05

08.2019

13:22

Eestlased välismaal: Lepistu edukas debüüt, Ojamaalt värav

Läinud nädalal näitasid eestlased oma oskuseid nii eurosarjade kui ka kohalike liigade kohtumistel. Äsja Soome kõrgliigaklubi Lahtiga liitunud Brent Lepistu tegi uue meeskonna särgis võiduka debüüdi.

Lahti alistas Lepistu abiga KPV tulemusega 1:0. Lepistu mängis 90 minutit, KPV ridades palliv Maksim Gussev võistkonna koosseisu ei kuulunud. Kaotuse pidid vastu võtma Hindrek Ojamaa ja VPS, kes jäid koduväljakul 2:3 alla Espoo Honkale. Ojamaa tegi kaasa kogu kohtumise, kuid VPS ei leidnud vasturohtu Borjas Martinile, kes lõi teisel poolajal kübaratriki. Ats Purje mängis 14 minutit, kui KuPS viigistas koduväljakul 1:1 HIFKiga. Külaliste varuväravavahi rolli täitis Martti Puolakainen.

KuPS pidas möödunud neljapäeval kodus tähtsa eurosarja mängu, kui Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiril lepiti Varssavi Legiaga (Poola) 0:0 viiki. Nädal varem võõral väljakul vastase 1:0 paremust tunnistanud KuPSi euroteekond sai seega otsa. Sarnaselt nädalavahetusel peetud liigakohtumisega sekkus Purje mängu vahetusest kohtumise 76. minutil.

Eurohooaeg lõppes ka Mattias Käiti ja Domžale (Sloveenia) jaoks, kes pidid kahe mängu kokkuvõttes tunnistama Malmö FF (Rootsi) 5:4 paremust. Avavaatuse kodus 2:2 viigistanud Domžale kaotas otsustava korduskohtumise võõrsil 2:3. Nädalavahetusel sai Domžale kaotuse kirja ka kohalikel meistrivõistlustel, kui võõrsil jäädi 1:2 alla Sežana Taborile. Nii Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiri kohtumises kui ka liigamatšis oli Käit platsil kogu kohtumise.

Meistrite liiga kvalifikatsiooniturniir sai õnnetu lõpu Karol Metsa tööandja Stockholmi AIK jaoks. Stsenaarium oli sarnane Tallinna FCI Levadia kaotusega Stjarnanile, sest võõral väljakul vastasele 1:2 alla jäänud Rootsi meeskond pidi Mariboriga (Sloveenia) mängima korduskohtumises lisaaega. 2:1 lõppenud normaalaja järel läks AIK ka kohtumist juhtima, kuid 117. minutil suutis Maribor värava tagasi lüüa, mis tähendas, et enam löödud võõrsil väravate arvu tõttu jätkub Sloveenia klubi Meistrite liiga unistus. Mets mängis korduskohtumises 120 minutit. AIK euroteekond jätkub kohtumistega Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiril, kus Rootsi võistkonna vastaseks on Tiraspoli Sheriff. Avamäng Moldovas peetakse sel neljapäeval.

Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiril jõudis järgmisesse ringi Ilja Antonovi tööandja Ararat-Armenia, kes alistas Lincoln Red Impsi (Gibraltar) koondtulemusega 4:1. Avamängus Armeenias 2:0 võitnud Antonovi koduklubi oli kordusmatšis vastasest üle 2:1. Antonov tegi kaasa kogu kohtumise. Järgmises ringis on Ararat-Armenia vastaseks Gruusia võistkond Tbilisi Saburtalo. Avamäng peetakse teisipäeval Armeenias.

Norra kõrgliigas sai Lillestrømi eest oma esimese mängu kirja Joonas Tamm, kui võõral väljakul jäädi Oddile alla 1:2. Tamm tegi kaasa kogu kohtumise. Kui laupäeval pidi eestlane väljakult lahkuma kaotusega, siis vigade paranduse tegi Taijo Teniste pühapäeval, mil tema koduklubi Bergeni Brann mängis võõrsil 3:0 üle Ranheimi. Teniste mängis samuti kogu kohtumise. Brann on kõrgliigas 17-st mängust teenitud 29 punktiga neljandal kohal, Lillestrøm on 18 punktiga (16-st mängust) 16 võistkonna konkurentsis kümnendal tabelireal.

