08.2012

19:42

FC Levadia alistas uskumatus jalgpallietenduses FC Flora 5:4!

Taasiseseisvumispäeva Tallinna derbis esitasid vanad rivaalid FC Levadia ja FC Flora erakordse jalgpallietenduse, millest räägitakse veel aastakümneid.

Tõelist põnevusfilmi väärivat vutilahingut jäävad meenutama üheksa kaunist väravat, FC Levadia kolmeväravaline eduseis ja selle mahamängimine, palju kõneainet tekitanud penalti viimasel üleminutil, mängu kangelase Igor Morozovi kübaratrikk kolmest penaltist ja punane kaart, samuti hooaja ülivõimas publikurekord ning jalgpallisõprade toetus puuetega kaksikute poiste taastusraviks.

FC Levadia tõusis 5:4 võiduga taas liidri JK Nõmme Kalju kandadele samas, kui kahe viimase aasta meistri FC Flora tiitlilootused luhtusid lõplikult.

Aga kõigest järjekorras. Mängu alustas raevukamalt FC Flora ja juba kolmandal minutil külastas pall Zakaria Beglarišvili löögist Roman Smiško väravaposti. Vaid hetk hiljem jõudis Levadia sihile - pikk audi sissevise paremalt äärelt leidis trahvikastis Ingemar Teeveri, kes palli väravavõrku suunas.

Eduseis kestis vaid kaheksanda minutini, kui Valeri Minkinen värava ees vabalt löögile saades paremalt äärelt tulnud söödu viigiks vormistas.

Sisselastud värava järel muutus Levadia aktiivsemaks ja pani Florale surve peale ning võrdsete heitluses möödus terve esimene poolaeg. Mõlemal meeskonnal avanes üks suurepärane võimalus. Esmalt sai trahvikastis terava nurga alt löögile Rauno Alliku, kuid Smiško pareeris Flora ründaja ürituse. Levadia võimalus sündis 42. minutil Flora kingitusena kui Markus Jürgenson karistusalas palli käega mängis ja sellega penalti põhjustas. Levadia kapten Igor Morozov kõmmutas penalti kindlalt väravasse.

Kohe teise poolaja alguses teenis Levadia teise penalti, kui Albert Taari läbimurde pani vea hinnaga seisma Nikita Baranov. Morozov asus taaskord palli taha ja realiseeris enesekindlalt sellegi penalti.

Kaheväravalises eduseisus suutis Levadia mängu täielikult domineerida ning Flora ei suutnud omalt poolt millegagi vastata. Kui Albert Taar lõi 62. minutil kaunist karistuslöögist 4:1, siis tundus Levadial võit taskus olevat.

Siiski suutis Flora võimsa tagasituleku teha - 65. ja 77. minutil vinditas Meistriliiiga esikahuriks kerkinud grusiin Beglarišvili posti põrkest kaks vastuväravat ja sulatas Levadia edu minimaalseks. Külaliste surve kandis vilja 88. minutil, kui Gert Kams trahvikastis Smiško tõrjest tagasi põrkunud palli väravasse rammis. 4:4!

Kolmeväravalise edu maha mänginud Levadiale jäi siiski viimane sõna. Kolmandal üleminutil pääses hea söödu saanud Igor Subbotin trahvikastis väravavahiga silmitsi, kui Karol Mets tema teekonna peatas. Kohtunik Kristo Tohver määras kolmanda penalti ning saatis pärast pikka diskuteerimist protesteerivate Flora mängijatega Metsa riietusruumi. Levadia kapten Morozov tõestas oma liidriomadusi ja külmaverelisust ning tulistas palli kindlalt väravasse. 5:4! Kohe seejärel kõlas ka lõpuvile ning uus Eesti jalgpalli legendaarne vastasseis oli sündinud.

FC Levadia peatreener Marko Kristal tundis võidu üle heameelt. "Mäng oli tõeliselt dramaatiline. 4:1 eduseisus ma küll midagi sellist ei oodanud. Vaatamata seisule tuleb lõpuni võidelda. Lasime endale täna neli väravat, kogu hooaja jooksul oli seni meile löödud vaid kuus. Olime täna kurvale lõpule lähedal. Viigiseisul mõtlesin kas minna väravat tagasi lööma või mitte lasta endale rohkem ära lüüa. Otsus rünnata osutus õigeks. Kolm punkti tulid ära ja täna väljakul toimunust teeme oma järeldused. Võib öelda, et meil vedas," ütles Kristal.

FC Flora peatreener Martin Reim: "1:4 seisul oli pingil halb olla. Meisterdasime ise selliseid olukordi, mis Levadia ära kasutas. Selliselt mängides ei vääri me pronksmedalist enamat. Poisid tegid küll hea tagastuleku, kuid selliseid väravaid nagu täna sisse lasime, ei tohi endale lüüa lasta. Täna läks mõlemal meeskonnal kaitsest lähtuv mäng nihu."

Päevakangelane Morozov tunnistas, et võidu toonud penaltit lööma minna oli keeruline. "Väravavahil oli psühholoogiline eelis, sest penaltit tõrjuda on alati lihtsam kui lüüa. Ma ei lasknud end häirida ja teadsin täpselt kuidas löön. Õnnestuski tugeva löögiga võit kindlustada. Võit on võit, mänguga pole ma üldse rahul. Lasime ju endale ühe mänguga neli väravat lüüa," nentis Morozov.

FC Flora kapteni Karl Palatu arvates jäi neil puudu meeskonna ühtsest hingamisest. "Ma ei tundnud täna üldse meeskonda ära. Väravad tulid küll individuaalsetest eksimustest, aga meeskonna ühtsus puudus. Tulime raskest seisust mängu tagasi ja väärinuks viiki. Meie tiitlilootus on nüüd kustunud ja me anname endast parima, et tekkinud olukorrast välja tulla. Usun, et Levadia annab Kaljule meistritiitli nimel lehingu," kostis Palatu,

Kohtumist jälgisid Kadriorus 2150 pealtvaatajat. Heategevusürituse Lastele Tervis raames kogunes Põlvamaa kaksikute Mairon Danieli ja Marto Demari taastusravi toetuseks 1550 eurot.

20. augustil kell 17:00 Kadrioru staadion (Roheline aas 24, Tallinn)
TALLINNA FC LEVADIA - TALLINNA FC FLORA  5:4 (2:1)