VIDEO | UEFA väravavahtide B koolitusel jagasid teadmisi kodumaised tippspetsialistid
Juuni lõpus toimus Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) UEFA GK B kvalifikatisoonikoolituse teine kahepäevane kohtumine, mis pakkus osalejatele teadmisi ja praktilisi kogemusi Eesti juhtivate väravavahtide treenerite juhendamisel.
UEFA B väravavahtide kvalifikatsioonikoolitus toimub Eestis teistkordselt ning neljast moodulist koosnev koolitus vältab oktoobri lõpuni. Esimest korda kogunesid treenerid maikuus, teine õppekogunemine toimus möödunud nädalal, kus osalisi ootasid kahel päeval teoreetilised loengud ja praktilised harjutused väljakul. Treeneritele jagasid teadmisi Eesti meeste koondise ja noortekoondiste väravavahtide treenerid Andrus Lukjanov, Mart Poom, Aiko Orgla ja Ain Tammus.
EJLis väravavahtide treenereid koolitava Andrus Lukjanovi sõnul aitab koolitus treeneritel paremini mõista tänapäevase jalgpalli dünaamikat. „Kuna väravavaht on väljakumängijast erinev positsioon, sest me peame palli suutma tõrjuda, püüdma ning mängida hästi ka jalaga, on oluline pöörata tähelepanu väravavahtide arendamisele spetsiifiliselt,“ rääkis Lukjanov.
Vaata videolugu siit:
Väravavahtide roll on mängus ajaga muutunud, mis omakorda seab suuremad nõudmised ka treeneritele. „Viimane suurem muutus oli tagant alustamine, kus keskkaitsjad võisid olla oma kastis, kui palli lahti mängida. See tähendab, et väravavaht peab olema taktikaliselt küps ning aru saama, kus tekivad vabad ruumid ja ülekaal, kuhu on vaja sööta ja mis on meeskonna taktikaline plaan," selgitas Lukjanov. Ta lisas, et lähtuvalt muutustest peab väravavahtide treener teadma, mis on üldine plaan, milline on väravavahi võimekus ja kuidas ta parimad omadused väljakule tuua.
Kursusel osaleva Harju JK väravavahtide treener Sten-Marten Vahi sõnul käsitletakse õppepäevadel väravavahi spetsiifilisi olukordi. „Analüüsime, mis on väravavahtide head ja vead erinevates olukordades ning mis on tehnilised elemendid,” rääkis Vahi. Esimestel koolituspäevadel keskenduti UEFA ootustele, kuid nüüd analüüsitakse reaalseid olukordi väljakul: näiteks väravavahtide koostööd kaitsemängijatega. „Viimastel päevadel oleme aluseks võtnud käimasoleva EM-i, kus vaatame otsa tippjalgpallis nähtule ja meie noorte arenemisvõimalustele,“ rääkis Vahi.
Maikuus alustanud kursusel osaleb üheksa erineva taustaga treenerit: kes on olnud nii peatreener kui väravavahtide treener, kes on täna peatreeneri rollis, aga tegeleb väravavahtidega noortekoondiste juures või kes mängivad veel aktiivselt jalgpalli ning on alustanud selle kõrvalt treeneritööd.
Lukjanovi sõnul annab grupiliikmete mitmekesisus ning erinev kogemustepagas õppeprotsessile suure väärtuse. „Eesmärk on jagada üksteisega enda kogemusi, teadmisi ja nägemusi, et iga treener, kes siin koolitusel osaleb, saab informatsiooni mitte ainult koolitajatelt, vaid ka oma kaaskolleegidelt,” ütles ta.
Vahi nõustus, et erineva taustaga inimesed annavad uusi mõtteid, mis aitavad rikastada enda klubi väljatöötatud metoodikat. „Premium liiga klubides töötavatel treeneritel on kõigil enda metoodika. Ka meil Harjus on väravavahtide ja treenerite poolt kindel suund, kuhu tahame minna, aga siin näed uusi võimalikke mõtteid ja lähenemisi, mida endale sisse tuua,“ võttis Vahi oma mõtted kokku.
Väravavahtide kvalifikatsioonikursusel osalevad sel aastal: Priit Pikker, Hendrik Vainu, Roman Gnibida, Sten-Marten Vahi, Magnus Karofeld, Oskar Hendrikson, Mati Jürisson, Kalmer Klettenberg ja Artem Levizi.
Pildil UEFA GK B koolituse õppekogunemine juunis. Foto: Katariina Peetson/jalgpall.ee