14

08.2024

16:43

Eestlased välismaal: Hein siirdus Hispaania kõrgliigasse, Kirpult värav ja kaks resultatiivset söötu

Augustikuu esimesed kaks nädalat on olnud välismaal pallivatele Eesti koondislastele küllaltki aktiivsed: teeniti mänguaega nii liigades kui Euroopa klubisarjades ning sahistati paaril korral vastaste väravavõrku. Samuti on tulnud uudiseid üleminekuturult.

Kuud alustas Karl Jakob Hein veel Arsenali väravasuul, kui tegi augusti esimesel päeval kaasa treeningkohtumise Liverpooli vastu. Paraku kaotati vastasele tulemusega 1:2. Algavaks hooajaks sõlmis Hein laenulepingu aga Hispaania kõrgliigaklubiga Real Valladolid. Võimaliku debüüdi võib eestlane uue meeskonna eest kirja saada hooaja esimeses kohtumises, 19. augustil.

Kaitsja Joonas Tamm sai Bulgaaria kõrgliiga hooaja kolmandas kohtumises Plovdivi Botevi eest kirja täismängu ning 1:0 võidu Krumovgradi üle. Liigas on eestlase koduklubi teeninud seni kaks võitu ja ühe viigi, kogutud 7 punkti paigutavad meeskonna neljandale tabelireale. Tammel on seljataga ka kohtumised eurosarjas – meeskond kukkus Euroopa liigast Konverentsiliiga kolmandasse eelringi, kus ootas neid Bosnia ja Hertsegoviina klubi HŠK Zrinjski Mostar. Esimeses kohtumises suutis Botev teenida koduväljakul 2:1 võidu, Tamm sai kirja täismängu. Korduskohtumise mängivad meeskonnad 15. augustil.

Sel suvel Türgi esiliigasse Şanlıurfaspori ridadesse läinud Sten Reinkort näitas hooaja eel toimunud kontrollmängus Adana 01 FK vastu resultatiivsust juba kohtumise kuuendal mänguminutil. Eestlane viis meeskonna juhtpositsioonile, kuid lõpuvile järel tuli leppida 1:1 viigiga. Liiga esimeses voorus kohtus Şanlıurfaspor Ümraniyespori, kus tunnistati vastase 2:0 paremust. Reinkort vahetati väljakule 61. minutil.

Martin Miller on augustis osalenud Bohemiansi eest kahes liigakohtumises – esmalt lepiti Drogheda Unitedi vastu 2:2 viigiga, siis mängiti koduväljakul maha kaheväravaline eduseis ning tunnistati Waterfordi 3:2 paremust. Miller sai kohtumistest kirja vastavalt täismängu ja 61 minutit. 25 mängu järel on eestlase koduklubi kogunud 28 silma ning paigutub liigatabelis kümne meeskonna konkurentsis kaheksandale reale.

Täpselt samade vastastega madistas ka teine Iirimaa kõrgliigas palliv eestlane Markus Poom, kes alistas Shamrock Roversiga Waterfordi 2:1 ning leppis Drogheda Unitedi vastu 1:1 viigiga. Esimeses kohtumises vahetati Poom väljakule 71. minutil, teises kohtumises õnnestus eestlasel saada kirja täismäng. Mängitud 25 kohtumisega on Poomi koduklubil õnnestunud kirja saada 38 punkti, mis paigutavad nad tabelis viiendale kohale. Liigakohtumiste vahel võistles Shamrock Rovers Euroopa Liiga kolmandas eelringis, kus tuli tunnistada Sloveenia klubi Celje 1:0 paremust. Meeskonnad mängivad korduskohtumise 15. augustil.

Maksim Paskotši on augustis esindanud koduklubi Grasshoppersit kahes kohtumises, kus mõlemas on lepitud kaotusega: Baselile jäädi alla 0:3, St. Galleni vastu lõpetati tulemusega 0:1. Esimeses tegi eestlane kaasa 78 minutit, teises terve kohtumise. Mängitud nelja vooruga on Grasshoppers kirja saanud viigi, teenitud punkt jätab meeskonna 12 meeskonna konkurentsis viimasele positsioonile.

Eesti koondise poolkaitsja Kevor Palumets liikus sel suvel laenulepingu alusel Soome kõrgliigaklubisse HJK. Oma neljandas liigakohtumises HJK eest sai Palumets kirja valusa 1:2 kaotuse tol hetkel tabeli viimaselt meeskonnalt Lahtilt. Eestlane sekkus väljakule 78. minutil, mil kohtumise lõpptulemus oli vormistatud. HJK on liigatabelis langenud 34 punktiga neljandale reale, liidrikoht jääb meeskonnast nelja punkti kaugusele. Kui liigas saadi kirja kaotus, siis Konverentsiliiga kolmandas eelringis kirjutati enda nimele võidutulemus, kui Montenegro klubist Decic alistati 1:0. Palumets vahetati sisse 67. minutil. Korduskohtumine leiab aset 15. augustil.

