30

01.2024

16:54

Eestlased välismaal: Shein naasis vigastuspausilt, Mets säilitas tabelis esikoha

Möödunud nädalal pidasid Eesti jalgpallurid Euroopa erinevatel väljakutel nii võistlus- kui treeningmänge. Viie eestlase jaoks pakkus jaanuari lõpp ka rõõmusõnumeid üleminekuturult, kui löödi käed uute välisklubidega.

Eesti koondise kaitsja Karol Mets ja Saksamaa esiliigaklubi St. Pauli jätkavad liigas tabeliliidritena, kui Düsseldorfi Fortuna alistati tulemusega 2:1. Mõlemad tabamused lõi St. Pauli esimesel poolajal, eestlane sai kohtumisest kirja täismängu. 19 kohtumise järel on meeskond teeninud tabelisse 39 punkti ning paikneb esikohal, lähimad jälitajad jäävad nelja punkti kaugusele.

Rio Aves palliv Eesti noortekoondislane Kristofer Käit sai Portugali U23 kõrgliigamängus CD Mafra eakaaslaste vastu kirja täismängu, värava ja resultatiivse söödu. Esimesel poolajal kaotusseisu seljatanud Rio Aves läks vaheajale 3:2 eduseisus, meeskonna kolmanda tabamuse eest kandis hoolt just Käit. Lõpptabamuse vormistas Rio Aves kohtumise 62. minutil, kui eestlase söödust sahistas väravavõrku Fodelcio. Eestlane sai täismängu kirja ka eile, 29. jaanuaril peetud kohtumises Portimonense meeskonna vastu, kellega lepiti 1:1 viiki. Samas liigas mängivat ja Benfica U23 meeskonda esindavat Karel Mustmaad ootas kohtumine Estoril Praia U23-ga, kellele jäädi alla 1:3. Mustmaa pääses väljakule 89. minutil.

Georgi Tunjov murdis end koduklubi Itaalia klubi Pescara algkoosseisu ning teenis kohtumises Sestri Levante vastu täismängu. Eestlase koduklubi sai mängu enda kätesse juba esimesel poolajal, kui vaheajale mingi 2:0 eduseisus, teisel poolajal löödi vastasele veel üks tabamus. Liigatabelis paikneb Pescara teenitud 38 punktiga viiendal kohal, lähimad jälitatavad on vaid ühe, kahe ja nelja punkti kaugusel.

Grasshoppersi ridades Zürichi vastu algkoosseisu kuulunud Maksim Paskotši sai meeskonnaga kirja 2:1 võidu. Eestlane kogus kohtumisest 69 mänguminutit. 20 mänguvooru järel on Grasshoppers kogunud 24 punkti ning paikneb tabelis kaheksandal real. Lähim jälitatav jääb kahe silma kaugusele.

Kevor Palumets ja Belgia esiliigaklubi Zulte Waregem läksid vastamisi Club Liegega, kelle üle võeti kindel 2:0 võit. Eestlane sekkus kohtumisse 83. minutil. Tabelis paikneb eestlase koduklubi teisel positsioonil, olles kogunud tabeliliider Beerschotiga võrdselt 36 punkti. Nende lähim jälitaja Deinze jääb ühe silma kaugusele.

Koondise poolkaitsja Rocco Robert Shein naasis vigastuspausilt ning sai Hollandi esiliigas koduklubi Dordrechti eest kirja 14 mänguminutit. Kuigi eestlase koduklubi läks kohtumises Amsterdami Ajaxi duubelvõistkonna vastu vaheajale 2:1 kaotusseisus, suudeti lüüa viigivärav ning kohtumine 2:2 viigiseisul ka lõpetada. Liigatabelis paikneb Dordrecht tabeli kuuendal real, kuid heitlus esikolmikusse saamise nimel on tasavägine, sest kolmas koht jääb meeskonnal kuue punkti kaugusele.

Aserbaidžaanis mängiv Erik Sorga usaldati koduklubi FK Sumqayit eest väljakule 64. minutil ning kohtumise lõpus võeti vastu 1:1 viik Arazi vastu. 20 vooru järel on eestlase koduklubi kirjutanud tabelisse 31 punkti ning paikneb hetkel kolmandal positsioonil, lähim jälitaja jääb vaid ühe punkti kaugusele.

Koondise poolkaitsja Martin Vetkal sai Itaalia U19 kõrgliigas kirja järjekordse täismängu, kui vastamisi mindud AC Milani eakaaslastega lepiti 0:0 viiki. Roma U19 paikneb pärast 19 kohtumist kolmandal tabelireal, olles kogunud teisel kohal paikneva Torinoga võrdselt 34 silma.

Eesti koondise väravavaht Karl Jakob Hein seisis väravasuul Arsenali U21 võistkonna eest, kui Inglismaa U21 kõrgliigas mindi vastamisi Wolverhamptoni eakaaslastega. Täismängu kirja saanud eestlane pidi enda seljatagant korjama kaks palli ning lõpuvile järel tunnistama vastase 2:1 paremust. Liigatabelis paikneb Arsenali duubelvõistkond neljandal positsioonil, olles kogunud 23 punkti ning jäädes esikolmikust vaid ühe punkti kaugusele.

Noortekoondislane Ramol Sillamaa jooksis kolmandas liigas väljakule Genti duubelmeeskonna eest ning teenis kohtumisest Heistiga 53 mänguminutit. Eestlase koduklubi pidi Heisti esimese poolaja tabamuse järel tunnistama vastase 1:0 paremust, kuid liigatabelis paiknetakse endiselt 34 punktiga kolmandal positsioonil.

Treeningkohtumised

Koondise ja Poola esiliigaklubi GKS Katowice kaitsjat Märten Kuuske ootas ees sõpruskohtumine Poola kolmanda liiga meeskonna Sroda Polonia vastu, kelle üle võeti 1:0 võit. Eestlane kuulus algkoosseisu ning sai kohtumisest kirja 63 minutit. Liigakohtumistega jätkab eestlase koduklubi 19. veebruaril.

Samuti Poolas Opole Odras pallivat Artur Pikka ootas möödunud nädalal ees kaks sõpruskohtumist. Kui esimeses kohtumises võeti 3:1 võit Glogow Chrobry üle, siis teises kohtumises tuli tunnistada vastasmeeskonna Miedzi 2:0 paremust. Mõlemas kohtumises tegi Pikk kaasa esimesed 45 minutit. Liigalainele naaseb Opole Odra 16. veebruaril.

Treeningkohtumine ootas ees ka koondislast Vlasiy Sinjavskiyt, kelle koduklubi Slovacko läks vastamisi Serbia kõrgliigaklubi Niši Radnickiga ning keda võideti tulemusega 1:0. Sinjavskiy sekkus mängu 62. minutil. Liigahooaeg jätkub eestlasel 10. veebruaril.

Sten Reinkort teenis mänguminuteid koduklubi Bohemian FC eest, kui ründaja valiti algkoosseisu sõpruskohtumises St Patrick's Athleticu vastu. 1:1 viigiga lõppenud kohtumisest kirjutas Reinkort enda nimele 45 mänguminutit. Teises kohtumises läks Bohemian vastamisi Rangersi duubelvõistkonnaga, kellega lepiti samuti viiki, kuid sel korral olid mõlemad meeskonnad täpsed kahel korral. Reinkort sekkus mängu teiseks poolajaks. Liigakohtumistega alustab eestlase koduklubi 16. veebruaril.

Uus koduklubi

Iirimaa kõrgliigaklubi Bohemian FC omandas möödunud nädalal veel kahe eestlase mängijaõigused: Martin Milleri ja Michael Lilanderi. Tartu Tammekas alustanud Miller liitus Tallinna FC Floraga 2017. aastal, keda esindas kokku seitse hooaega ning kelle ridades tuli viiel korral Eesti meistriks. Premium liigas teenis poolkaitsja kokku 253 mängu ja 43 väravat, Lilanderi jalgpalluritee sai alguse Nõmme Unitedis, kuid 2015. aastast sai kaitsjast Paide Linnameeskonna mängija. Viimasel viiel aastal kandis Lilander Tallinna FC Flora särki ning võitis meeskonnaga neli meistritiitlit. Premium liigas on tal kirjas 251 mängu ja 14 väravat.

Nii Miller kui Lilander teenisid oma esimesed mänguminutid uue koduklubi eest sõpruskohtumises Rangersi duubelvõistkonna vastu. Kui Reinkort vahetati kohtumisse teiseks poolajaks, teenisid Miller ja Lilander pääsme algkoosseisu ning said kirja 45 minutit.

Aasta alguses Eesti meeste koondises debüteerinud Andreas Vaher liitus Soome kõrgliigaklubi HJK-ga. Nõmme Unitedi kasvandik siirdus piiri taha juba 2021. aastal, kui läks Itaaliasse Ferrera SPAL-i ridadesse. Möödunud aasta alguses siirdus ta Itaaliast Saksmaa klubisse Freiburg. Eestlane sai uue koduklubi eest esimese mängu kirja Soome liigakarikas Mariehamni vastu, kui meeskond võitis vastast tulemusega 1:0. Vaher sekkus kohtumisse mängu 80. minutil.

Uue koduklubi sai endale ka Eesti koondise väravavaht Matvei Igonen, kes vahetas Bulgaaria kõrgliigaklubi Pazardžiki Hebari särgi Plovdivi Botevi oma vastu. Igonen sai uue klubi eest kirja esimese mängu sõpruskohtumises Taani klubi Vejle vastu. 90 minutit väravasuul seisnud eestlane hoidis enda seljataguse puhtana ning vastase üle võeti 1:0 võit. Klubi liigahooaeg jätkub 17. veebruaril.

Koondise poolkaitsja Bogdan Vaštšuk liitus Kuveidi kõrgliigaklubi Al-Shabab SC-ga. FC Infoneti kasvandik on karjääri jooksul mänginud nii Lätis, Ukrainas, Bulgaarias, Poolas kui Iirimaal. Viimati mängis eestlane Serbia kõrgliigas Vozdovaci eest, kelle ridades sai kirja 17 kohtumist ja 2 väravat.

Pildil Karol Mets (valges). Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee