28

05.2019

15:49

JALKA | Sergei Kostin ületas saalikoondises esimesena 40 mängu piiri

Kui meie rekordinternatsionaalil Martin Reimil on mängijana kirjas 157 koondisemängu, siis saalijalgpallis on samal positsioonil Sergei Kostin 41 kohtumisega. 


„11 aastat on sinna liigutud ja see on pikk aeg,“ tunnistab selle aasta algul Bulgaarias toimunud maailmameistrivõistluste valikturniiril saalijalgpallis koondisemängudega esimesena 40 piiri ületanud Sergei Kostin. „Aga 50 mängu koondises võiks olla selline number, kuhupoole võiks veel püüelda. Varem ei ole mul sellist eesmärki olnud, aga nüüd on. Kui on veel jõudu joosta ja mängida, siis on see võimalik, igatahes tahtmine on mul olemas.“

On tavapärane, et suures jalgpallis on mängijatel üldiselt maagiliseks numbriks sada koondisemängu. Sellist saavutust soovivad oma jalgpalluri-CVsse vist kõik, kes koondisesärgi selga tõmbavad ning tribüünidel möllavate fännide toetusel rohelisel murul oma riiki ja rahvast esindavad.

Sergei Kostini hinnangul võib ju 41 kohtumist sinises särgis tunduda esialgu väikesena, kuid saalijalgpalli koondises on tegu väärt saavutusega ja temale on see tähtis. Tegelikult võiks Kostinil neid mänge isegi rohkem olla, aga paraku oli ta erinevatel põhjustel mõned aastad koondisest eemal.

„Eesti riiki on loomulikult tähtis esindada igale kohalikule jalgpallurile,“ rõhutab Sergei Kostin. „Kui klubis ootad ikka esikohta, siis koondises tähtsaid mänge tugevate meeskondadega. Tegelikult on koondises mängides isegi rohkem pinget, sest vastased on kõrgest klassist ning see paneb täiega pingutama ja endast kõike andma.“

Saalijalgpall meeldis juba noorena

Paljuski tehakse nii elus kui ka spordis oma valikud juba nooruspõlves. Kas suunavad siis vanemad, sõbrad või inimese oma valikud ja soovidest arusaamisele jõudmine. Jalgpallis tahab enamik noori jalgpallureid jõuda ikka tippmeeskondadesse ja võita maailmas ihaldatud tiitleid. Tartus sündinud Sergei Kostini sõnul meeldis talle saalijalgpall juba lapsena.

„Talvel mängisime tihti saalis, kus harjutasime tehnikat,“ märgib ta. „Mulle meeldib palju palliga olla ja sööta ning saalis saab seda rohkem teha.“

Oma karjääri jooksul on Sergei Kostin mänginud suurt jalgpalli kolmandas liigas Tartu JK Tammekas, teises liigas JK Maag II Tartus ja JK Merkuur-Juunioris, esiliigas Kiviõli Tamme Autos, Maardu JKs ja Lasnamäe Ajaxis ning meistriliigas Tallinna JK Dünamo meeskonnas. Ta on esindanud paaril korral ka Eesti noortekoondist.

Mingil hetkel tuli Sergei Kostinil aga valida, kuidas elus edasi minna, ja nii said tema eelistuseks õpingud Tallinna tehnikaülikoolis infotehnoloogia alal, kus ta õppis arvuti- ja süsteemitehnikat.

Armastus jalgpallimängu vastu aga jäi ja nii on tema karjäär jätkunud viimasel ajal peamiselt saalis, kus ta on mänginud Tallinna FC Anži, Viimsi FC Rinopoli ja Viimsi Smsraha ridades.

„Eesti liigas mängib medalitele neli meeskonda, teised pingutavad ka, et konkurentsis püsida. Vundament on laotud, nüüd tuleks seda laiendada, siis oleks me ka Euroopas veelgi rohkem konkurentsis,“ leiab Sergei Kostin.

Karjääris nii võite kui ka kaotusi

Koondisemängudest on Sergei Kostinil kõige enam meeles 2015. aastal saadud 2 : 1 võit Armeenia üle: „Meeskonnal tuli siis mäng hästi välja ja see oli ka esimene võit, mida oli kaua oodatud.“

Esile tõstab ta veel ka selle aasta jaanuari mängu Bulgaaria vastu, kus Eestil jäi võidust napilt puudu ja kaotati eduseisust 2 : 3. Just selles kohtumises lõi Sergei Kostin oma koondisekarjääri seni ainsa värava, kui viis Eesti 2 : 1 juhtima.

„Seda väravat olin ma muidugi väga kaua oodanud ja kindlasti tegi tabamus meele rõõmsaks, sest see oli ka ilusti löödud, aga mingit suurt tähistamist pärast küll ei ole olnud,“ räägib Kostin.

