14

03.2024

17:11

10 PÄEVA MÄNGUNI | Naiste Superkarikafinaalis on enim kordi võidutsenud Pärnu JK ja Tallinna Flora

Pühapäeval, 24. märtsil avatakse naiste jalgpallihooaeg Superkarika kohtumisega Tallinna FC Flora ja Saku Sportingu vahel. Sportingul on võimalik tõusta läbi ajaloo neljandaks klubiks, kes karika enda pea kohale tõstab.

Seni on valitseva Eesti meistri ja karikavõitja omavahelises Superkarikafinaalis võidutsenud seitsmel korral nii Tallinna FC Flora kui Pärnu JK, ühel korral on karika tõstnud JK Tallinna Kalevi naiskond.

Esmakordselt mängiti naiste Superkarikas välja 2009. aastal, kui omavahel läksid vastamisi valitsev meister Tallinna FC Levadia ja karikavõitja Tallinna FC Flora. Tasavägise esimese poolaja järel pani Flora teisel kolmveerandtunnil oma paremuse maksma ning võitis kohtumise tulemusega 3:0.

Järgmisel aastal olid Superkarika nimel võistlustules samad naiskonnad ning Tallinna Flora tõstis teistkordselt karika. Esimese 19 minutiga kaheväravalise eduseisu haaranud Flora lubas teisel poolajal Levadial ühe tabamuse tagasi lüüa, kuid mängu lõpus võeti vastase üle kindel 4:1 võit.

Superkarikafinaal viis 2011. aastal vastamisi Eesti meistri Pärnu JK ning Tallinna Flora. 1:1 viigiseisul lõppenud avapoolaja järel otsustas mängutulemuse Pärnu naiskonna 80. minuti tabamus, mille järel teenis Pärnu JK endale esimene Superkarika tiitel.

Pärast esimest võitu algas Pärnu JK naiskonna valitsusaeg, mille järel teeniti veel kuus järjestikust Superkarika võidutiitlit. 2011. aastal kuldse kolmiku teinud ehk naiste meistritiitli, karika ja superkarika võitnud Pärnust sai 2012. aastal teine naiskond, kes teenis superkarika teistkordselt. Finaalis alistati kindlalt Nõmme JK Kalju, kellele löödi viis vastuseta väravat. Sama tulemusega võidutses Pärnu ka 2013. aastal, mil oldi paremad Tallinna FC Levadiast.

2014. aastal otsustas Superkarika võitja esmakordselt penaltiseeria. Pärnu JK ja Tallinna Flora vaheline kohtumine lõppes normaalaja järel 1:1 viigiseisul ning penaltiseerias näitas paremat minekut Pärnu naiskond, kes alistas vastase tulemusega 3:0.

2015. aasta tõi uue finaalpaari, kui omavahel võtsid mõõtu Pärnu JK ja Tartu JK Tammeka. Pärnu JK teenis juba veerandtunniga kaheväravalise eduseisu ja võitis oma viienda Superkarika tulemusega 5:1.

Esmakordselt pääses 2016. aastal lisaks meistrivõistluste võitjale finaali liigas teise koha saavutanud naiskond. Varasemalt kehtis süsteem, et juhul kui meister ja karikavõitja osutuvad samaks võistkonnaks, saab õiguse Superkarikale mängida karikafinaalis kaotanud võistkond. Viimasel viiel aastal tähendas see, et Superkarikas oli karikafinaali kordus, kuna Pärnu JK suutis kõigil kordadel võita nii meistritiitli kui karika. Niisiis läksid sel aastal vastamisi liigas vastavalt esimese ja teise koha saavutanud Pärnu JK ning Tallinna Flora, kust esimene lahkus esimesel poolajal löödud väravate toel kindla 3:1 võiduga.

2017. aastal sai naiste jalgpallihooaeg stardipaugu Pärnu JK ja Tallinna Levadia vahelise mõõduvõtuga. Pärnu teenis sellest kohtumisest oma seitsmenda järjestikuse Superkarikatiitli, kui vastane alistati suureskooriliselt 9:0.

Pärnu JK võiduseeria lõppes 2018. aastal, mil finaalis võidutses penaltiseeria järel Tallinna FC Flora naiskond. Kohtumise normaalaeg lepiti 2:2 viiki, penaltite löömine osutus sarnaselt mänguga üsnagi pingeliseks, kus mõlema naiskonna poolt tuli sisse eksimusi ja väravavahid näitasid häid tõrjeid. Lõpuks suutis Flora saata võrku rohkem palle ja võttis 3:2 võidu.

Tallinna Flora krooniti neljakordseks Superkarika võitjaks 2019. aastal, mil Meistriliiga hõbemedalinaiskonna Pärnu JK üle teeniti napp 2:1 võit. Seejuures otsustas Flora mängu lõppsaatuse alles normaalaja viimase minutil, kui realiseeriti endale teenitud 11 meetri karistuslöök.

2020. aastal pidi valitsev meister ja karikavõitja Tallinna Flora minema finaalis vastamisi teise koha teeninud Pärnu JK-ga, kuid kuna viimane loobus meistri- ja karikavõistlustel osalemisest, sai õiguse Superkarika mängus osaleda liigas kolmanda koha teeninud JK Tallinna Kalev. Finaalist väljus võitjana Flora, kes sahistas vastase võrku viiel korral ning enda selja tagant korjati vaid üks pall.

Samade naiskondade mõõduvõtt toimus finaalis ka aasta aega hiljem, misjärel tõusis JK Tallinna Kalev läbi ajaloo kolmandaks klubiks, kes on Superkarika enda pea kohale tõstnud. Esimese poolaja tabamuse toel võttis Kalev 1:0 võidu ning tõukas viiekordse Superkarika võitja troonilt.

2022. aastal oli Tallinna FC Flora vastaseks möödunud hooajal klubi ajaloo parima tulemuse teinud ning esmakordselt Superkarikafinaali jõudnud Saku Sporting. Sporting jäi meistritiitlist nelja punkti kaugusele ning Superkarikast lahutas naiskonda kolm väravat. Tallinna Flora sahistas esimesel poolajal Sportingu väravavõrku kahel korral, teisel kolmveerandtunnil lisati tabloole üks tabamus, misjärel teeniti 3:0 võit ja enda kuues Superkarika tiitel.

2023. aastal näitas Tallinna Flora ja Saku Sportingu omavahelises finaalkohtumises taas paremust Flora naiskond, kes alistas vastase tulemusega 4:2. Vaheajale läks Sportingu naiskond küll 2:1 eduseisus, kuid lõppsõna ütles Flora teisel poolajal ning tõstis enda pea kohale enda ajaloo seitsmenda Superkarika.

Tallinna FC Flora ja Saku Sportingu selleaastases Superkarikafinaalis pannakse pall mängu pühapäeval,  24. märtsil Sportland Arenal kell 12.30, väravad avatakse tund aega varem. Pääsmed kohtumisele on müügil Eesti Jalgpalli Liidu kodulehel ja Piletilevis. Mängu otsepilti on võimalik jälgida Soccernet TV vahendusel.

Pildil 2016. aasta naiste Superkarikafinaal Pärnu JK ja Tallinna FC Flora vahel. Foto: Eesti Jalgpalli Liit