06

02.2024

14:33

Eestlased välismaal: väravavõrku sahistasid Anier, Šapovalov ja Kubassova

Möödunud nädalal näitasid välismaal tegutsevad Eesti jalgpallurid taas head minekut: kohtumistes teeniti täismänge, hoiti enda seljatagune puhtana ning kolm Eesti ründajat näitasid resultatiivsust ühtekokku kuuel korral.

Ründaja Henri Anier sai jala valgeks Hong Kongi liiga tähtede meeskonna eest Miami Interi vastu. Kuigi kohtumises tuli tunnistada vastase 4:1 paremust, kandis võõrustajameeskonna tabamuse eest hoolt just eestlane – seda kohtumise 43. minutil, lüües tabloole 1:1. Anier mängis esimesed 45 minutit.

Aasta alguses laenulepingu alusel Kreeka kõrgliigaklubisse Thessaloniki PAOKi laenule läinud Aleksandr Šapovalov sai klubi duubelmeeskonna eest kirja täismängu ja kaks väravat Anagennisi Karditsasi vastu. Lisaks kahele Šapovalovi tabamusele lisas PAOK enda saldosse veel ühe värava ning kohtumine võideti tulemusega 3:0. PAOKi duubelvõistkond asub liigatabelis 18 vooru järel viiendal kohal, olles kogunud 24 punkti ning jäädes kolmandast kohast vaid kahe punkti kaugusele.

Karol Metsal ja tema koduklubi St. Paulil jäi möödunud nädalal seljataha kaks kohtumist. Esmalt mindi Saksamaa karikavõistluste veerandfinaalis vastamisi Düsseldorfi Fortunaga, kellega normaalajal lepiti 1:1 ning lisaaja järel 2:2 viiki. Järgnenud penaltiseerias näitas paremat täpsust vastasmeeskond, jättes eestlase koduklubi poolfinaali ukse taha. Mets sai kohtumisest kirja 120 mänguminutit. Eestlane kogus täismängu ka liigamängus, kui meeskond võõrustas kodustaadionil Greuther Fürthi võistkonda. Tabelis liidripositsiooni hoidev St. Pauli võttis neljandal kohal paikneva Fürthi üle napi 3:2 võidu ning suurendas vahet tabeli lähimate jälitajatega viie- ja kuuepunktiliseks.

Hollandi esiliigas esindas Rocco Robert Shein koduklubi Dordrechti liigakohtumises tabelinaaber Groningen vastu, kus võeti kiire tabamuse toel 1:0 võit. Eestlane sekkus vahetusest 80. minutil. 24 mängu järel on Dordrecht teeninud 40 punkti ning paikneb liigatabelis viiendal positsioonil. Neljas koht jääb meeskonnal kolme punkti kaugusele.

Pescara jalgpallur Georgi Tunjov võõrustas koduväljakul Pineto meeskonda, kelle üle võeti teisel poolajal löödud tabamuste toel 2:0 võit. Eestlane kirjutas kohtumisest enda nimele täismängu. Liigatabelis paikneb Pescara 24 mängu järel 41 punktiga viiendal kohal. Kolmas koht on meeskonnal käeulatuses – neid lahutab vaid kaks silma.

Andreas Vaher sai uue koduklubi HJK eest kirja ka teise Soome liigakarika kohtumise, kui meeskond alistas Gnistani tulemusega 2:1.  Kui esimeses kohtumises sekkus Vaher vahetusest ning kogus 10 mänguminutit, siis seekordsest kohtumisest sai eestlane kirja täismängu.

Šveitsi kõrgliigas Grasshoppersi ridades palliv Maksim Paskotši sai möödunud nädalal kirja kaks täismängu. Esmalt mindi võõrsil vastamisi Lugano meeskonnaga, kellega lepiti lõpuvile järel 0:0 viiki. Teises kohtumises tuli koduväljakul tunnistada Winterthuri nappi 1:0 paremust.  22 vooru järel 25 punkti kogunud Grasshoppers paikneb liigatabelis üheksandal positsioonil, jäädes lähimast jälitatavast kahe punkti kaugusele.

