Teisipäeval, 3. detsembril Tallinnas A. Le Coq Arenal toimuval jalgpallikonverentsil vaadeldakse viie ettekande abil jalgpalli fenomeni eri rakurssidest.
Konverents toimub Eesti Jalgpalli Liidu Elmar Saare nimelises konverentsikeskuse. Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine, mida saab teha siin kuni 28. novembri kella 22.00ni.
Eesti õigeusu vaimulik ja harrastusjalgpallur Kaupo Põld käsitleb konverentsil eetikaprobleeme. „Ligi 3500 aastat tagasi võttis prohvet Mooses Siinai mäel Jumalalt inimkonna jaoks vastu 10 käsku,” tutvustab Põld oma konverentsi teemat. „Kas need sobivad ka tänapäeva ühiskonda? Kui jah, siis kuidas neid rakendada muutuva maailma igapäevases elus ja jalgpallis, mis on ka osa meie kultuurist?”
Tartu ülikooli semiootika vanemteadur ja Tartu Kõrgema kunstikooli Pallas semiootika lektor Andreas Ventsel küsib, mis teeb jalgpalli nii eriliseks, et George Orwell on mängu nimetatud lausa sõjaks ilma kuulideta? „Nii radikaalse väite põhjusi tuleb ilmselt otsida jalgpalli ühiskondlikust rollist, täpsemalt selle tähtsusest kollektiivsete identiteetide kujundamisel,“ räägib Ventsel. „Viimasel ajal on jalgpalli hakatud pidama lausa spordi sünonüümiks.“
Paljude auhindadega pärjatud Postimehe kultuurikriitik Alvar Loog (pildil) tõdeb, et jalgpall sünnitab võistlusspordina lisaks objektiivsetele tulemustele suurel hulgal subjektiivseid tundmusi. Ja seda mõneti paradoksaalselt mitte niivõrd mängijate kui poolehoidjatest pealtvaatajate hulgas. „Ent mida on neil oma tunnetega peale hakata?” küsib ta. „Kuidas, kunas, kus ja kellele neid väljendada? Milline on jalgpallifanaatikute avalik kuvand, millised on neile pandud sotsiaalsed ootused? Kas kaasaelamine on otsapidi omaette spordiala?”
Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak räägib jalgpallist kui valdkonnast, mis annab inimestele tööd. „Jalgpalluri amet on Euroopas üks atraktiivsemaid ja sellest lähtuvalt kõneleme üha enam jalgpallist kui kutseharidussüsteemist,” tutvustab Pohlak oma teemat.
Äripäeva arvamustoimetuse juhil Neeme Korvil on pikaajaline traditsioon kanda sinist koondisesärki neil päevil, kui jalgpalli rahvuskoondis kus iganes maailma staadionil platsile jookseb. „See on justkui osaduse püüd, isegi juhul, kui ma ei ole päriselt koondise lähedal tribüünil,” selgitab Korv. „Vabadus, usk ja lootus on minu jaoks olulise sinise emotsiooni lahutamatud märksõnad. Oma ettekandes räägin isikliku kogemuse varal sellest, kuidas jalgpallil ja rahvuskoondisel võib inimese elus, väärtuste ja tunnete maailmas olla täita väga tähtis roll.”
Viiele ettekandele järgneb vestlusring, mille teemaks on „Jalgpall ja tehnoloogia“. Arutlevad Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi ja Haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, Tallinna Ülikooli ning Loodus- ja terviseteaduste instituudi professor Kristjan Port ning Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubisse kuuluv ajaloolaseharidusega telereporter Tarmo Tiisler. Vestlusringi juhib Tartu ülikooli doktorant ja Tallinna ülikooli kirjandusdidaktika lektor Joosep Susi.
Ajakiri Jalka aastakonverentsi ajakava:
kell 15.00 Kaupo Põld: „10 käsku ja jalgpall“
kell 15.30 Andreas Ventsel: „Jalgpall identiteediloome keerises“
kell 16.00 Alvar Loog: „Kuidas avaldada jalgpallikeeles armastust?“
kell 16.30 Vaheaeg
kell 17.00 Aivar Pohlak: „Jalgpall kui kutseõpe“
kell 17.30 Neeme Korv: „Sinised päevad mu elus“
kell 18.00 Paus
kell 18.10 Vestlusring: „Jalgpall ja tehnoloogia“. Osalevad: Joosep Susi (moderaator), Grete
Arro, Kristjan Port, Tarmo Tiisler.