Samas on tal ka mänge, mida ei tahaks enam eriti meenutada, ja need on just koondise esimesed kohtumised, kus väljakul ei tegutsetud veel nii, nagu pidi, ning paljuski oldi õpipoisi ja algaja rollis. Siis saadi ka palju suuri kaotusi ja üks valusamaid oli Sergei Kostini hinnangul 2014. aasta mäng Leedu vastu, mis kaotati 3 : 0 eduseisust 3 : 7.

Koondis on edasi sammunud

Debüüdi Eesti saalijalgpalli koondises tegi Sergei Kostin 2008. aastal Soome vastu, kus põhjanaabrid jäid 9 : 0 peale. Peale suure kaotuse ei meenu talle sellest kohtumisest enam suurt midagi, kuid kindlasti andis ta nagu ikka väljakul endast parima.

„Koondis on nende aastatega palju arenenud ja saanud oluliselt tugevamaks,“ leiab Sergei Kostin. „Oleme õppinud, kuidas kaitses mängida, ja taktikas oleme rohkem juurde pannud. Praegu suudame me hoida senisest enam ka ise palli, tänu millele on võimalusi ka rohkem peale lüüa ja väravaid saada. Mängudistsipliin on paigas ja aitame üksteist palju nii väljaku ääres kui ka väljakul.“

Sergei Kostini hinnangul on siiski arenguruumi veel küllaga ning momente ja olukordi, kus oma mängu parandada, jagub. Ühe peamisena toob ta esile asjaolu, et paraku ei oska koondis rünnakul kõiki momente realiseerida, kuigi osatakse pressingu alt korralikult välja tulla.

„Individuaalsed oskused on kõigil meestel olemas,“ tõdeb Sergei Kostin. „Meeskonnana tuleb siiski paremini palli sööta, rünnakul õigel ajal avaneda ja mõttekalt kombineerida. Kui kõik mehed saaks koondisesse tulla, siis suudaksime Euroopa keskmike vastu olla kindlasti konkurentsis.“

Sergei Kostini sõnul on ka temal veel varu olemas ja arenguruumi küllaga.

„Isiklikult annab veel juurde panna just füüsilise poole pealt ja muidugi tuleks ka väravaid rohkem lüüa,“ toob mais 35aastaseks saav Kostin välja oma nõrkused. Ta usub, et suudab tipptasemel mängida veel kolm-neli aastat.

***

Dmitri Skiperski: Kostin on eeskuju treeningul ja mängus

Koondise peatreener Dmitri Skiperski hindab Sergei Kostini panust ja oskusi.

„Tark, intelligente, väga hea vasaku jalaga ja tehniline mängija,“ iseloomustab peatreener oma kõige enam mänge pidanud koondislast. „Sergei teeb väljakul õigeid otsuseid õigel ajal ja realiseerib need kvaliteetselt. Kindlasti on ta koondisele oluline mängija, kui ta 35aastaselt on veel rivis. Loodan, et ta leiab endas veel motivatsiooni mõned aastad korralikus mänguvormis püsida.“

Dmitri Skiperski kasutab Sergei Kostinit rohkem paremal äärel. Peatreeneri sõnul on ta tähtis mängija standardolukordades nii karistus- kui ka nurgalöökide ajal, mis on saalijalgpallis väga olulised.

„Ajastus peab olema täpne ja Sergei on selles väga hea,“ tunnustab Dmitri Skiperski oma mängijat. „Ei ütleks, et Sergei on nüüd just meeskonna liider, aga kindlasti on ta teistele meestele nii treeningul kui ka mängus hea eeskuju ja näitab, et ka selles vanuses saab hästi saalijalgpalli mängida.“

Dmitri Skiperski hinnangul võiks saalijalgpalli rekordinternatsionaali mängude arv olla isegi suurem kui Sergei Kostini 41 ja number iseenesest on suhteline. „Arvestades seda, kui vähe koondis varem mängis, siis on see ikkagi märkimisväärne saavutus,“ märgib koondise peatreener.

Lugu ilmus aprillikuu Jalkas

Tekst: Alver Kivi
Foto: Gertrud Alatare

Peatoetaja

 • LHV

Suurtoetajad

 • Nike
 • A.Le Coq
 • Tele 2
 • Coolbet
 • Rimi

Toetajad

 • ABC Motors
 • Ramirent
 • FIFAA
 • Taisto
 • MyFitness
 • SIS
 • Monton
 • Krausberg

Lennupartner

 • Nordica

Meediapartnerid

 • ERR
 • Õhtuleht
 • Soccernet
 • JALKA

Partnerid

 • UEFA
 • FIFA
 • Kultuuriministeerium
 • EOK
 • Tallinn

Sotsiaalpartnerid

 • SPIN
 • SOS Lasteküla