Rahvusvahelise kogemusega tipptreener Pia Sundhage jagas Tallinnas toimunud naiste eliitjalgpalli seminaril oma põhimõtteid mängijate arendamisest, tagasiside andmisest ja võidukultuuri loomisest, rõhutades, et muutused saavad alguse treenerist endast.
Sundhage jaoks on oluline mõista, et iga mängija on erinev ning seetõttu ei saa kõigile anda ühesuguseid juhiseid või kasutada sama lähenemist. Ta tõi näiteks olukorrad, kus mängija peab harjuma talle uue rolliga ning treeneri ülesanne on aidata tal seda rolli mõista, aktsepteerida ja lõpuks omaks võtta. „On vahe, kas mängija mõistab midagi või kas ta seda aktsepteerib ja austab. Meie ülesanne on jõuda selleni, et mängija ütleb: see on viis, kuidas me tahame mängida,“ kirjeldas Sundhage oma lähenemist.
Ühe olulise teemana rääkis rootslanna tagasisidest, mida ta peab mängijate arengu üheks võtmekohaks. Sundhage sõnul ei tähenda hea tagasiside ainult vigade väljatoomist ja parandamist, vaid sama oluline on märgata ning esile tõsta seda, mis mängijal juba hästi välja tuleb.
Ta tutvustas kuulajatele oma tagasiside treppi, mille mõte on esmalt luua mängijaga kontakt ja panna ta kuulama, seejärel keskenduda konkreetsele tegevusele ning aidata mängijal mõista, kuidas seda veel paremini teha. Näiteks kui mängija sooritab mängus mitu ebaõnnestunud tsenderdust, kuid ühe väga hea, alustab Sundhage just sellest õnnestumisest.
„Ma toon välja selle ühe hea tsenderduse ja küsin: kui kaugel sa olid äärejoonest, kui kaugel väravast, mida sa nägid, milline oli nurk? Siis hakkavad nad rääkima, sest nad tahavad rääkida sellest, kui nad olid edukad,“ selgitas ta. Sundhage sõnul aitab selline lähenemine mängijal endal lahendusi leida.
Teise olulise teemana rääkis Sundhage võidukultuuri loomisest. USA naiste koondisega töötades koges ta keskkonda, kus võitmine oli tugevalt kultuuri osa. Tema sõnul ei pea aga võidukultuur tähendama ainult tulemusele keskendumist – seda saab üles ehitada ka läbi hea soorituse väärtustamise. „Kui suudame selgitada ja esile tuua, mida me hästi tegime, räägime palju rohkem sooritusest. Isegi kui mäng kaotatakse, saab leida asju, millega saab rahul olla,“ rääkis Sundhage.
Ta rõhutas seejuures ka treeneri enda kehakeele tähtsust. Treeneri emotsioonid ja suhtumine kanduvad tema sõnul kiiresti edasi kogu võistkonnale. „Sinu kehakeel on nakkav. Kui sa näed välja elevil ja õnnelik, kandub see edasi. Võta vastutus oma treeneri kehakeele eest ja alusta iseendast,“ ütles Sundhage.
Oma pika treenerikarjääri näitel rääkis Sundhage ka visadusest ja võimest keerulistes olukordades lahendusi leida. Ta tõi näiteks kogemused Haiti koondisega, kus ettevalmistusi on tulnud teha väga erinevates tingimustes – sealhulgas mitte kõige parematel väljakutel ja tavapäratutes treeningkeskkondades. „See on, mis see on. Mine sellega kaasa ja püüa sellest parim võtta. Ja hoia grupp õnnelikuna,“ sõnas ta.
Sundhage jaoks on sama oluline olnud kogu karjääri vältel ausa mängu põhimõtetest kinni pidamine. Ta tunnistas, et naiste jalgpallis on füüsiline mäng ja vastaste tahtlik peatamine muutunud järjest tavalisemaks, kuid tema enda juhendamisfilosoofias ei ole kohta vastase tahtlikul vigastamisel või ebaausatel võtetel. „Ma tahan, et mind koheldaks treenerina samamoodi nagu mina teisi kohtlen. Olen õnnelik, et olen sellest filosoofiast kinni pidanud,“ ütles ta.
Ettekande lõpetas Sundhage mõttega, mis iseloomustab tema enda treeneriteed: muutused ei sünni üleöö, kuid püsivus, kirg ja usk oma tegemistesse võivad viia suurte tulemusteni. Ta tõi näiteks ka oma aja Šveitsi koondise peatreenerina, mil kodumängude publik kasvas mõne aastaga paarist tuhandest enam kui 50 000 pealtvaatajani. „See on muutus, mida tahan jagada,“ sõnas Sundhage, lisades, kuidas jalgpallis võivad muutuda mitte ainult mängijad ja tulemused, vaid ka kogu ühiskonna suhe naiste jalgpalliga.
Pia Sundhage on endine Rootsi tippmängija ning tunnustatud treener, kes on juhendanud mitmeid maailma tippkoondiseid. Ta viis USA naiste koondise MM-finaali ja kahe olümpiakullani aastatel 2008 ja 2012. Samal aastal valiti ta ka FIFA aasta parimaks naiste jalgpallitreeneriks. 2016. aasta Rio olümpiamängudel viis ta Rootsi koondise hõbemedalini, jõudes finaali pärast USA alistamist. Viimati juhtis Sundhage Šveitsi koondise UEFA 2025. aasta EM-il veerandfinaali ning tänavu veebruaris alustas ta tööd Haiti naiste koondise peatreenerina.
Pia Sundhage. Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee