23

08.2024

15:36

Eestlased välismaal: Treiberg skooris neljal korral, Hein alustas La Ligas nullimänguga

Möödunud nädal oli välismaal pallivatele Eesti koondislastele mänguderohke. Suuri rõõmu-uudiseid tuli nii Rootsist, Soomest kui Hispaaniast – Emma Treiberg skooris Rootsis kahe mänguga neli väravat, Kevor Palumets aitas meeskonna Konverentsiliiga sõelmängudesse ning Karl Jakob Hein debüteeris Hispaania kõrgliigas nullimänguga.

Emma Treiberg näitas Rootsi esiliigaklubi IFK Kalmari eest kahel korral resultatiivsust nii karikasarjas kui liigas. Karikas alistati madalama liiga naiskond Tjust IF tulemusega 6:1, eestlanna lõi naiskonna eest kaks esimest tabamust. Liigas teenis naiskond esimesed võidupunktid, kui Treibergi tabamuste toel alistati Bollstanäs tulemusega 2:1. Kohtumistest teenis eestlanna vastavalt 70 ja 86 mänguminutit. Kalmar paikneb 15 mängu järel teenitud kuue silmaga 14 naiskonna konkurentsis viimasel kohal, lähim jälitatav jääb klubist viie punkti kaugusele.

Augusti esimeses pooles Taani esiliigasse siirdunud Liisa Merisalu sai Thy-Thistedi eest kirja debüütmängu, kui karikavõistlustel mindi vastamisi madalama liiga klubi Aalborg Changiga. Eestlanna kuulus kohtumises algkoosseisu ning aitas naiskonna 9:0 võiduni, kokku viibis Merisalu väljakul 68 minutit. Liigakohtumises oldi samuti võidukad, kui Aarhusi üle näidati enda 1:0 paremust, eestlanna vahetati väljakule teiseks kolmveerandtunniks. Kahe vooru järel jätkab Thy-Thisted täiseduga tabeli esimesel positsioonil.

HJK poolkaitsja Kevor Palumetsal on seljataga kolm kohtumist. Esmalt võidutseti otsustavas Konverentsiliiga kolmanda eelringi kohtumises FK Decici üle – esimeses omavahelises kohtumises võidutses eestlase koduklubi 1:0, korduskohtumises, kus Palumets liitus teiseks poolajaks, tunnistati vastase 2:1 paremust. Penaltiseerias näitas aga HJK enda 4:3 paremust, suujuures oli Palumetsa löök viimane, mis meeskonnale edasipääsu sõelmängudesse kindlustas. Euromängude vahel sai Palumets täismängu liigas, kui Ekenäse vastu teeniti 3:0 võit. Liigas paikneb meeskond tabeli teisel real, jäädes liidripositsioonist nelja punkti kaugusele. Kolmanda mänguna ootas HJK ees Konverentsiliiga põhiturniiri sõelmäng, kus lepiti Fääri saarte klubi Klaksviki vastu 2:2 viigiga. Kuigi HJK mängis teise poolaja lõpust ühemehelises enamuses, jäädi kaotusseisu ning kohtumine viigistati alles kolmandal lisaminutil. Palumets sekkus mängu teiseks poolajaks. Otsustava korduskohtumise peavad meeskonnad pühapäeval, 25. augustil.

Konverentsiliiga kolmandas eelringis võistles ka Plovdivi Botevi jalgpallur Joonas Tamm. Kui esimeses kohtumises Bosnia ja Hertsegoviina klubi Mostari Zrinjski vastu võidutses eestlase koduklubi 2:1, siis korduskohtumises tuli ühemehelises vähemuses tunnistada vastase 2:0 paremust, mis lõpetas kahe mängu kokkuvõttes Botevi eurohooaja. Tamm teenis korduskohtumisest täismängu. Liigakohtumises sai Botev kirja 1:0 võidu tabeli teise poole meeskonna Hebar Pazardzhiku üle, kus eestlane tegi taas kaasa terve kohtumise. Botev on nelja mängu järel teeninud tabelisse kümme punkti ning paigutub 16 meeskonna konkurentsis kolmandale tabelireale – liidrist, kel on peetud üks mäng enam, lahutab meeskonda kaks silma.

Saksamaa kõrgliigaklubi St. Pauli ja Karol Mets mängisid enne hooaja algust karikavõistluste kohtumise Hallescheri vastu, kes alistati lisaajal 3:2. Kahel korral kaotusseisu jäänud St. Pauli viigistas neljandal lisaminutil ning lõi otsustava tabamuse 110. minutil. Eestlane tegi kaasa terve kohtumise.

Märten Kuusk sai GKS Katowice ridades kirja täis- ja nullimängu, kui Lublini Motoriga lepiti väravateta viiki. Viie mänguga on Katowice teeninud võidu ja kaks viiki, teenitud viis silma paigutavad nad 18 meeskonna konkurentsis 12. tabelireale.

Aland Unitedi jalgpallur Katrin Kirpu teenis Soome kõrgliigas 1:0 võidu, kui vastamisi mindi tabelinaaber PK-35-ga. Kirpu sekkus väljakule 81. minutil ning neljandal üleminutil tsenderdas ta palli värava alla – vastase väravavaht oli küll omal kohal, kuid ebaõnnestunud sekkumine andis palli Alandi mängijale, kes olukorra realiseeris.  Eestlanna hea eeltöö järel teenis naiskond oma hooaja seitsmenda võidu. Mängitud 16 kohtumisega ja teenitud 24 punktiga paiknev Aland United liigatabelis neljandal real, lähimast jälitatavast lahutab naiskonda kaheksa, lähimast jälitajast neli silma.