Kasahstani kõrgliigas said vägeva saavutusega hakkama Sergei Zenjov ja Karagandõ Šahtjor, kes alistasid koduväljakul 1:0 Astana. Zenjov tegi kaasa kogu kohtumise. Edu saatis ka Artjom Dmitrijevit ja Okžetpesi, kes olid sama tulemusega võõrsil üle Kõzõlorda Kaisarist. Dmitrijev oli samuti platsil kogu kohtumise. Šahtjor ja Okžetpes on tabelinaabrid, sest Zenjovi tööandaja on 21-st mängust teenitud 30 punktiga 12 võistkonnaga liigas seitsmendal kohal ja Dmitrijevi klubi 27 punktiga kaheksas.

Poola esiliigas lõi värava Henrik Ojamaa, kui Legnica Miedz alistas võõrsil 2:1 Nowy Sączi Sandecja. Ojamaa avas kohtumise väravatearve 18. minutil. Nii Ojamaa kui ka tema meeskonnakaaslane Artur Pikk said kirja 90 minutit. Kahe vooruga on Miedzil kirjas neli punkti.

Itaalia kõrgliigaklubi Cagliari pidas kaks treeningkohtumist Freiburgi (Saksamaa) vastu. Kohtumises, kus Ragnar Klavan tegi kaasa 90 minutit, alistati vastane 1:0. Teises mängus, kus Klavan väljakul ei käinud, tunnistati Saksamaa võistkonna 4:1 paremust.

Šotimaa kõrgliiga algas õnnetult Madis Vihmanni ja St. Johnstone’i jaoks, kes jäid avavoorus võõrsil Glasgow Celticule alla 0:7. Vihmann tegi kaasa kogu kohtumise. Kehv nädalavahetus oli ka Henri Anieri jaoks, kes kuulus Lõuna-Korea esiliigas Suwoni algkoosseisu, kuid sai kahe kollase kaardi teenimise tõttu väljakul viibida vaid 35 minutit. Kohtumine Anyangi vastu lõppes 1:1 viigiga.

Läinud nädal tõi uudise seoses Andreas Vaiklaga. Seni Kristiansundis (Norra) pallinud väravavaht taasliitus Norrköpinguga (Rootsi). Sama võistkonna ridades võitis ta 2015/16 hooajal Rootsi meistritiitli. Vaikla viimaseks mänguks Kristiansundi särgis jäi sõpruskohtumine möödunud nädalast, kui Inglismaa suurklubile Manchester Unitedile jäädi alla lisaminutite penaltist 0:1.

U17 koondislane Aleksandr Šapovalov liitus Saksamaa kõrgliigasse kuuluvad Freiburgiga. Sinzheimis korraldatud noorteturniiril õnnestus Šapovalovil kerkida turniiri parimaks väravakütiks nelja tabamusega. Kuue meeskonna konkurentsis sai tema meeskond kolmanda koha. Saksamaal on mänguaega teeninud ka esiliigasse kuuluva Kieli Holsteini noored mängijad Markkus Seppik ja Mattias Männilaan, kes on väljakul käinud klubi U19 meeskonna ridades. Treeningmatšis Duisburgiga õnnestus Männilaanel ka skoori teha.

Sergei Mošnikov ja Palanga jäid Leedu meistrivõistlustel võõrsil 0:1 alla Riteriaile. Mošnikov mängis 90 minutit. Kaheksa meeskonna konkurentsis on Palanga kõrgliigas viimasel kohal. Mängu vähem pidanud Stumbrasest lahutab neid viis punkti. Bulgaaria kõrgliigas viigistasid Artjom Arjunin ja Veliko Tarnovo Etar 2:2 Plovdivi Boteviga. Artjunin viibis väljakul 90 minutit.