03

01.2014

17:32

Eesti U-19 koondis viigistas Sloveeniaga 1:1

Esmakordselt osaleb Eesti noortekoondis ühel maailma prestiižikaimal jalgpalliturniiril ehk Granatkini memoriaalil. Kuni 19aastaste koondis ehk 1996. aastal ja hiljem sündinute koondis Marko Lelovi juhendamisel alustab ettevalmistust 2014/15 EM-valikturniiriks kohe uue aasta esimestel päevadel, sest turniir kestab 3.-12. jaanuarini Sankt-Peterburgis.

Avamängus kohtus Eesti Sloveeniaga ning mäng lõppes 1:1 viigiga. Pärast 18. minutit jäi Sloveenia arvulisse vähemusse ning poolaja viimasel minutil viis Andre Järva hea individuaalne sooritus Eesti 1:0 juhtima, mil noormees suutis terava nurga alt väravavahi üle mängida. 79. minutil lõi Sloveenia viigivärava ning kohtumine lõppes 1:1. Teises meie alagrupi mängus alistas Venemaa Eesti pühapäevase vastase Moldova 4:1.

Koondise peatreener Marko Lelov ütles pärast mängu, et üldjoontes võib kohtumisega rahule jääda. "Võistkond mängis distsiplineeritult ning haarasid kiiresti juhenditest kinni. Meil oli palju võimalusi ning peame tööd tegema nende finišeerimise kallal," rääkis ta.

"Mäng oli võrdne ning oleksime võinud selle nii võita kui kaotada. Kuna Eestis on alles hooaja ettevalmistus algjärgus, on arusaadav, et kõikide meeste füüsiline konditsioon pole parim. Lisaks näen võimalusi arenguks ka positsioonirünnakult kaitsefaasi lülitumisel, kui peaksime palli rünnakul kaotama," analüüsis Lelov.

"Kümne päevaga mängime siin turniiril viis kohtumist, mis on 18 mehega üsna raske. Siiski saan näha mängijate võimekust ning proovida neid väljakul erinevatel positsioonidel," sõnas peatreener.

Granatkini memoriaal 3. jaanuaril Peterburis
kell 14:30 SLOVEENIA - EESTI  1:1 (0:1)
Väravad: 79. Gal Primps - 45. Andre Järva
Hoiatused: 9., 17. Žan Kumer, 32. Nik Lorbek, 45. Rok Taneski, 72. Blaž Poljanec - 85. Joosep Juha
Eemaldamine: 17. Žan Kumer

Sloveenia: 1-Grega Sorčan, 2-Gal Primc, 3-Žan Kumer, 4-Matic Zupanc, 7-Rok Taneski, 9-Alen Ožbolt (54. 6-Dejan Vokic), 8-Nik Lorbek (79. 15-Domen Jugovar), 10-Luka Gajič (46. 14-Niko Adamic), 11-Marko Krivičič (68. 13-Boris Vidovic), 16-Aleks Petrovčič (46. 17-Vajde Nik Plavšič), 18-Klemen Nemanič (65. 5-Blaž Poljanec).
Varus: 12-Luka Janžekovič, 5-Blaž Poljanec, 6-Dejan Vokic, 13-Boris Vidovic, 14-Niko Adamic, 15-Domen Jugovar, 17-Vajde Nik Plavšič.

Eesti: 1-Magnus Karofeld, 2-Martin Mägi (52. 13-Henrik Pürg), 3-Nikita Reintal, 4-Märten Kuusk, 5-Joosep Juha, 6-German Šlein (73. 14-Sören Kaldma), 7-Aleksei Ivanov (61. 17-Svjatoslav Jakovlev), 8-Mihkel Ainsalu, 9-Andre Järva (61. 18-Artjom Škinjov), 10-Rauno Sappinen, 11-Herol Riiberg (90. 16-Tõnu Paavo).
Varus: 12-Karl-Johan Pechter, 13-Henrik Pürg, 14-Sören Kaldma, 15-Sergei Andrejev, 16-Tõnu Paavo, 17-Svjatoslav Jakovlev, 18-Artjom Škinjov.

Pealtvaatajaid: 350
Peakohtunik: Ivan Sarajev
Abikohtunikud: Ivan Kitšimasov, Vladislav Ljaško

Eesti U19 koondis loositi sellel turniiril B-alagruppi, kus vastasteks on selle vanuseklassi valistev Euroopa meister Venemaa (võitis mullu suvel U17 EM-finaalturniiri), Sloveenia, kellega viigastati 1:1 ja meie järgmine vastane Moldova. Tugevamatest koondistest osalevad Piiteris veel mulluse U17 EM-i poolfinalist Slovakkia ja samuti kaheksa hulka pääsenud Ukraina. Kindlasti on alati ohtlikud ka Türgi, Tšehhimaa, Iraani, Jaapani ja Kreeka meeskonnad. Kokku teeb kaasa 15 kuni 19aastaste rahvuskoondist ning Sankt-Peterburgi esindus.

Granatkini memoriaalile pani 1981. aastal aluse toonane FIFA president Joao Havelange, et mälestada üle 30 aasta FIFA struktuurides toimetanud Valentin Granatkinit, kes 24 aastat järjest oli FIFA esimene asepresident. 2001. aastal taastati vahepeal varjusurmas olnud turniir uuesti ning aastate jooksul on kuulsal noorteturniiril mänginud näiteks Andreas Möller, Oliver Bierhoff, Marcel Desailly, Igor Kolõvanov ja paljud teised.

Viimaste aastate turniiridest mainigem, et tänavu jaanuaris võitis esikoha Venemaa, mullu oli parim Itaalia ja tunamullu Soome. Mängijatest võib öelda, et näiteks 2010. aastal esindas toona viimaseks jäänud Soomet tänane Arsenali äärekaitsja Carl Jenkinson, aasta varem kuulus 6. koha saanud Belgia ridadesse hetkel Chelsea's mängiv Kevin De Bruyne.