Martin Vetkal oli tegudel kodumeeskonna AS Roma U19 eest nii karikavõistlustel kui liigas. Primavera Cupi karikasarjas oli Vetkali koduklubi vastamisi Fiorentina eakaaslastega, kes võitis kohtumise tulemusega 3:1. Liigas oldi võistlustules Monza noormeeste vastu, kellele alistuti 4:1. Mõlemas kohtumises kuulus Vetkal algkoosseisu: esimeses mängus tegi eestlane kaasa 45, teises kohtumises 66 minutit. 20 mängu järel paikneb Roma U19 tabelis neljandal positsioonil, olles kogunud kolmandal kohal paikneva Torinoga võrdselt 34 punkti. Teisel kohal paiknev Milan edestab meeskondi vaid ühe punktiga.

Erik Sorga kuulus Aserbaidžaani karikavõistluste veerandfinaali kohtumises põhikoosseisu, kui eestlase koduklubi Sumqayit võõrustas Bakuu Neftci. Kohtumise lõpuks tuli tunnistada vastase nappi 3:2 paremust. Sorga sai kohtumisest kirja 45 minutit.

Genti duubelmeeskonna eest jooksis väljakule noortekoondislane Ramol Sillamaa, kes tunnistas vastase Sint-Eloois-Winkeli 2:1 paremust. Kuigi eestlase koduklubi suutis üheväravalisest kaotusseisust kohtumise viigistada, võttis vastane normaalaja viimasel minutil oma. Sillamaa sai kohtumisest kirja 85 mänguminutit.

Treeningkohtumised

Koondise poolkaitsja Vlasiy Sinyavskiy läks koduklubi Slovackoga treeningkohtumises vastamisi Ukraina meeskonna FC LNZ Cherkasy-ga. Kaotusseisu jäänud Slovacko lõi vastasele kiirelt kaks tabamust tagasi ning esimesel poolajal löödud väravate toel võideti kohtumine 2:1. Sama tulemusega võideti ka mõned päevad hiljem peetud treeningkohtumine Moldova kõrgliigaklubi Buducnost Podgorica vastu. Esimeses kohtumises sai Sinyavksiy kirja täismängu, teises mängus pääses poolkaitsja väljakule 60. minutil. Liigahooaeg jätkub eestlasel 10. veebruaril.

Aasta esimesel kuul Iirimaale Bohemiani ridadesse läinud Sten Reinkort, Martin Miller ja Michael Lilander kuulusid treeningkohtumises Celticu duubelmeeskonna vastu põhikoosseisu. Kohtumise lõpuks lepiti vastasega 1:1 viiki. Liigakohtumistega alustab eestlaste koduklubi 16. veebruaril.

Bulgaaria kõrgliigaklubi Plovdivi Boteviga liitunud Matvei Igonen osales kahes sõpruskohtumises. Kohtumises Kazani Rubiniga hoidis eestlane enda seljataguse puhtana ning meeskond võitis vastast tulemusega 1:0. Teises kohtumises Dynamo vastu kaotati kaheväravalisest eduseisust kohtumine 2:3. Mõlemas kohtumises mängis eestlane esimese poolaja. Klubi liigahooaeg jätkub Plovdivi Botevil 17. veebruaril.

Naiste jalgpallikoondise ründaja Vlada Kubassova kuulus oma uue koduklubi Budapesti Ferencvarose koosseisu treeningkohtumises Timisoaraga, kelle vastu lõi eestlane kolm väravat.

Uus koduklubi

Ründaja Oliver Jürgens sõlmis lepingu Slovakkia kõrgliigaklubi Dunajska Streda DAC-iga. 2019. aastal siirdus eestlane Nõmme Unitedist Itaaliasse Hellase akadeemiasse, pärast mida on ta esindanud ka AS Rome, Interi Milani ja FC Torino noortemeeskondi. Möödunud aasta sügisel liitus Jürgens Ungari kõrgliigaklubi Ujpest FC-ga, kelle ridades sai ta kirja kuus kohtumist.

Pildil Aleksandr Šapovalov. Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee