15

09.2024

13:53

Eesti rannajalgpallikoondis alistus lisaajal Poolale, kuid saavutas Euroopas ajaloolise kaheksanda koha

Eesti rannajalgpallikoondist ootas täna, 15. septembril ees viimane kohtumine Euroliiga Superfinaalis, kus 7.–8. koha mängus mindi vastamisi Poolaga. Lisaajal alistuti vastasele 3:4, kuid saavutatud 8. koht võistlussarjas tähistab Eesti rannakoondise parimat tulemust Euroopas läbi aegade.

Eesti alustas kohtumist hästi ning asus juhtpositsioonile juba esimesel minutil. Erol Kigaste võitis vastastelt palli ning söötis selle Ragnar Rumpile, kes nahkkera kindlalt tühjaks jäetud väravasse saatis. Kuigi ründaja ohustas vastase väravaalust veel mitmel korral ning paljulubava karistuslöögi teenis ka Sander Lepik, siis tulemust need endaga kaasa ei toonud. Vastase avakolmandiku parimad võimalused tekkisid viimasel kolmel minutil, kuid Eestit päästis kahes olukorras väravaraam ning meisterlikke tõrjeid teinud puurilukk Rauno Rahnik.

Nii nagu esimesel kolmandikul, sahises teisel kolmandikul võrk vaid korra. Seda alles viimasel minutil, kui Kristian Marmor määrustevastastelt maha võeti ning eestlaste kasuks penalti määrati. Marmor näitas löögil raudset närvi ja vormistas tabloole tulemuse 2:0.

Eesti kasvatas edu 28. minutil, kui Lepik käärlöögist palli kindlalt ristnurka saatis. Selle peale vastas Poola lahtilöögi järel oma esimese tabamusega – täpne oli Michal Witkowski. Seejärel muutus viimane kolmandik mõlema meeskonna poolt närvilisemaks kui varasemad – Poola üritas kaotusseisu vähendada ja viigiväravale läheneda, eestlastel seevastu oli oluline vastase ees edu säilitada.

Pooltunnil sai Poola võimaluse penaltipunktilt vahet vähendada, kuid Rahnik oli oma ülesannete kõrgusel. Vastane leidis aktiivselt momente, kust end löögile pressida ja see tõi neile neli minutit hiljem Arkadiusz Błaszczyk tabamuse toel ka tulemuse. Poolteist minutit enne kohtumise lõpuvile pakuti Rumpile eduseis kindlamaks vormistada, kuid pall lendas vasakust postist vaid sentimeetrite jagu mööda. Olukorra kasutamata jätmine pakkus viimasel minutil Poolale viigivärav – Kaspar Kotter tegi esmalt küll hea tõrje, kuid jätkuolukorras pääses Marek Gajda löögile, kes kohtumise 3:3 tulemuse järel lisaajale saatis. Sama mängija näitas teisel lisaminutil resultatiivsust ja kindlustas Poolale 4:3 võidu.

Peatreener Andreas Aniko rääkis pärast kohtumist, et paraku ei suutnud koondis oma viimases mängus enam fookust hoida ja räägitud plaanist kinni pidada. „Esimesed kaks, isegi kolmas kolmandik olid meie poolt väga okeid. Lihtsalt mingil hetkel ei suutnud mängijad enam pead selgena hoida ja õigeid otsuseid teha. Läks kiirustamiseks olukordades, kus tegelikult oli vaja mängida targalt ja hoida palli, mitte suruda meid ründama. Me ei suutnud enam rahulikkust hoida, mida terve ülejäänud mäng õnnestus teha ja selle tõttu said meile ka viimased paar-kolm minutit otsustavaks,“ rääkis ta.

Eesti mängis turniiril kokku neli mängu, millest teeniti üks võit ja kolm kaotust. Alagrupis näidati lisaajal Saksamaa üle enda 5:4 paremust, samas tuli seal tunnistada Itaalia 6:2 ja Hispaania 5:2 paremust. Veerandfinaalis andsid eestlased loobumisvõidu ning tänases kohamängus tunnistati vastase 4:3 paremust. Tasuks teenis Eesti Euroliigas 8. koha, millega purustati senine parim tulemus 2022. aastast, mil koondis saavutas Euroopas 9. koha.

Turniiri kaheksanda kohaga on peatreener rahul. „Eesmärk sai täidetud, kaheksas koht on väga hea tulemus ja olen kuttidega igati rahul. Siin turniiril olles näed meie koondise potentsiaali ja võimekust – liigume küll tasapisi, aga meie mäng läheb iga korraga paremaks ja asjad loksuvad paika. Olen veendunud, et oleme teel veel kõrgemate kohtade poole!“ Koondist ootab järgmisena ees oktoobri alguses Hispaanias Andaluusias toimuv MM-valikturniir. „Mingid otsused on meil mängudes vaja paremini toimima saada ja siis ma ei välista midagi, šansid on seal täiesti olemas. Loomulikult lähme üritama, vaatame, kes vastu tulevad ja kaugele jõuame, aga õnnestumise korral on ka seal kõik võimalik,“ sõnas Aniko lõpetuseks.

Pildil Eesti rannajalgpallikoondise koosseis kohtumises Poolaga. Foto: Jose Manuel Alvarez/BSWW