28

04.2020

18:52

SAAGE TUTTAVAKS: Karl Jakob Heina teekond Inglismaa tippklubisse

Eriolukorra vältel on mitmed välismaal leiba teenivad jalgpallurid tulnud tagasi kodumaale, kus treenitakse klubi poolt ette antud treeningkavade järgi. Ajutiselt naasis Eestisse ka Eesti U21 koondise väravavaht Karl Jakob Hein, kes kuulub Inglismaal Londoni Arsenali hingekirja. Londoni klubiga liitumise üle on puurilukul jätkuvalt hea meel.


Põlvas sündinud, kuid Tallinnas Kalamajas üles kasvanud puurilukk jooksis Eesti noorte meistrivõistlustel esimest korda ametlikult väljakule 8-aastaselt JK Loo ridades. “Kui õigesti mäletan, siis ametlikult oli tegu JK Loo meeskonnaga, aga selline nimi oli meeste võistkonnal. Noored mängisid Tiigrite nime all. Treenisime Tallinnas, Schnelli ja Wismari staadionitel,” meenutab ta. Postide vahele jõudis Hein juba oma teisel või kolmandal turniiril.

18-aastane Hein vaatab senisele karjäärile tagasi ja sõnab, et suurtest välisklubidest hakkas ta unistama juba 2. klassis. “Mäletan, et kunagi panime Tiigrite ja Tabasalu meeskonna kokku, käisime Lätis turniiril ja sain parima väravavahi tiitli, kui sai seal arvukalt penaltitõrjeid tehtud.”

Hein vahetas klubi 2015. aastal omal initsiatiivil. “See oli ka aasta, kui läksin poolelt väljakult suurele väljakule. Kaalusin ka Tabasaluga liitumist, sest mul oli nendega hea klapp erinevatelt turniiridelt, aga lõpuks otsustasin Nõmme kasuks, sest seal oli ees ootamas Mart Poom,” selgitab ta. Poomi mäletas Hein lahkumismängust Portugali vastu 2009. aastast. Toona oli Hein kõigest 7-aastane. Aastate jooksul oli Poomi kõrval tema kangelasteks teiste seas veel Sergei Pareiko, Manuel Neuer, Edwin van der Sar ja Iker Casillas.

Trumbiks jalaga mäng

2015. aastal Unitediga liitunud Hein mäletab, et staadionil sai käidud palju vennaga koos ning nii individuaalselt kui ka Tiigrite treeningutel harjutatud jalamäng tuli tal väravavahi kohta hästi välja. “Pidime Nõmmel trennis üle mannekeenide lööma ja võis täitsa rahule jääda,” meenutab ta. “Jalaga mäng oli tugev juba Tiigrite-ajast, sest seal mängisin ka väljakul ja sai omajagu väravaid ka sahistatud. Toona ei olnud erandiks ka keskväljalt peale löödud pallid, mõni maandus ka väravas.”

Hein nautis Unitedi treeninguid, aga mängudes oli ta esialgu ebakindlam, vahepeal ka jalaga mängus. “Mäletan, kuidas ühe korra koperdasin pärast tagasisöötu ja Mark Anders Lepik lõi seetõttu meile värava. Selliseid ebakindlust tekitanud hetki tuleb väravavavahi elus ette, aga kui mängud alati kõige paremini ei lähe, siis treeningutest saab ikka maksimumi võtta.”

2016. aastal tegi ta U15 koondise ridades kaasa U17 Eliitliiga II liigas, aasta hiljem oli ta FC Nõmme Unitedi esikinnas Eliitliiga kõrgeimas divisjonis.

Meeste liiga ja testimised välismaal

Debüüdi täiskasvanute seas tegi Hein kuu enne oma 16. sünnipäeva, kui 5. märtsil Esiliiga B matšis viibis ta Kohtla-Järve JK Järve vastu väljakul teise poolaja. Nii meeskonna esikinnas Oliver Ani kui ka Hein suutsid Nõmme meeskonna puuri puhtana hoida. Viimased 90 minutit Heina jaoks Eesti meistrivõistlustel pärinevad samuti 2018. aastast, kui ta oli 22. mail Eliitliigas Unitedi väravas FC Flora vastu. Seejärel kogunes järgnevate nädalate jooksul kolm kohtumist Esiliiga B matšidel varumeestepingil ning järgnes liitumine Londoni Arsenaliga. Kõigest aasta varem oli Heina sõnul Poom temaga rääkinud potentsiaalselt üleminekust välismaale.

Hein sõnab, et kui Inglismaal olnud testimistest on ka meedias varem juttu olnud, siis tema jaoks algas välisklubide huvi hoopis Saksamaalt Kaiserslauternist, kuhu kohapeale testimisele ta ei jõudnud. Huvi tundis Inglismaa klubi Brighton & Hove Albion, kes andis pärast esimest treeningut juba märku, et sooviks teda oma ridades näha. Kosilaste nimekirjaga liitusid seejärel ka Londoni Arsenal ja Manchester United. “Manchester Unitedi pakkumine oli šokk, sest tegu on ju nii suure klubiga ning olin väiksena imetlenud Edwin van der Sari ja Manchester Unitedi 2008. aasta meeskonda, kelle videoid sai YouTube’ist vaadatud. Endalgi oli FIFA 08-s väravas Van der Sar ja vennale meeldis ka Manchesteri meeskond. Seetõttu tundus esmalt veidi uskumatu, et mul tekiks võimalus sinna klubisse minna.”

