21

08.2018

13:02

Eestlased välismaal: Klavani klubivahetus, Tamme edasipääs ning väravad Sappinenilt ja Metsalt

Möödunud nädalal sai eestlastest võõrsil enim tähelepanu koondise kapten Ragnar Klavan, kes vahetas klubi. Lisaks käisid väljakul mitmed mängijad, kes lõid tähtsaid väravaid.

Nädala lõpus teatas Itaalia kõrgliigas palliv Cagliari Calcio, et on löönud käed Klavaniga, kes oli alates 2016. aasta suvest esindanud Liverpooli. 32-aastane keskkaitsja sõlmis Sardiinias asuva Serie A tiimiga kaheaastase lepingu. Pühapäeval jäi tema uus koduklubi avavoorus Klavani abita võõrsil 0:2 alla Empolile.

Rauno Sappinen sai värava kirja oma uue meeskonna ridades, kui aastat Belgia esiliigas alustanud ja suvel taas oma koduklubi FC Florat esindanud ründaja tegi unelmate alguse FC Den Boschis. Hollandi esiliiga avavoorus kohtus Den Bosch võõrsil Volendamiga ning eestlane sekkus mängu vahetusest kohtumise 70. minutil, mil seis oli 1:1. Mängu 79. minutil lõi Sappinen 2:1 võiduvärava ning selle tulemusega kohtumine ka lõppes.

Aste kõrgemal, Hollandi kõrgliigas, sai värava kirja Karol Mets, kes aitas NAC Bredal võita De Graafschapi 3:0. Mets lõi meeskonna teise värava 50. minutil ning tegu oli tema esimese tabamusega Hollandi kõrgliigas. Avavoorus suure kaotuse saanud NAC Bredal on kahest voorust kirjas kolm punkti.

Suure saavutusega said hakkama Joonas Tamm ja Sarpsborg 08, kes pääsesid Euroopa liiga kvalifikatsiooniturniiril play-offi. Avamängu Rijekaga (Horvaatia) kodus viigistanud Sarpsborg võitis otsustava korduskohtumise võõrsil Patrick Mortenseni 83. minuti väravast 1:0. Tamm tegi kaasa kogu kohtumise. Otsustavas ringis on Sarpsborgi vastane Tel Avivi Maccabi (Iisrael). Avamäng toimub ülehomme Norras.

Nädalavahetusel sai Sapsborg liigas kaotuse, kui võõrsil jäädi 0:2 alla Taijo Tenistele ja Bergeni Brannile. Teniste tegi kaasa kogu kohtumise, Tamm vahetati välja 61. minutil. Enar Jääger oli möödunud nädalal kahel korral Vålerenga varumeestepingil, kui tabelisse saadi juurde kolm punkti. Esmaspäeval jäädi võõrsil alla Haugesundile 0:1, kuid pühapäeval alistati kodus Tromsø 3:0. Brent Lepistu ja Andreas Vaikla jälgisid samuti varumeestepingilt, kuidas nende koduklubi Kristiansund jäi kodus 0:2 alla Rosenborgile. Mänguaega ei jagunud ka Matvei Igonenile, kui tema koduklubi Lillestrøm tegi kodus 1:1 viigi Haugesundiga.

Norra kõrgliigas on 19. vooru järel liidriks Brann 41 punktiga, edu Rosenborgi ees on ühepunktiline. Sarpsborg 08 on 32 punktiga viies, Vålerenga 27 punktiga seitsmes, Kristiansund 24 punktiga üheksas ja Lillestrøm langes 16 meeskonna konkurentsis 14. kohale (16 punkti). Aste madalamal, Norra esiliigas, on Nikita Baranovi koduklubi Sogndal langenud neljandaks. Möödunud nädalal jäädi esmalt võõrsil Strømmenile alla 0:1 ning seejärel kaotati nädalavahetusel kodus 2:3 Florøle. Baranov mängis Strømmeni vastu 90 minutit, kuid Florø vastu kaitsja koosseisu ei kuulunud. Norra tugevuselt kolmandas liigas käis Enar Jääger väljakul Vålerenga duubelmeeskonna eest, kui võõrsil jäädi 1:2 alla Brattvagile. Jääger teenis lisaminutitel punase kaardi.

Poola kõrgliigas läksid vastamisi Legnica Miedź – Kielce Korona, kui mäng lõppes 1:1 viigiga. Miedźi viigiväravale andis väravasöödu 78 minutit mänginud Henrik Ojamaa, täismängu sai kirja ka tema meeskonnakaaslane Artur Pikk. Korona hingekirja kuuluv Ken Kallaste sekkus mängu vahetusest kohtumise 62. minutil 1:0 eduseisul. Möödunud nädala alguses oli Korona kodus 2:1 alistanud Wrocławi Śląski, kui Kallaste sai kirja 90 minutit. Sergei Zenjovi koduklubi Krakówi Cracovia kaotas kodus 0:1 Lubini Zagłębiele, Zenjov tuli väljakule 61. minutil. Jätkuvalt Konstantin Vassiljevita mängiv Gliwice Piast vandus 1:2 alla Vassiljevi endisele koduklubile Białystoki Jagielloniale. Viie vooruga on Piast kogunud üheksa, Kielce kaheksa, Miedź neli ja Cracovia kaks punkti.

Ilja Antonov sai eile õhtul kirja 90 minutit, kui ta aitas Hermannstadtil Rumeenia kõrgliigas alistada 4:0 Voluntari. Viie mänguga on tema koduklubil viiendana kirjas seitse punkti. Bulgaaria kõrgliigas sai täismängu kirja Artjom Artjunin, kuid tema koduklubi Etar kaotas võõrsil 0:2 Vratsa Botevile. Viiest mängust on Etar kogunud neli punkti.

Iirimaa meistrivõistlustel mängis Sander Puri 90 minutit ning Waterford alistas võõrsil 2:1 Derry City. Tabelis hoiab Waterford neljandat kohta ning edestab ühe mängu vähem pidanud Shamrock Roversit nelja punktiga. Kaimar Saag ja B36 viigistasid Fääri saarte kõrgliigas 1:1 AB-ga. Saag mängis 58 minutit.

Soome kõrgliigas said Ats Purje ja Kuopio Palloseura võõrsil 1:0 jagu Turu Interist. KuPS võitis mängu 12. minuti penaltist, Purje mängis 74 minutit. Marek Kaljumäe mängis 90 ning Maksim Lipin 74 minutit, kui nende koduklubi ja tabelis viimasel kohal olev PS Kemi sai võõrsil üllatustulemuse, kui HJK-ga tehti väravateta viik. Lahti ridades said 90 minutit kirja Artjom Dmitrijev ja Henri Anier, kuid nende meeskond kaotas kodus 1:2 Rovaniemi Palloseurale. Mihkel Aksalu jälgis varumeestepingilt, kuidas tema koduklubi Seinäjoki JK jäi 2:3 alla Tampere Ilvesele. Marko Meerits noppis oma võrgust neli palli, kui Vaasa Palloseura vandus 1:4 alla Turu Palloseurale. VPSi kaitsja Hindrek Ojamaa sai 74. minutil 1:2 seisult punase kaardi, TPSi ründaja Albert Prosa sekkus mängu vahetusest 81. minutil ning lõi lisaminutitel oma meeskonna viimase värava.

Tabeliliider HJK on kogunud 50 punkti, teisel kohal olev Rovaniemi jääb maha viie punktiga. KuPS on 38 punktiga kolmas, Espoo Honkal on sama punktisummaga neljas koht. Lahti ja VPS on võrdselt kogunud 35 punkti (vastavalt 5. ja 6. koht) SJK on 12 meeskonna konkurentsis 23 punktiga üheksas, kuid kaheksandast kohast lahutab neid juba seitse punkti. TPS on 19 punktiga kümnes ning PS Kemil on viimasena kirjas 17 punkti.
Aste madalamal, Soome esiliigas, sai jala valgeks Kevin Kauber, kes lõi värava nädalavahetusel EIFi 5:0 võidumängus Klubi-04 vastu. Nädala alguses oli ta sekkunud mängu vahetusest 1:1 viigimängus võõrsil Oulu vastu. Eile said kolm võidupunkti kirja Pavel Marin ja KPV, kes alistasid 3:1 KTP. EIF on tabeliliider 35 punktiga, KPV on teisel kohal 31 punktiga.

Tšehhi kõrgliigas jäi mänguajata Siim Luts, kui tema koduklubi Teplice jäi võõrsil 0:1 alla Zlínile. Tšehhi esiliigas jätkub Mikk Reintami ja Třineci kurb seeria, kes said hooaja viienda kaotuse võõrsil Znojmolt, kellele vannuti alla 0:2. Punktiarvet pole õnnestunud Třinecil veel avada. Möödunud nädala keskel jõuti siiski järgmisse ringi karikavõistlustel, kui madalamas liigas mängiv Rýmařovi Jiskra alistati 1:0. Aleksandr Kulinitš ja Krško alistasid Sloveenia kõrgliigas võõrsil 1:0 Mura.