati otsustavas mängus võõrsil 2:0 just Purje endine koduklubi Inter. Purje sekkus mängu kohtumise 77. minutil, mil hilisem lõppskoor oli juba tablool. KuPS kogus lõpuks 53 punkti ja edestas Interit viie punktiga. Kolmanda koha saavutas 47 punktiga Espoo Honka ning sama punktisummaga oli neljas Tampere Ilves. Tabeli ülemises pooles mängisid hooaja teises pooles veel HJK ja Mariehamn, kes leppisid vastavalt viienda ja kuuenda kohaga.

Meistrivõistluste seitsmenda koha noppis HIFK, kes alistas viimati 2:0 RoPSi. HIFKi väravavaht Martti Puolakainen jälgis matši varumeestepingilt. Kaheksanda koha said Brent Lepistu ja Lahti, kes jäi HIFKist maha kolme punktiga. Viimases voorus viigistas Lahti võõrsil 0:0 Seinäjoki JK-ga, kes oli meistrivõistluste üheksas meeskond. Lepistu sai Lahti särgis kirja 90 minutit, SJK mängija Trevor Elhi tegi kaasa teise poolaja ja Zakaria Beglarishvili jälgis matši SJK varumeestepingilt.

SJK – Lahti kohtumisel oli tähtsal kohal kodumeeskonna pikaaegne väravavaht Mihkel Aksalu, kes vigastas hooaja lõpus treeningul kätt ning seetõttu meeskonda viimastes voorudes aidata ei saanud. Mängul avanes SJK fännidel võimalus Eesti puurilukuga, kelle jaoks tänavune hooaeg senise koduklubi särgis viimaseks jäi, hüvasti jätta. Aksalu oli SJK särki kandnud 2013. aastast ning oli mitmel hooajal meeskonna kapteniks. 2014. aastal võitis ta SJK-ga meistrivõistlustel hõbemedali, 2015. aastal vahetati see välja kuldse autasu vastu, kui Aksalu valiti liiga parimaks väravavahiks ning 2016. aastal saadi meistrivõistlustelt pronks. 2016. aastal võideti nii liigakarikas kui ka Soome karikavõistlused. Aksalu nimele jäi SJK särgis 209 kohtumist, neist 158 Veikkausliigas.

Soome kõrgliigas sai tänavu kümnenda koha RoPS, üleminekumängudega peab leppima KPV ning viimaseks jäi VPS, kes alistas viimases mängu KPV 3:2, kuid jäi neist tabelis siiski kuue punkti kaugusele. VPSi kaitsja Hindrek Ojamaa hooaja viimases mängus meeskonna koosseisu ei kuulunud.

Olulised kohtumised Soome klubide vahel pole veel läbi, sest kolmapäeval alustatakse kohtumistega eurosarja koha nimel. Brent Lepistu koduklubi kohtub võõrsil HJK-ga ning Mariehamn võõrustab HIFKi. Paari võitjad peavad omavahel omakorda lahingu pühapäeval ja tolle paari võitja peab järgmisel nädalal kodus-võõrsil printsiibil mänge meistrivõistlustel neljanda koha saavutanud Honkaga.

Norra kõrgliigas lõi värava Bergeni Branni kaitsja Taijo Teniste, kes viis oma koduklubi võõrsil Sarpsborg 08 vastu juhtima, kuid lõpuks lepiti 1:1 viiki. Joonas Tamm tegi kaasa kogu kohtumise, kui Lillestrøm mängis sama tulemusega võõrsil viiki Strømsgodsetiga. Brann on tabelis kuues ning Lillestrøm on 16 meeskonna konkurentsis 11. kohal.

Rootsi kõrgliigas võttis vägeva võidu Karol Metsa tööandja AIK, kes mängis võõrsil Falkenbergi üle lausa 5:1. AIK ridades lõi lausa neli väravat Henok Goitom, Mets tegi kaasa kogu kohtumise. Rootsi kõrgliiga tabeli tipp on ääretult tihe, sest tänase seisuga on esimesed neli meeskonda teeninud võrdselt 59 punkti! Hammarby, Malmö FF ja Djurgårdeni järel on AIK neljas. Seis võib muutuda täna õhtul, sest Djurgårdenil on veel vooru kohtumine pidatamata. Mäng IFK vastu toimub täna õhtul Göteborgis. Tabelis viiendal kohal on Norrköping, kes jääb esinelikust hetkel maha kuue punktiga. Viimati alistati kodus 1:0 Kalmar, Norrköpingu puurilukk Andreas Vaikla jälgis kohtumist varumeestepingilt.

