13

10.2018

17:41

U19 koondise valikturniiril võtsid 3:0 võidud Taani ja Itaalia

Tallinnas ja Rakveres toimuval U19 EM-valikturniiril saatis täna edu Itaaliat ja Taanit. Taani alistas Rakvere linnastaadionil 3:0 Eesti, Itaalia oli sama tulemusega Kadrioru staadionil üle Soomest.

Lääne-Virumaal peetud Eesti – Taani mängus jäid avapoolajal väravad löömata. Seitsmendal minutil pääses ohtlikult löögile Kasper Waarts Høgh, kuid Kristen Lapa tegi suurepärase tõrje ning tema jalast läks pall esimese nurga küljevõrku. Lapa päästis meeskonna taas halvimast 23. minutil, kui suutis tõrjuda Nicolas Madseni soorituse.

Esimesel pooltunnil jäi Eesti ilma ka ühest võtmemängijast, kui Kristofer Piht sai vigastada ning pidi platsilt lahkuma. 32. minutil sekkus tema asemel mängu Raimond Eino. Tal avanes ka üks poolvõimalus, kui Kaspar Lauri hea sööt ta üles leidis ning äärepoolkaitsja õnnestunud esimene puude ta ohtlikult vasakult äärelt kasti viis. Eino proovis palli tuua parema jala peale, kuid vastase kaitsja oli jaol ja suutis ohu likvideerida.

Taanil oli avapoolaja lõpus avaväravale lähedal, kui vasakult äärelt tulnud tsenderdus võttis rikošeti, lendas üle Lapa, kuid maandus meie õnneks postis.

Teine poolaeg algas meie jaoks õnnetult. Kuigi esmalt oli Eestil võimalus vastast nõelata, siis ei jõudnud oluline sööt kohale ning vasturünnaku järel kinkis Gleb Pevtsovi viga vastasele penalti, mille realiseeris Madsen. Taani ohustas järjepanu meie väravat. Kristen Lapa ebaõnnestunud väljatulekut ei suutnud meie õnneks Magnus Kaastrup ära kasutada, kui tema sooritus jäi väga pehmeks ja ebatäpseks.

Taanlased pidid oma teist väravat ootama 78. minutini, kui täpne oli Victor Jensen. Adam Sørensen andis hea palli kasti, Kaastrup söötis selle edasi Jensenile, kes suutis oma tasakaalu säilitada ja Taani kahe väravaga juhtima viia. Viimane tabamus kirjutati Kaastrupi nimele, kes sai 87. minutil Jensenilt söödu ja lõi selle kindlalt vasaku jalaga nurka.

Noortekoondise peatreeneri Argo Arbeiteri jaoks polnud vastase tugevus kindlasti üllatuseks ning avapoolaja esitusega jäi juhendaja rahule. „Pidasime hästi oma plaanist kinni ja tekkis justkui tunne, et kui me ise ei eksi, võime päris hästi nendega hakkama saada.

Teise poolaja alguses oli siis meie võimalus, mida ei suutnud ära kasutada ja seejärel siis rumal penalti otsajoone juures. Seejärel pidime juba rohkem ise üritama, aga nende klass oli ilmselgelt väga kõrge. Pärast seda, kui üritasime mängu avada, siis tekkisid meil probleemid. Proovisime 5-3-2 formatsiooni peale pärast Alex Matthias Tamme sekkumist minna, aga mingi hetk naasime olude sunnil 5-4-1 juurde,“ analüüsis treener.

77. minutil läks vahetusse Artur Šarnin, kelle jaoks oli tegu teise mänguga järjest. „Artur hakkas väsima, kuigi ta oli väga tubli. Pidime vahetuse tegema ja seejärel hakkas lekkima sealt, kust poleks pidanud seda juhtuma.“

Tänase mängu protokolli leiab SIIT. Kohtumine on järelvaadatav Soccernet.ee portaalist.

Samal ajal oli Itaalia Kadriorus samuti 3:0 parem Soomest. Johannes Kytilä neljanda minuti omavärav viis itaallased juhtima ning 20 minutit hiljem kahekordistati eduseis tänu Alessio Riccardile. Lõppseisu vormistas 80. minutil Davide Bettella penaltist. Mäng on järelvaadatav SIIT.

Viimane voor peetakse teisipäeval, 16. oktoobril kell 15. Kadriorus kohtuvad esikohamängus seni neli punkti kogunud Taani ja täisedu ehk kuue punkti peal olev Itaalia. Eesti, kellel seni punktiarve avamata, võõrustab Rakveres Soomet, kellel kirjas üks punkt.

„Pärast eelmise mängu lõpuvilet on keeruline kohe uuele mängule mõelda, aga üks on selge – nemad peavad tulema ründama ja see peaks andma meile ruumi kontrarünnakuteks. Meie ei hakka suures pildis asju suutma, sest põhirõhk peab olema kaitsel. Soome ja Taani mängus olid domineerivamaks pooleks ehk isegi soomlased, nii et mängupilt peaks olema tänasega sarnane,“ lisas Arbeiter.

Pääsmed Eesti koondise mängudele Rakveres maksavad 3 eurot. Piletid on eelmüügis Piletilevis ja enne mängu kohapeal (sularahas). LHV Jalgpallikaardi või Jalgpallihaigla liikmekaardi esitamisel ning 2012. aastal ja hiljem sündinutele sissepääs tasuta. Kadrioru staadionil toimuvatele mängudele on sissepääs tasuta.

Eesti koondise mängu Soome vastu näeb otsepildis Soccernet.ee vahendusel, Taani – Itaalia kohtumistele saab otseülekandes kaasa elada jalgpall.ee-s (ilma kommentaatorita).

Alagrupist pääseb edasi kaks paremat. Esimeses ringis on moodustatud 13 alagruppi ning Eliitringi pääseb kokku 28 meeskonda – koefitsiendi aluses on järgmises ringis koha taganud Saksamaa ja Portugal. Eliitringis jaotatakse noortekoondised seitsmesse neljaliikmelisse alagruppi, kus omakorda vaid võitja pääseb finaalturniirile. U19 EM-finaalturniir peetakse tuleval aastal kaheksa meeskonna osavõtul 14.-27. juulini Armeenias.