Miks otsustas Hein siis Arsenali kasuks? “Käisin end igas klubis näitamas. Unitedis olin kolm päeva, teistes klubides veidi pikemalt. Esmamulje võis ju olla petlik, aga mulle tundus, et distsipliin ja organisatoorne pool ning muud pisiasjad olid Arsenalis kõrgemal tasemel. Manchesteris jäi näiteks transport hiljaks, hilinesin seetõttu trenni. Arsenalis oli vastuvõtt väga sõbralik ja klubi jättis väga hea mulje. Sest olgem ausad, taseme mõttes polnud ju vahet, sest nii Arsenal kui ka United kuuluvad maailma tippu. Proovisin enda peas kujutada ette ka teekonda esindusmeeskonda ja Arsenalis tundus see kuidagi loogilisem. Kui vaadata ka tänast päeva, siis Arsenali meeskond on U23 liigas kõrgeimas divisjonis ja üks tugevamaid, United on aste allpool. Londonist on kodus ka lihtsam käia.”

Eesti esindamine annab vaimujõudu 

U17 koondises jäi Heina arvele 14 mängu, sealhulgas Heina jaoks väga edukaks osutunud EM-valikturniir Eestis, kui Hein mängis endast aasta vanematega. Tänavusel aastal veel U19 vanuseklassi kuuluv Hein on U19 koondise väravat kaitsnud kolmel korral ning mullu debüteeris ta ka U21 koondise väravasuul, kus tal on ette näidata kaks matši. U21 koondise debüütmängus oktoobrikuus Läti vastu päästis just Heina suurepärane tõrje otsustavatel hetkedel Eestile 2:1 võidu.

Noortekoondise esindamist ootab Hein alati pikisilmi ning leiab, et teatud seos on sellel ka rutiinitaluvusega klubihooajal. Üheks edu aluseks ongi Heina sõnul olnud hea rutiinitaluvus. “Treenida mulle meeldib, rutiin seda ka toetab ning justkui kiirendab seda aega, millal taas koju saan, et koondist esindada ning perekonda ja sõpru näha.”

Arsenal on Eesti noormeest usaldanud ning erinevate vigastuspauside korral on Hein korduvalt saanud Eestis treenida. “Ranne oli katki, viimati õlg. Eks klubi saab ka aru, et vaimselt on sellises seisus noorel keeruline teises riigis olla. Seetõttu oldi väga vastutulelikud ja sain nendel perioodidel korduvalt Eestis käia, siin individuaalse kava järgi treenida ning perekonna ja sõpradega aega veeta.” Hein nendib, et vigastuspauside ajal kipub keha veidi vormist välja minema, kuid ta on andnud maksimumi, et kõik näitajad lubatu piires hoida ning teinud aastate vältel oma toitumises suure arenguhüppe.

Iga aasta toob midagi uut Heina ellu. Kes oleks näiteks osanud oodata, et 2020. aasta aprillikuus hoiab ta ajutiselt vormi Kesk-Eestis Võhmas? Aga Kalamaja Põhikooli vilistlane räägib muuhulgas potentsiaalsest võimalusest Eestis virtuaalselt keskharidus omandada. “Sealne õppesüsteem on veidi teistsugune. Mina läbin hetkel kaheaastast kursust, mille märksõnadeks on psühholoogia ja anatoomia. Eks näis, kuidas selle lõpetamine sel kevadel nüüd välja peaks nägema… aga mingil hetkel on plaanis astuda läbirääkimistesse ka mõne Eesti kooliga, kes pakuks e-õpet gümnaasiumiastmes.”

Eriolukorra järel on Inglismaale naastes kindlasti mitmed asjad teisiti, kuid Heina jaoks vähemalt ühes osas positiivses võtmes - hiljuti õnnestus tal edukalt läbi autokool ja sõidueksam. Nüüdsest on aprillis oma 18. sünnipäeva tähistanud Heinal taskus autojuhiluba ning edaspidi saab ta treeningutele sõita autoga. Millal tagasi Londonisse minek on, näitab aeg. 

Foto: Brit Maria Tael/Soccernet.ee

Peatoetaja

  • LHV

Suurtoetajad

  • Nike
  • A. Le Coq
  • Rimi
  • VivatBet

Toetajad

  • ABC Motors
  • Ramirent
  • FIFAA
  • Taisto
  • MyFitness
  • Krausberg
  • Spordihooldus
  • Eskaro
  • Corny
  • Ferroline Group
  • Euronics
  • Sportland

Turvapartner

  • ProSecurity Partner

Meediapartnerid

  • ERR
  • Õhtuleht
  • Soccernet
  • JALKA
  • MIND Media

Partnerid

  • UEFA
  • FIFA
  • Kultuuriministeerium
  • Tallinn
  • EOK
  • Integratsioon

Sotsiaalpartnerid

  • SPIN
  • SOS Lasteküla