Kasahstani kõrgliigas lõi võiduvärava Artjom Dmitrijev, kelle koduklubi Okžetpes alistas võõrsil 2:1 Aktobe. Dmitrijev lõi võiduvärava kohtumise 48. minutil peaga. Täismängu sai kirja ka Sergei Zenjov, kui Karagandõ Šahtjor tegi võõrsil väravateta viigi Taraziga. Liigatabelis on Dmitrijevi ja Zenjovi tööandjad vastavalt seitsmendal ja kaheksandal kohal.

Lõuna-Korea esiliigas lõppes Henri Anieri väravapõud, kui ründaja tegi skoori Suwoni 1:1 viigimängus Seouli E-Landi vastu. Kümne meeskonnaga liigas on Suwon 40 punktiga kaheksandal kohal, kuid eelviimasel real olevat Daejeon Citizeni edestatakse kümne punktiga ning E-Landi lahutab eelviimasest reast omakorda kuus punkti. Kolm vooru enne lõppu lahutab Suwoni viiendast kohast kõigest neli punkti.

Itaalia kõrgliigas pääses väljakule Ragnar Klavan, kelle koduklubi Cagliari alistas kodus 2:0 SPALi. Klavan sekkus mängu vahetusest kohtumise 82. minutil. Cagliari tõusis liigatabelis viiendaks.

Georgi Tunjovile jagus mänguaega SPALi noortemeeskonnas, kui viimati alistati väravaterohkes mängus 6:3 Venezia. Tunjov tegi kaasa 72 minutit ning sai kirja värava ja väravasöödu.

Sloveenia kõrgliigas jäi Domžale 1:2 alla Celjele. Rauno Sappinen pääses väljakule varumeestepingilt kohtumise 79. minutil, Mattias Käit koosseisu ei kuulunud. Mänguajata jäi Šotimaal ka Madis Vihmann, kelle koduklubi St. Johnstone kaotas St. Mirrenile 0:2.

Armeenia kõrgliigas mängis Nikita Baranov 90 minutit, kui Alashkert kaotas kodus 0:1 Lorile. Ilja Antonovi koduklubi Ararat-Armenia on võistlustules täna õhtul, kui võõrsil minnakse vastamisi Gandzasariga.

Poola esiliigas mängis Henrik Ojamaa 90 minutit, kui Legnica Miedź alistas kodus 4:1 Olsztyni Stomili. Koosseisu ei kuulunud Artur Pikk, kes sai möödunud voorus enda nimele hooaja neljanda kollase kaardi. Mänguaega ei jagunud Ken Kallastele, kelle koduklubi Tychy 71 vandus võõrsil 1:2 alla Niepołomice Puszczale. Miedź on tabelis viies, Tychy 71 asub 18 meeskonna konkurentsis 13. kohal.

Oktoobrikuistes mängudes Eesti U21 koondise väravat kaitsnud Karl Jakob Hein tundis kaotusvalu Inglismaal, kui Londoni Arsenali U23 meeskond jäi alla Chelseale 1:3. Hein tegi kaasa kogu kohtumise.

Eile tõmmati joon alla ka Soome esiliiga hooajale. KTP, kelle peatreeneriks on Argo Arbeiter ja abitreeneriks Indrek Zelinski ja kelle ridades mängib Eesti U17 koondislane Taaniel Usta, jäi viimases voorus võõrsil 0:1 alla TPV-le ning oli lõpuks tabeli neljas meeskond. Esiliiga võitis Haka, kes alistas viimases voorus tabelis üheksanda kohaga leppinud MYPA 2:1. MYPA ridades sai 90 minutit kirja Maksim Gussev, Kaarel Usta sel korral koosseisu ei kuulunud.

Bulgaaria kõrgliigas pääses lisaminutitel väljakule Artjom Artjunin, kelle tööandja Veliko Tarnovo Etar alistas võõrsil 2:0 Dunavi. Liigatabelis on Etar 14 meeskonna konkurentsis üheksandal kohal.

Saksamaal teenis mänguaega Mattias Männilaan, kes pääses Kieli Holsteini U19 meeskonna 3:1 võidumängus Dresdeni Dynamo vastu väljakule vahetusest kohtumise 77. minutil. Tema meeskonnakaaslane Markkus Seppik mänguaega ei teeninud. Aleksandr Šapovalov viibis väljakul esimese poolaja, kui Freiburgi U17 meeskond mängis Augsburgiga. Kohtumine kaotati tulemusega 0:4. Oliver Jürgens oli täpne Itaalias, kui ta lõi värava Hellas Verona U17 meeskonna 3:3 viigimängus Cittadella vastu.