Arte gümnaasiumi ja Eesti Jalgpalli Liidu vahelise koostöö tulemusena lõpetas sel kevadel esimene põhikoolilend jalgpalliakadeemia poisse. Akadeemia juhataja Marko Lelov ja peatreener Marko Pärnpuu kinnitavad kui ühest suust, et projekt on käivitunud suurepäraselt.
Kui gümnaasiumiosas on Artes jalgpalliklassid tegutsenud juba kaheksa aastat ning neist on võrsunud A-koondislased nii meeste kui naiste seas, siis põhikooliosas on jalgpalliakadeemia võrdlemisi uus nähtus: kaheksandasse klassi läksid esimesed vutipoisid 2018. aasta sügisel. Seesama lend saigi juuni keskel A. Le Coq Arenal toimunud lõpuüritusel pidulikult teele saadetud.
Kui gümnaasiumi jalgpalliklassides on rõhk sellel, et kool toetaks noorte jalgpalliteed, siis akadeemias on kool ja trenn üheks seotud. „Kõige suurem erinevus on see, et kui poisid teevad akadeemias meiega nädalas neli pallitreeningut ja kaks fitnessitrenni, siis gümnaasiumis on olukord vastupidine: jalgpalliklassiga teevad nad nädalas üks-kaks trenni, treenimise raskuskese läheb klubisse tagasi,“ selgitab Pärnpuu.
Jalgpalliakadeemia koosneb praeguse seisuga kaheksandast ja üheksandast klassist, kus poistele on loodud kõik võimalused olla edukas nii õppetöös kui jalgpallis. Koolipäeva lõpus viib buss noored jalgpallitrenni, mille järel saavad soovijad kasutada õpiabi teenust. Süüa pakutakse kolm korda päevas: hommikul, lõunal ja pärast treeningut.
Marko Lelovi sõnul on selline lahendus hästi toiminud. „Lastevanematelt oleme saanud väga positiivset tagasisidet. Nende jaoks oli tähtis, et nad said lapse kella kuue ajal õhtul kätte ja selleks ajaks oli tal õpitud, treenitud ja söödud. Oleme rõhku pannud päeva kompaktsusele.“
Kolmveerand lõpetanutest jätkab Artes
Õpiabi teenuse abil on noorte jalgpallurite õppeedukus saavutanud Lelovi sõnul väga hea taseme. Akadeemia õpilased läbivad hommikupoolikul täpselt samasuguse tunniplaani nagu nende eakaaslased.
„Oleme toonitanud ja rõhutanud, et õppimine on väga tähtis. Ei ole nii, et tuleb jalgpallur, kes tahab ainult jalkat mängida. Tarku jalgpallureid on meile vaja ja õpitase on meil igal juhul hea – jalgpalliklass on Arte koolis keskmiselt õppeedukuselt parim klass! Lastevanemad on ka tõdenud, et õpetajad on olnud head partnerid, ja see innustab lapsi rohkem õppima. Võib öelda, et mingisugune barjäär on murtud: akadeemiasse tuleb uuel aastal ka kaks eliitkooli poissi. Vanemad saavad aru, et meie päevakava ja võimalus sporti teha tasub ära. Eliitkoolis võib näiteks olla nii, et võistlustele pääsemine on raskendatud.“
Kui gümnaasiumi jalgpalliklassides on olnud ka tüdrukuid, siis akadeemiat on esialgu alustatud vaid poistega. „Algul kartsime, et ainult poistest koosnev klass ei pruugi olla hea idee, aga nad toetavad üksteist väga palju nii jalgpallis kui õppimises,“ meenutab Lelov. „Konkurents on kõva mõlemas keskkonnas. Halbu hindeid ei ole enam popp saada, vaid neid üritatakse kiiresti likvideerida. Edukas tahetakse olla nii jalgpallis kui õppimises. Meil on poisse, kes olid puhtalt viielised ja nelja-viielised. Paar-kolm tükki olid, kel oli mõni kolm ka sees, aga õpitugi on väga hästi kaasa tulnud ja tulemust andnud. Ükski lapsevanem pole meile öelnud, et nad koolivahetust kahetseksid – täpselt vastupidi.“
„Enam kui kolmveerand põhikooli lõpetanud poistest läheb edasi ka Arte gümnaasiumisse. Poisid tegid juba õppealajuhatajale ettepanekuid, milliseid tüdrukuid võiks nende klassi tuua,“ naerab Lelov. „See on huvitav periood: kui kaheksandas klassis hoitakse väga kokku – et meie poisid –, siis üheksanda lõpus hakkavad tekkima küsimused, et kus on tüdrukud ja mis edasi saab. Seda arengut on lahe näha.“
Akadeemia moodustab suure osa koondisest
Praeguse seisuga koosneb akadeemia suuresti Tallinna poistest. Klubid, kes saavad mängijad endale reedest pühapäevani, on projektiga suures osas hästi kaasa tulnud.
Akadeemia peatreener Marko Pärnpuu hindab, et umbes pooled akadeemias põhikooli lõpetanutest kuuluvad omavanuste koondisesse, ja peale selle on mitu mängijat nii-öelda piiripealsed.
„Sellise akadeemia loomine oli sada protsenti õige otsus. Saime poisse kõvasti treenida, poisid ise said trenni teha sellisel tasemel ja selliste võimaluste juures, mida teised selles vanuses noored üldjuhul ei saa. Abipersonali hulk, taristu, varustus, medpersonal – kõik on tipptase. Tänu sellele on meil ka klasside kokku panemine üha kergem,“ kiidab Pärnpuu.
Samas on õhus ka väike murekoht: akadeemia kestab vaid üheksanda klassini. Kuna gümnaasiumieas liigub raskuskese tagasi klubidele, ei pruugi kõigil poistel treeningutingimused enam nii head olla. „Mõne poisi pärast natuke süda valutab, aga õnneks on päris palju ka neid, kelle puhul ei saaks öelda, et tingimused tunduvalt kehvemaks läheksid. Võimaldasime juba praegu mõnele üheksanda klassi poisile teistest rohkem klubi juures treenida, sest nad sisenesid juba meestejalgpalli. Seetõttu lõpeb akadeemia osa üheksanda klassiga ära – edasises vanuses oleks sisuliselt mõeldamatu, et nad nii vähe aega klubiga koos oleksid,“ selgitab Pärnpuu.
Kui esialgu räägiti jalgpalliakadeemiast kui prooviprojektist, siis nüüd on kindel, et samasuguseid võimalusi pakutakse kaheksanda ja üheksanda klassi jalgpalluritele ka tulevikus. „Ma ei ole sellest tegelikult kordagi mõelnud kui pilootprojektist, et vaatame alguses, mis saab, ja otsustame, kas jätkame. Piloot oli ta ainult selles mõttes, et tegu oli esimese aastakäiguga. Oli selge, et teeme kõik selleks, et see projekt jätkuks,“ räägib Pärnpuu. „Kui me nende poistega alustasime, siis me arvasime, mis saada võib. Nüüd me teame, mis saada võib.“
***
Lilli Arumäe, Tallinna Arte gümnaasiumi õppealajuhataja:
Jalgpalliakadeemia ja Arte gümnaasium on jõudnud esimese lennuni tänu tihedale koostööle. Aivar Pohlak on ühes oma intervjuus öelnud, et Eesti jalgpall vajab tarku mängijaid. Siit nad tulevad: 22 noort jalgpallurit, kes on targad, töökad, loovad ja täis tahtmist arendada ennast nii jalgpalliväljakul kui ka koolipingis. Olen kindel, et paljudest kuuleme õige pea kui parimatest väravaküttidest või puurilukkudest. Soovin noortele kõigi soovide täitumist.
Klassipilt. Arte akadeemia esimene lend. Fotol esireas vasakult: Kristofer Robin Grün, Ramon Smirnov, Romet Kaupmees, Romet Mathias Kivestu, Oliver Niit. Teine rida vasakult: Siim Leier, Jevgeni Radionov, Georg Pank, Aleksander Filatov, Oskar Hendrikson. Kolmas rida vasakult: Hugo Palutaja, Markus Vetto, Markus Riisenberg, Fjodor Melehhov, Mark Terehhov. Neljas rida vasakult: Egert Pootsik, Oliver-Aleksander Otti, Roman Teljakov, Daniil Golovatš, Tauri Bachmann. Viies rida vasakult: Rinno Saviir, Adrian Mõttus.
***
4,2 oli keskmine hinne, millega pääses Arte gümnaasiumi jalgpalliklassi.
55 jalgpallurit käis lõppenud õppeaastal Arte akadeemias: 22 õpilast üheksandas, 23 kaheksandas klassis.
Romet Kaupmees tegi esimese Arte akadeemia õpilasena Premium liiga debüüdi, sekkudes 30. mail Tallinna Kalevi kohtumises FC Flora vastu. Peale tema on akadeemia poistest meesteliigades debüteerinud veel 11 mängijat.
Lugu ilmus juulikuu Jalkas
Tekst: Raul Ojassaar
Foto: Anna Andreas