Nikita Vassiljevile ja tema koduklubile ŠTK Šamorin on kuu esimene pool toonud kaotuse ja võidu. Võõrsilväljakul jäädi 0:3 alla Žilina duubelmeeskonnale, kuid kodumurul oldi 2:0 parem Pohroniest. Kaotusmängus kuulus eestlane põhikoosseisu ja sai kirja 60 mänguminutit, teises kohtumises teenis Vassiljev täismängu. Kolme mänguga on Šamorin teeninud neli punkti, mis paigutuvad nad liigatabelis 14 meeskonna seas seitsmendale reale.

Augustis on Opole Odras palliv Artur Pikk käinud meeskonna eest väljakul kohtumistes Nieciecza Bruk-Bet Termalica ja Plocki Wisla vastu, kuid mõlemad lõppesid vastase võiduga: vastavalt 3:0 ja 2:1. Pikk sekkus vahetusest 72. ja 57. minutil. Neli vooru ja teenitud kolm võitu jätavad meeskonna 18 klubi konkurentsis 14. kohale.

Hooaeg on täiskäigul käima läinud ka Rumeenia kõrgliigas, kus kogub mänguminuteid poolkaitsja Mattias Käit. Kuigi eestlase koduklubi Bukaresti Rapid on tabelisse teeninud viigipunkte, on meeskonnal võiduarve avamata. Kohtumises Sepsiga lepiti 2:2 viiki, Buzau Gloria aga 1:1 viiki. Mõlemas mängus suutis Käidi leivaisa haarata eduseisu, kuid lõpuvileni seda hoida ei suudetud. Seni peetud viie kohtumisega on Käit teeninud kõigis täismängu. Seni teenitud neli punkti jätavad meeskonna 16 meeskonna konkurentsis 13. kohale.

Naiste koondise ääreründaja Liisa Merisalu sõlmis lepingu Taani esiliigaklubi FC Thy-Thistediga. Möödunud aasta alguses Tartu JK Tammeka ridadega liitunud Merisalu sai tänavu hooaja esimeses pooles naiskonna eest kirja 10 mängu ja kuus väravat. Varem on eestlane esindanud välisklubidest Soome klubisid FC Espoo ja HPS.

Hollandi esiliigas Dordrechti ridades palliv Rocco Robert Shein alustas hooaega võidukalt, kui võõrsil alistati Emmen tulemusega 2:1. Eestlane kuulus põhikoosseisu ning tegi kaasa terve kohtumise.

Suvel Rootsi siirdunud Emma Treiberg sai esiliigas kirja debüüdi, kui kuulus IFK Kalmar eest kohtumises Malmö vastu põhikoosseisu ning sai kirja 1:3 kaotuse. Eestlanna teenis kohtumisest 67 mänguminutit. Kalmar paikneb liigatabelis 14. ehk viimasel kohal, olles 14 mängu järel teeninud kolm punkti.

Soome kõrgliigaklubis Aland United palliv Katrin Kirpu sai PK Keski-Uusimaa vastu kirja värava ning kaks resultatiivset söötu. Mängu lõpuks alistati vastane tulemusega 11:1. Eestlanna vahetati väljakule 66. minutil, väravavõrgu pani ta sahisema kõigest neli minutit hiljem. Mängitud 15 kohtumise järel on Aland United liigatabelis neljandal real, olles kogunud 21 silma. Kolmandast kohast lahutab naiskonda kaheksa punkti.

Sten Jakob Viidas näitas Kokkolan Palloveikoti (KPV) eest taas resultatiivsust ning sai kirja täismängu, kuid paraku tuli eestlase koduklubil tunnistada võõrsilväljakul Oulu OLS-i 2:1 paremust. Viidase jaoks oli tegu hooaja 11. tabamusega, millega hoiab parimate väravaküttide edetabelis esimest kohta. Liigatabelis paikneb KPV 12 meeskonna konkurentsis teisel kohal, olles kogunud 40 punkti ning jäädes liidripositsioonist nelja silma kaugusele.

Pescara jalgpallur Georgi Tunjov jättis seljataha karikamängu Pineto vastu, kus ta kuulus algkoosseisu, kuid paraku pidi eestlase koduklubi tunnistama vastase 0:2 paremust. Liigahooaeg algab meeskonnal 25. augustil.

Märten Kuusk kuulus Poola kõrgliigaklubi Katowice eest esimest korda algkoosseisu ning sai Gliwice Piastiga vastu lisaks täismängule kirja 2:2 viigi. Nelja mängu järel on eestlase koduklubi kogunud liigatabelisse neli punkti, mis paigutavad nad 18 meeskonna seas 12. reale.

Noortekoondise mängija Karel Mustmaa on augustis saanud Portugali U23 meeskonna ridades kirja võidu ja kaotuse. Esimeses kohtumises tunnistati Santa Clara eakaaslaste 1:0 paremust, teises kohtumises alistati kodus Estoril U23 võistkond tulemusega 2:1. Mustmaa sekkus vahetusest vastavalt 66. ja 77. minutil. Mängitud kahe kohtumise järel on meeskond kaheksa meeskonna seas neljandal tabelireal.

Pildil Eesti meeste koondise ja Hispaania kõrgliigaklubi Real Valladolid väravavaht Karl Jakob Hein. Foto: Katariina Peetson/jalgpall.ee