06

08.2018

14:23

Eestlased välismaal: hea nädal Joonase Tamme ja Sarpsborg 08 jaoks

Läinud nädalal käisid Euroopa väljakutel mitmed Eesti koondislased. Joonas Tamm aitas esmalt Sarpsborg 08 edasi eurosarjas ning lõi seejärel Norra kõrgliigas värava.

Tamm (pildil) ja Sarpsborg 08 pääsesid edasi Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiril, kui kahe mängu kokkuvõttes alistati Šveitsi meeskond St. Gallen. Avamängu võõrsil 1:2 kaotanud Sarpsborg 08 alistas neljapäeval toimunud korduskohtumises vastase 1:0 ning pääses edasi tänu võõrsil löödud väravale. Kolmandas eelringis on Norra klubi vastaseks Rijeka (Horvaatia), avamäng peetakse Norras neljapäeval. Edasi pääses ka Walesi klubi The New Saints (Kevin Kauber), kes alistas Lincoln Red Impsi (Gibraltar). Avamängu kodus 2:1 võitnud The New Saints sai neljapäeval toimunud kordusmängus kirja 1:1 viigi, Kauber koosseisu ei kuulunud. Järgmises ringis on nende vastaseks Midtjylland (Taani).

Nädalavahetusel lõppes Norra kõrgliigas suvine paus ning Joonas Tamm aitas Sarpsborgi võiduni, kui viis oma meeskonna Stabæki vastu juba teisel minutil juhtima. Lõpuks võideti mäng 3:1. Kõik väravad löödi esimese 23 minutiga.

Enar Jääger jälgis varumeestepingilt, kuidas Vålerenga tuli viimaste minutitega välja 0:2 kaotusseisust Sandefjordi vastu, kui kodus võideldi välja 2:2 viik. Kristiansund tegi 1:1 viigi Oddiga, kui Kristiansundi ridades pääses viimasteks minutiteks väljakule Brent Lepistu, kuid Andreas Vaikla pidi leppima varuväravavahi rolliga. Mänguaega ei jagunud liigas ka Lillestrømi puurilukule Matvei Igonenile, kui tema koduklubi viigistas 2:2 Moldega.

Norra kõrgliiga vooru lõpetab täna Taijo Teniste koduklubi Bergeni Branni mäng Startiga. Brann on tabelis teisel kohal 35 punktiga, mängu enam pidanud Rosenborg on neist vaid ühe punktiga ees. Sarpsborg 08 on 29 punktiga viies, Kristiansund ja Vålerenga on teeninud võrdselt 24 punkti ning on tabelis vastavalt kaheksandal ja üheksandal kohal. Lillestrøm on 16 meeskonna konkurentsis 15 punktiga 13. kohal. Aste madalamal, Norra esiliigas, on Nikita Baranovi koduklubi Sogndal teisel kohal. Viimati sai Baranov kirja täismängu, kui kodus alistati 5:1 Levanger.

Neljapäeval oli Matvei Igonen väravasuul Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiri mängus LASKi vastu, mille Lillestrøm kodus 1:2 kaotas. Avamängu oli Norra klubi Austrias kaotanud 0:4. Eurosarjast langes ka Kaimar Saagi koduklubi Tórshavni B36. Avamängu Fääri saartel Beşiktaşele 0:2 kaotanud B36 jäi neljapäeval Türgis toimunud matšis vastasele alla 0:6. Saag alustas kohtumist varumeestepingilt, kuid pääses väljakule juba 20. minutil.

Ründajal Ats Purjel õnnestus Soome kõrgliigas lüüa võiduvärav, kui tema tabamus aitas Kuopio Palloseural võtta Turu Palloseura vastu 3:2 võit. TPS asus matši kahel korral juhtima, kuid mõlemal puhul oli KuPSil vastus olemas. Purje, kes sekkus mängu vahetusest, lõi meeskonna võiduvärava 72. minutil.

FC Lahti viigistas 1:1 PS Kemiga, kui 90 minutit sai Lahti ridades kirja Artjom Dmitrijev, kuid mängu pidi kaartide tõttu vahele jätma tema meeskonnakaaslane Henri Anier. Marek Kaljumäe (Kemi) sai samuti kirja täismängu nagu ka tema võistkonnakaaslane Maksim Lipin, kes andis ka resultatiivse söödu. Lahti jaoks oli tegu nädala teise viigiga – esmaspäeval tehti võõrsil 2:2 viik Vaasa Palloseuraga. Lahti poolt jättis kaartide tõttu mängu vahele Dmitrijev, kuid vahetusest sekkunud Henri Anier lõi meeskonna viigivärava. VPSi poolt teenis 25 minutit mänguaega Hindrek Ojamaa, Marko Meerits jälgis kohtumist varumeestepingilt. Reedel tegi VPS väravateta viigi Seinäjoki JK-ga, kui nii Mihkel Aksalu (SJK) kui ka Meerits olid varumeestepingil. Ojamaa sai taas mänguaega, kui pääses väljakule 53. minutil.

Soome kõrgliigat juhib 49 punkti kogunud HJK, Rovaniemi PS jääb maha kümne punktiga. VPS on teeninud 35 punkti, Espoo Honka 34. Honkaga võrdselt on punkte teeninud ka Lahti, kellel on ka tabelis eespool olevate meeskondadega võrreldes mäng varuks. KuPS on 32 punktiga kuues. Eestlaste meeskondadest on SJK 20 punktiga üheksas ning Kemi 16 punktiga viimasel ehk 12. kohal.

Ilja Antonov mängis 90 minutit ning aitas Hermannstadtil Rumeenia kõrgliigas võtta viigipunkt Călăraşi Dunărea vastu, kui mäng lõppes 1:1 viigiga. See oli Hermannstadtile esimeseks viigiks ühe võidu ja ühe kaotuse kõrval. Artjom Artjunin jälgis varumeestepingilt, kuidas Etar jäi Bulgaaria kõrgliigas 0:2 alla Plovdivi Botevile.

Mattias Käit teenis mänguaega Fulhami noortemeeskonna eest, kui 2:1 alistati Brighton & Hove Albioni eakaaslased. Käit sai kirja 70 minutit. Iirimaa kõrgliigas jäid Sander Puri ja Waterford 1:2 alla Cork Cityle. Puri sekkus mängu vahetusest kohtumise 76. minutil. Tabeliliider Cork City on kogunud 66 punkti, kaks mängu vähem pidanud Dundalk jääb neist maha kahe punktiga. Waterford on 28 mänguga teeninud kolmandana 44 punkti, kuid ühe mängu vähem pidanud Shamrock Rovers jääb kõigest punkti kaugusele.

Poola kõrgliigas sai Konstantin Vassiljevita mänginud Gliwice Piast möödunud nädalal kirja kuus punkti. Esmalt alistati võõrsil 2:0 Szczecini Pogoń, seejärel alistati nädalavahetusel 2:1 Lubini Zagłębie. Ken Kallaste tegi kaasa teise poolaja, kui Kielce Korona oli võõrsil 2:1 parem Płocki Wisłast. Henrik Ojamaa ja Artur Pika koduklubi Miedź Legnica vandus kodus 1:3 alla Zabrze Górnikule. Ojamaa pääses vahetusest väljakule 74. minutil, Pikale mänguaega ei jagunud. Vooru lõpetab tänaõhtune mäng Sergei Zenjovi koduklubi Krakówi Cracovia ja Gdynia Arka vahel.

Sergei Mošnikovi uus koduklubi, Karagandõ Šahtjori (Kasahstan), viigistas kohalikel meistrivõistlustel 1:1 Almatõ Kairatiga. Mošnikov mänguaega ei teeninud. Šahtjor on tabelis 12 meeskonna konkurentsis kümnendal kohal. Mänguaega ei jagunud ka Teplice pookaitsjale Siim Lutsule, kui tema meeskond tegi Tšehhi kõrgliigas 2:2 viigi Libereci Slovaniga. Kolme vooruga on Teplicel kirjas viis punkti. Tšehhi esiliigas pole Mikk Reintamil ja Třinecil õnnestunud kolme mänguga punktiarvet avada. Reintam mängis viimati 90 minutit, kuid võõrsil tunnistati Usti nad Labemi 0:1 paremust.

Karol Metsal ja NAC Bredal õnnestus alistada 4:3 Manchester City U23 võistkond. Mets tegi kaasa avapoolaja, mis lõppes 2:2 viigiga. Nädala keskel oli Metsa koduklubi 1:2 alla vandunud Konyasporile (Türgi). Hollandi kõrgliiga algab tuleval nädalavahetusel, NAC Breda läheb pühapäeval vastamisi AZ Alkmaariga. Vigastatud Ragnar Klavanita mänginud Liverpool alistas kontrollkohtumises 5:0 Itaalia klubi Napoli, teisipäeval kohtutakse Torinoga. Nädalavahetusel algab Inglismaa Premier League, kui avavoorus on Liverpooli vastaseks West Ham United.

16-aastane väravavaht Karl Jakob Hein tegi debüüdi Arsenali U23 meeskonna ridades, kui ta pääses vahetusest väljakule 83. minutil mängus, kus tema meeskond alistas 3:0 Hornchurchi. Sloveenia kõrgliiga teises voorus tegi Aleksandr Kulinitši koduklubi Krško 0:0 Ljubljana Olimpijaga, kuid Kulinitš väljakule ei pääsenud.