Rocco Robert Shein sai koduklubi Dordrechti särgis kirja järjekordse täismängu ning väravasöödu. Esmalt jäädi ADO Den Haagi vastu kaotusseisu, kuid viigivärav sündis 67. minutil, 1:1 seisul kohtumine ka lõppes. Kahe vooruga teenitud neli punkti hoiavad eestlase koduklubi liigatabelis neljandal positsioonil.

Soomes Kokkolan Palloveikotis (KPV) palliv Sten Jakob Viidas kuulus kohtumises tabeliliider HJK duubelmeeskonna vastu algkoosseisu, kes alistati tulemusega 1:0. Eestlane teenis 53 mänguminutit. Mängitud 20 kohtumisega on KPV kogunud 43 punkti, mis paigutavad nad tabelis teisele positsioonile – tabeliliidrist jäädakse maha vaid ühe silmaga.

Artur Pikal on Opole Odra ridades seljataga kaks 90-minutilist kohtumist. Neist esimeses mängiti võõrsil Tychy vastu väravateta viiki, teises kohtumises oldi kodumurul 2:1 üle Stal Stalowa Wolast – sealjuures seljatati meeskonna vastu kaotusseis. Kuigi Odra tõusis võidule, on meeskond kogunud kuue mängu järel seitse punkti, mis paigutab nad tabelis 18 klubi konkurentsis 11. reale.

ŠTK Šamorini jalgpallur Nikita Vassiljev sai võiduka kohtumise kirja nii liigas kui karikavõistlustel, viimases lõi eestlane väravagi. Kuigi liigas mängis meeskond Stara Lubovna vastu viimased kümme minutit mehelises vähemuses, suudeti kohtumine 1:0 võita. Eestlane sai kirja 59 mänguminutit. Tabelis kerkis meeskond koha võrra – teenitud seitse punkti asetavad nad 14 meeskonna seas kuuendale reale. Karikas mängiti võõrsil madalama liiga meeskonna  TJ Horne Saliby-ga, kelle üle teeniti kindel 7:0 võit. Meeskonna esimese värava eest kandis hoolt Vassiljev.

Grasshoppersi jalgpallur Maksim Paskotši teenis karikavõistluste 1/32-finaalis suureskoorilise 9:0 võidu madalamate liiga klubi Regensdorfi vastu. Sel nädalal mängiti ka treeningkohtumine Müncheni Bayerniga, kellele alistuti 0:4. Eestlane vahetati väljakule 65. minutil.

Mattias Käit ja Bukaresti Rapid leppisid järjekordse viigiga, kui Bukaresti Dinamoga mängiti 1:1 viiki, mõlemad väravad realiseeriti 11 meetri karistuslöögist. Eestlane sai kohtumises kirja täismängu. Kuue mängu järel on Rapid teeninud viis viiki, teenitud punktid paigutavad nad 16 meeskonna konkurentsis 12. positsioonile.

Sanliurfasporis palliv Sten Reinkort läks meeskonnaga vastamisi Ümraniyesporiga, kes alistati tulemusega 3:1. Eestlane sekkus vahetusest kolmandal lisaminutil. Kahe mängu järel kolm punkti teeninud Sanliurfaspor paikneb liigatabelis 20 meeskonna seas kaheksandal kohal.

Oliver Jürgens osales Hispaania tugevuselt kolmanda liiga klubi Ponferradina treeningkohtumises, kus mindi vastamisi Atletico Bembibrega. Eestlane lõi kohtumises kaks väravat ning kindlustas meeskonnale 2:0 võidu. Paar päeva hiljem tuli ametlik kinnitus, et Jürgens sõlmis klubiga lepingu.

Hispaania kõrgliigasse siirdunud Karl Jakob Hein tegi Real Valladolidi eest debüütmängu, mis osutus väravavahile edukaks – Hein hoidis enda seljataguse puhtana. Vastase võrku saatis eestlase koduklubi aga ühe palli, mis kirjutas meeskonnale tabelisse kolm punkti.

Eesti koondise poolkaitsja Martin Vetkal siirdus AS Romast Rootsi kõrgliigaklubisse IF Brommapojkarna. Viimase ridades sai Vetkal kirja ka võiduka debüütmängu, kui karikavõistlustel mindi vastamisi neljanda liiga klubi Östersundiga, kes alistati 5:0. Eestlane tegi kaasa terve kohtumise ning andis väravasöödu.

Noortekoondislane Karel Mustmaa pidi Benfica U23 meeskonnaga tunnistama Sportingu eakaaslaste 1:0 paremust. Eestlane jooksis väljakule 66. minutil. Seni peetud kolme mänguga on Benfica teeninud vaid ühe võidu, mis paigutab nad kaheksa klubi konkurentsis viimasele reale.

Eesti naiste koondise keskkaitsja Eva-Maria Niit liitus Belgia kõrgliigaklubiga KRC Genk. Aasta esimeses pooles mängis eestlanna Poola kõrgliigas, kus kandis Konini Medyki särki.

Paremal Eesti naiste koondise ja Kalmari ründaja Emma Treiberg. Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee