04

08.2009

19:50

1970: Brasiilia saab Kuldse Jumalanna igavene omanik

Eesti Jalgpalli Liit tutvustab sajandi mänguks Eestisse tuleva Brasiilia koondise kuulsusrikast ajalugu. Brasiilia võitis kolmanda maailmameistritiitli 1970. aastal ning sai sellega Kuldse Jumalanna igaveseks omanikuks.

Kolmas oli see tiitel ka jalgpallikuningas Pelèle, temaga kahte eelmist triumfi mängijana jaganud Mario Zagalo oli nüüd Brasiilia peatreener

Brasiilia saab Kuldse Jumalanna igaveseks omale

Pärast kaht järjestikust maailmameistritiitlit valitses Brasiilia koondise leeris korralik segadus, kuna kõik kohalikud klubid soovisid, et just nende mängijad valitaks 22 hulka, kes Inglismaal toimuvale turniirile sõidavad. Nii osales ettevalmistusperioodi tipphetkedel Brasiilia koondise treeningutel koguni 46 pallurit. Ebaedu tabas brasiillasi täielikult, kuna 1966. aastal ei suudetud isegi alagrupifaasist kaugemale jõuda.

Neli aastat hiljem olid brasiillased aga püha viha täis ning kvalifikatsiooniturniiril lasti enda võrku lüüa vaid kaks palli, ise aga oldi kuue mängu jooksul täpsed aga koguni 23 korral. Kohvimaa pojad lõpetasid Paraguay, Kolumbia ja Venetsueela ees täiseduga.

Parajalt intriigi pakkus jalgpallimaailmale juba alagruppide loosimine, sest kahekordsed tiitlivõitjad sattusid ühte alagruppi möödunudkordse võitja Inglismaa, kaheksa aasta taguse finaalivastase Tšehhoslovakkia ja Rumeeniaga. Grupi avamängus üllatasid tšehhoslovakid Brasiiliat juba 11. minutil, asudes Ladislav Petraši väravast juhtima. Toona Jairzinho ja Pelè juhitud koondis viigistas poolajaks mänguseisu ning võttis teisel kolmveerandtunnil kindla 4:1 võiduga oma. Koondise kaks suurimat nime lõid kahepeale kokku kolm väravat. Kuigi Pelè jõudis selles mängus korra ka sihile, pani publiku ahhetama hoopis mehe pealelöögiüritus poolelt väljakult üle puurivaht Ivo Viktori, mis ülimalt napilt väravast mööda potsas.

Juba enne kohtumise algust õigustatult meistrite duelliks ristitud teine grupimäng Brasiilia ja Inglismaa vahel kandis oma nime auväärselt. Brasiilia võitis 1:0, kuid selle kohtumise tulemusena sai legendiks Gordon Banks oma “sajandi tõrjega”. Inglane pareeris Pelè “tõrjumatu” pealöögi kuuelt meetrilt. “Sel hetkel ma tõepoolest vihkasin Banksi,” lausus Pelè. “Pärast tundsin ainult suurimat lugupidamist.”

Alagrupi viimases mängus päästsid Brasiiliale taaskord võidu turniiri säravaimad mehed – Jairzinho ja Pelè, kes lõid kahepeale kokku kolm väravat ja aitasid oma riigi 3:2 võidule Rumeenia üle.

Veerandfinaalis said hilisemad meistrid omale vastaseks Brasiilia legendi Didi juhendatud Peruu koondise, kes alistati 4:2. Kogu turniiri peale seitse väravat löönud Jairzinho jätkas oma muljetavaldavat seeriat, olles seni löönud värava igas turniiril peetud kohtumises.

Poolfinaalis läks Brasiilia vastamisi Uruguaiga – meeskonnaga, kes jättis nüüdsed jalgpallimaailma valitsejad kodusel 1950. aasta finaalturniirilt 200 000-pealise publiku ja kogu rahva ees häbisse. Pärast seda ei kasutanud Brasiilia koondis Maracanad neli aastat ning tol päeval kantud valgeid vorme pole brasiillaste seljas enam nähtud.

Teekond finaali algas Brasiiliale taaskord šokiga – Uruguai asus veidi vähem kui kahekümneminutilise mängu järel Luis Cubilla väravast juhtima ning fännide suus kõlas hüüd „me kordame Maracanad!“. Raske elusaatusega Brasiilia koondise poolkaitsja Clodoaldo viigistas viiv enne poolaja lõppu mänguseisu ning pärast inspireerivat vaheajakõnet pühkisid brasiillased Uruguai oma teelt tänu Jairzinho ja Rivelino väravatele.

Finaalmängus Itaalia vastu sai taas särada kuues mängus seitse väravat löönud Jairzinho, lisaks veel tabamused Pelèlt ja Gèrsonilt. Punkti pani koondise kapten Carlos Alberto, kelle koll neli minutit enne lõppu kindlustas Brasiiliale kolmanda maailmameistritiitli.

Pärast finaali tunnistas koondislane Tostão, et viimast väravat ta ei näinudki: Kui Jairzinho kolmanda värava lõi, teadsin, et me võidame ja ma puhkesin õnnest nutma, pühkides viimased veerand tundi mänguajast lihtsalt oma õnnepisaraid.”

Lõpuvile kõlades sööstsid fännid Azteca staadioni murule ja rebisid brasiillased pesu väele, jagades nende riided tükkhaaval omavahel ära. Puutumata jäi Rivelino, kes närvivapustusest minestas ja teda turgutati otse murul. Brasiilia oli kuldse trofee aga auga välja teeninud: nii poolfinaalis kui tiitlimängus alistati kahekordsed ilmameistrid!

Vaata ka Gordon Banksi tõrjet aadressilt http://www.youtube.com/watch?v=i2gueytEK7E ja videokokkuvõtet 1970. aasta MM-turniiri parimatest paladest http://www.youtube.com/watch?v=igcnhhESuas