07

10.2012

08:02

Tammeka ärkas Kure vastu liiga hilja

Laupäevases ülitähtsas Meistriliiga kohtumises viigistas Tammeka hooaja rekordpubliku ees otsese konkurendi FC Kuressaarega 2:2 ja jätkab kolm vooru enne aasta lõppu ülimalt keerulises olukorras.

Kure läks 59. minutiks kohtumist 2:0 juhtima, kuid tartlased suutsid mängu lõpus oma mootori käima saada ning Alex Nimo ja Kaspar Kaldoja pealöögid tõid Tammekale viigipunkti.

"Vastane tuli siia viiki mängima. Meie omakorda ei mänginud nii hästi, nagu me viimastes mängudes oleme mänginud, eriti pallivaldamisel ja -ringluses, me tegime palju lihtsaid sööduvigu," võttis Tammeka peatreener Joti Stamatopoulos viigi põhjused kokku.

Stamatopoulose käsutuses oli vahelduseks pea täielikult komplekteeritud võistkond - kaartidega väljas polnud kedagi ja vigastatute nimekirjas on vaid pikaajalised puudujad Janno Saks ja Marek Tšernjavski. Peatreener otsustas vasakkaites taas kasutada Mikk Laasi ning ründes alustasid Pato ning Maido Pakk. Alex Nimo mängis järjekordselt vasakul äärel.

Mäng algas Tammeka pallivaldamisega ning Kuressaare keskendus rohkem pallide puhtaks löömisele. Samas polnud tartlaste söödukvaliteet võrreldav eelmise kodumänguga, kus Viljandi võistkonda jooksutati korralikult ringi. Rolli mängis selles ka vahetult enne mängu sadanud vihm, mis tegi paljudel mängijatel väljakul püstipüsimise keeruliseks.

Hoolimata tartlaste pallvaldamisest läks Kuressaare 15. minutil kohtumist juhtima. Karistuslöögi järgselt suutsid saarlased palli posti saata ning tagasipõrkunud palli lõi Andrus Lukjanovi valvatavasse väravasse Greger Könnige.

22. minutil oli Tammeka esimese poolaja parim võimalus. Nurgalöögist sai peaga löögile tipuründaja Pato, kelle ürituse suutsid Kure kaitsjad väravajoonelt puhtaks lüüa.

Sarnane mäng kestis esimese poolaja lõpuni. Tammekal oli küll täielik ülekaal pallivaldamisel, kuid kahjuks kaotati väljaku viimasel kolmandikul see tihti lihtsate sööduvigade tõttu ning otseselt Kuressaare väravat ei suudetud ohustada.

Teisel poolajal tartlaste mäng aktiviseerus ning Kuressaaret survestati rohkem, kuid jällegi olid hoopis saarlased need, kes kõigepealt väravani jõudsid. Kiirel vasturünnakul pääses Tammeka kaitseliinist läbi Andre Ilves ning saatis madala löögi Lukjanovi keha alt läbi seisuks 2:0

Tammeka ei jätnud aga jonni ning surve saarlaste väravale üha tugevnes. Äärtelt anti kasti väga palju häid tsenderdusi, kuid Kuressaare kaitsjad suutsid peapallidega väga edukalt teguteda. Seda kuni 72. minutini, kui vasakult äärelt murdis läbi Mikk Laas ning andis terava palli trahvikasti, kuhu jooksis sisse Alex Nimo ning ameeriklase pealöök leidis tee Kure väravasse. Kusjuures on 165 cm pikkune poolkaitsja oma kolmest Meistriliiga väravast lausa kaks peaga löönud.

Viis minutit hiljem oli Kaspar Kaldojal hea võimalus mänguseis viigistada, kuid Tammeka kapteni trahvikastist sooritatud volley-löök lendas Kure väravahi Riido Reimani pihta.

80. minutil sama mees aga karistusalas enam ei eksinud. Alex Nimo andis vasakult äärelt nurgalöögi ning Kaldoja sooritas esimese posti lähistelt suurepärase pealöögi, mis lendas Kuressaare värava tagumisse nurka ning vallandas Tamme staadioni tribüünidel ülevoolavad ovatsioonid.

Järgnevatel minutitel jätkusid Tammeka marulised rünnakud, oma löögioskust said proovida Pato ja Laas, kellest viimase löök oli ka kõige ohtlikuim, kui ta saatis 25 meetri pealt kauglöögi Kuressaare värava posti pihta. Kahjuks aga kolmandat väravat Tammeka lüüa ei suutnud ning kättevõideldud viigipunkt oli kaotuse maitseline.

