20

02.2024

13:20

Eestlased välismaal: Anierilt ja Reinkortilt värav, viielt jalgpallurilt liigadebüüt

Möödunud nädalal näitasid mitmed Eesti koondislased oma oskusi erinevatel Euroopa ja Aasia väljakutel, neist viis tegi uue koduklubi eest liigamängus debüüdi. Resultatiivsust näitasid Henri Anier ja Sten Reinkort, välislepingu teenisid Mari Liis Lillemäe ja Rahel Repkin.

Iirimaal Bohemian FC ridades pallivad Sten Reinkort, Martin Miller ja Michael Lilander said kirja esimese liigamängu uue koduklubi eest, kui koduväljakul võõrustati Sligo Roversit, kellega lepiti 2:2 viiki. Kohtumises algkoosseisu kuulunud Reinkort sai enda nimele ka mängu avavärava, kui ründaja 5. minutil täpsust näitas ning meeskonna juhtima viis. Reinkort sai mängust lisaks väravale kirja ka 61 mänguminutit, Lilander sekkus väljakule 34. minutil ning Miller liitus kohtumisega 76. minutil.

Puhkuselt naases Henri Anier ning Hongkongi kõrgliigaklubi Lee Man, kes alistasid võõrsil Hong Kongi U23 meeskonna tulemusega 5:1. Lee Mani esimese ning kohtumise avavärava autor oli just Anier, kes 19. minutil väravavõrku sahistas. Eestlane sai kohtumisest kirja 69 mänguminutit. Lee Man paikneb liigatabelis esimesel positsioonil, olles üheksa mängu järel teeinud 25 punkti. Lähim jälitaja jääb meeskonnast kolme punkti kaugusele.

Grasshoppersis Baseli vastu algkoosseisu kuulunud Maksim Paskotši sai meeskonnaga kirja 2:1 võidu. Seejuures löödi kõik väravad esimesel poolajal ning Grasshoppersi otsustav võidutabamus sündis penaltipunktilt. Eestlane sai kohtumisest kirja täismängu. 24 vooru järel on Grasshoppers liigatabelis 28 punktiga üheksandal real, lägim jälitatav on meeskonnast kahe punkti kaugusel.

Kevor Palumets sai mänguminuti kirja Zulte Waregemi eest, kes kohtus võõrsil Club Brugge U23 meeskonnaga. Teise poolaja väravate toel alistas eestlase koduklubi vastase tulemusega 3:1. Zulte Waregem paikneb tabelis hetkel kolmandal real, olles 22 vooru järel kogunud 39 punkti ning edestades lähimat jälitajat vaid punktiga.

GKS Katowice särgis sai oma liigadebüüdi kirja Märten Kuusk, kui koduväljakul alistati Lublin Motori meeskond tulemusega 2:0. Eestlane sai kohtumisest kirja täismängu. 20 vooru järel asetseb Katowice liigatabelis 11. real, olles teeninud 27 punkti. Lähimad jälitatavad jäävad vaid ühe, kahe ja kolme puntki kaugusele.

Saksamaal palliv Karol Mets tegi täismängu St. Pauli eest ning alistas meeskonnaga Eintracht Braunschweigi esimese poolaja tabamuse toel 1:0. Eestlase koduklubi jätkab liigatabelis esimesel positsioonil, olles 22 mänguga teeninud 45 punkti ning edestades lähimat jälitajat kolme silmaga.

Oliver Jürgens ja Dunajska Streda võtsid võõrsil 2:1 võidu Spartak Trnava üle. Eestlane kuulus algkoosseisu ning kirjutas enda nimele 78 mänguminutit. Dunajska Streda paikneb 20 vooru järel tabeli neljandal real, olles teeninud 35 punkti ning jäädes kolmandast positsioonist vaid ühe punkti kaugusele.

Poolkaitsja Markus Poom ja tema koduklubi Shamrock Rovers viigistasid Iirimaa kõrgliiga esimeses voorus Bundalki meeskonnaga 1:1. Poom kuulus algkoosseisu ning mängis väljakul esimese poolaja.

Aserbaidžaanis mängiv Erik Sorga oli möödunud nädalal koduklubi Sumqayiti eest tegudel kahes kohtumises. Esmalt mindi võõrsil vastamisi Ziräga, kellega lepiti väravateta viiki. Eestlane sekkus kohtumisse mängu 87. minutil. Ka teises kohtumises lõppes mäng 0:0 viigiga, kui koduväljakul võõrustati Turan Tovuzi meeskonda. Sorga vahetati platsile 71. minutil. Kahe väravateta viigi ja mängitud 23 vooru järel paikneb eestlase koduklubi tabelis teisel positsioonil, olles kogunud 36 punkti ning edestades lähimat jälitajat vaid punktiga. Esikoht jääb Sumqayitist 15 silma kaugusele.

Liigamängus tegi debüüdi ka aasta alguses Plovdivi Boteviga liitunud puurilukk Matvei Igonen, kes alistus võõrsil Krumovgradile 1:2. Kui tundus, et kohtumine võib lõppeda 1:1 viigisadamas, teenis vastane penaltilöögi, mis edukalt realiseeriti. Eestlane kaitses väravasuud terve kohtumise vältel. Plovdivi Botev paikneb tabelis kaheksandal real, kui 21 vooru järel on teenitud 29 punkti. Lähim jälitatav jääb meeskonnast kahe punkti kaugusele.

Liigahooaeg jätkus Poola esiliigaklubi Opole Odra ja Artur Pika jaoks, kes läksid võõrsil vastamisi GKS Tychyga ning alistusid vastasele tulemusega 0:2. Eestlane sai enda nimele täismängu. Pärast 20. vooru on Opole Odra kogunud tabelisse 31 punkti ning paikneb kuuendal kohal, Tychy, kellel on veel üks mäng varuks, on teeninud 37 punkti ning paikneb tabeli teisel real.

Slovacko jalgpallur Vlasiy Sinyavskiy kohtus võõrsil Zliniga, kellele alistuti 1:2. Kuigi eestlase koduklubi haaras kohtumises juhtohjad, võttis vastane teise poolaja tabamuste toe loma. Sinyavskiy sekkus vahetusest väljakule 58. minutil. Slovacko paikneb liigatabelis 35 punktiga neljandal kohal, esikolmik jääb meeskonnal seitsme punkti kaugusele.

Bogdan Vaštšuk kuulus Kuveidi kõrgliigaklubi Al-Shababi ridades algkoosseisu, kui meeskond läks vastamisi Al-Jahraga. Paraku tuli eestlase koduklubil tuli tunnistada vastase 5:0 paremust. Al-Shabab paikneb liigatabelis kaheksandal positsioonil, olles 16 mänguga teeninud 14 punkti. Lähim jälitatav jääb viie silma kaugusele.

Uus klubi

Eesti naiste koondise ääreründaja Mari Liis Lillemäe siirdus Austria kõrgliigaklubisse FC Wacker Innsbruck. Suure-Jaani Unitedis jalgpalluriteekonda alustanud Lillemäe liitus Tallinna FC Floraga 2017. aastal, kelle särgis tuli ründaja kuuekordseks Eesti meistriks. Möödunud hooajal kirjutas Lillemäe enda nimele 25 Meistriliiga kohtumist ja 20 väravat.

Sama klubiga liitus ka naiste koondise kaitsja ja Tartu JK Tammeka jalgpallur Rahel Repkin. Möödunud hooajal sai Repkin Tammeka naiskonnas kirja 26 Meistriliiga kohtumist ja ühe värava.

Martin Miller oli üks viiest eestlasest, kes astus esmakordselt uue koduklubi eest liigamängus väljakule. Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee