PlayGreen on üle-euroopaline Erasmus+ programmi projekt, mille eesmärk on muuta spordiüritused jätkusuutlikumaks ning keskkonnasõbralikumaks kaasates vabatahtlikke, kelle abil viiakse ellu jätkusuutlikke lahendusi. Projekti koordinaator on keskkonna- ja energiaküsimustele spetsialiseerunud mittetulundusühing Ecoserveis ning koostööpartner Euroopa spordiorganisatsioonide ühendus (ENGSO).
Lisaks Eesti Jalgpalli Liidule võtsid pilootprojektist osa Malta ja Leedu alaliidud ning Belgia Jalgpalli Liidu Flaami allüksus.
Projekt nägi ette juhendi välja töötamist, mille abil spordiüritusi läbi viia keskkonnasäästlikumalt. Projekti tegevuste rakendamiseks moodustati vabatahtlike korraldustiim ehk Green Team, kelle ülesandeks oli välja pakkuda ja teostada jätkusuutlikke lahendusi tegevuste ellu viimisel. Eestis kuulus töörühma 27 vabatahtlikku. Projekti koordinaatorid töötasid välja keskkonnateemalise statistiliste mõõtmiste tabeli (Green Tool), millega sai mõõta spordiürituse mõju keskkonnale. Saadud andmete analüüsi põhjal on võimalik teha järeldusi ning tulevikus korraldada tunduvalt keskkonnasõbralikumaid spordiüritusi.
Iga osalev alaliit valis endale sobiva ürituse, mille raames projekti toiminguid läbi viidi ning hiljem ka tegevusi ja tulemusi analüüsiti. Tegemist pidi olema „rohelise” spordiüritusega, milles pidi osalema vähemalt 66 inimest ning nii korraldajatest kui ka osalejatest pidi 40% olema naised. Projekti lõpuks pidi iga pilootriik kaasama vähemalt 30 koostööpartnerit, kes liituvad rahvusvahelise PlayGreen projektiga.
Eestis valiti projekti tutvustamiseks ja statistilisteks mõõtmisteks 2020. aasta juulis toimunud klubijalgpalli pidupäev, mille raames peeti A. Le Coq Arenal kolm karikafinaali. Eesmärk ja fookus oli korraldada Eesti klubijalgpalli pidupäev keskkonnasõbralikult ja selle abil juhtida üldsuse tähelepanu keskkonnateemadele. Päeva raames toimunud üritused näitasid jätkusuutliku lähenemise erinevaid tahke ning pakkusid külastajatele põnevat kaasalöömise võimalust. Statistilise mõõtmise küsitluses osalenutele pani auhinnad välja taaskasutust väärtustav Reet Aus. Eesti Pandipakend ja Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) tutvustasid topsiringluse süsteemi ning pakendite taaskasutamist. Tartu Jalgpalliklubi Welco tutvustas keskkonnasäästliku staadioni rajamist Tartusse. ABC Motors oli kohale toonud kaks elektriautot, millega sai soovi korral ka väikese proovisõidu teha. Festivalialal oli püsti pandud jalgpalliturg, kus sai müüa ja osta jalgpallimärke, -salle, -särke ja muud põnevat. Mitmekülgse ning keskkonnasõbraliku toidu eest hoolitsesid Amps Catering ning jäätisefirma Balbiino. Eesti suurim spordipoodide kett Sportland oli väljas oma telgiga, kus soovijatel oli võimalik teha erinevaid sportlikke tegevusi ning tutvustati keskkonnasõbralikke tooteid.
Eesti vabatahtlike töörühm viis erinevaid mõõtmisi läbi ka kahel A. Le Coq Arenal toimunud Premium liiga kohtumisel. Tallinna FCI Levadia ja Tallinna FC Flora tutvustasid oma kodumängudel PlayGreeni projekti, kogusid andmeid ning korraldasid erinevaid keskkonnateemalisi tegevusi ja töötubasid.
Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) aitab eraisikuid ja ettevõtteid jäätmete sorteerimisel ja pakub ka äravedu. Seeläbi saab igaüks anda panuse keskkonna turvalisusesse ja jätkusuutlikusse. Huvilistel oli võimalik TVO telgis näidata, kui head teadmised neil jäätmete sorteerimise osas juba on ja ühtlasi oli võimalik hankida ka täiendavat infot. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tudengid rääkisid osalejatele käte puhtuse ja tervise olulisusest ning kõigil oli võimalik proovida, kui efektiivne nende igapäevane kätepesu tegelikult on.
Klubijalgpalli pidupäeval andis Eesti Jalgpalli Liit oma panuse Eesti ettevõtte arendatavasse pandipakendi süsteemi. CupLoop on välja töötamas korduvkasutatavate topside ja pakendite tagastamise süsteemi. Klubijalgpalli pidupäeval tegid nad koostööd Amps Cateringiga ning kõik toitlustuspunktis väljastatavad joogid tulid kiibiga topsis, mida oli võimalik peale kasutamist tagastada. Firma oli väljas oma demoautomaadiga ja tutvustas tulevikus toimima hakkavat süsteemi.
Pilootriikide näidete ja kogemuste põhjal pandi kokku juhendmaterjal, mida saavad kõik projektiga liituvad riigid ja organisatsioonid kasutada. Tõlgitud juhendmaterjalid laetakse hiljemalt veebruari lõpuks üles ka jalgpalliliidu kodulehele (www.jalgpall.ee).
Rohkem infot projekti kohta leiab rahvusvaheliselt kodulehelt www.playgreenproject.eu. Küsimuste korral saab pöörduda Eesti projektijuhi Juta Petersoo poole e-posti aadressil vabatahtlikud[ät]jalgpall.ee ja telefonil 5177 319.