"Teadsime, et teisest poolajast sõltub meie terve hooaeg. Mängijad läksid pressima paremini, hakkasid paremini mängima, aga lasime kontrarünnakust ära lüüa. Ma ei tea, kuidas pall sealt läbi väravavahi sisse läks. Me olime seljaga vastu seina ja meeskond sai hästi hakkama, näitasid võitlusvaimu, et nad tahavad mängu muuta. Peaaegu see õnnestus. Viimase poole tunniga oli meil ligi 10 head võimalust, et skoorida, " rääkis Stamatopoulos.

"Vaadates pallivaldamist ja võimalusi, siis me oleks väärinud võitu, isegi kui meie esimene poolaeg polnud eriti hea," arvas kreeklane.

Vahetusest sekkunud ründaja Kristjan Tiirik oli järjekordselt rahulolematu meeskonna kaitsetegevusega standardolukordade ajal: "[Standardolukordades] on meil see hooaeg lubamatult palju eksimusi. Kõik vaatavad - pall läheb posti - kõik ikka vaatavad ja siis lüüakse ära. Kurel oli lihtne, sest nad niikuinii lähtusid kaitsest ja meie olime üritavam pool. Ei sujunud see masinavärk. Üritasime-üritasime, aga lõpplahendust polnud."

"0:2 peal läks alles mänguks. Kui lõime 2:2 olin suhteliselt veendunud, et võidame selle mängu. Nemad tegid selles mõttes kõik õigesti ja said oma punkti kätte ja meie elu läks väga keeruliseks. Hetkel ei viitsi teooriate peale mõeldagi, oleks pidanud siit kolm punkti võtma," oli Tiirik pettunud.

Kuressaare ründav poolkaitsja Elari Valmas võttis teise poolaja lagunemise kokku järgnevalt: "Hakkasime liiga palju ette tormama, mehed nagu ei mõtlenud rahulikult. Kui saime palli Tammekalt, oli esimene asi kohe kontrasse ja väsitasime end sellega."

"Ausalt öeldes väga loodan, et [Tammeka] suudab püsima jääda. Mängivad head jalgpalli, siiamaani ei saa aru, kuidas nad seal taga on," kiitis Valmas ka vastaseid.

Kuna Tallinna Kalev kaotas samal ajal Florale, siis vähenes vahe 9. tabelikohaga nüüd viiele punktile ja järgmise mängu peab Tammeka võõral väljakul just Kaleviga. Meistriliiga lõpuni on jäänud veel kolm vooru ja püsima jäämine on endiselt võimalus. Enne mängu Kaleviga mängitakse aga juba tuleval kolmapäeval karikavõistluste kaheksandikfinaalis Esiliiga võitja FC Infonetiga.

6. oktoobril kell 17:00 Tartu Tamme staadion (Kungla 1a, Tartu)
TARTU JK TAMMEKA - FC KURESSAARE  2:2 (0:1)
Väravad: 72. Alexander Frank Nimo, 80. Kaspar Kaldoja - 15. Greger Könninge, 59. Andre Ilves
Hoiatused: 64. Rauno Tutk - 45.+2. Pelle Pohlak, 49. Sander Viira, 55. Andre Ilves, 80. Riido Reiman

JK Tammeka: 33-Lukjanov, 17-Laas, 12-Tutk, 15-Hurt, 5-Kaldoja, 7-Siim Tenno, 43-Mboungou, 10-Nimo, 32-Tamm, 11-Pakk (62. 77-Tiirik), 99-Barry.
Varus: 98-Kütt, 9-M. Valtna, 27-Perlin, 88-Paabut, 13-Lorenz, 16-Naggel, 77-Tiirik.

FC Kuressaare: 12-Riido Reiman, 15-U. Rajaver, 33-Pajunurm, 6-Pohlak, 25-Viira, 7-Gerasimov (46. 18-Aljas), 23-Luup (77. 19-Seeman), 20-M. Rajaver, 39-Valmas, 3-Könninge (30. 10-Ilves), 5-Tikerberi.
Varus: 11-Metsa, 10-Ilves, 19-Seeman, 18-Aljas.

Mänguolud: +11, vahelduv pilvisus; muruväljak heas seisukorras.