28

04.2021

10:22

JALKA | Mari Liis Lillemäe: kui koondis kutsub, siis tulen!

Jalka küsimustele vastab seekord Mari Liis Lillemäe. Ääreründaja tegi oma elu esimese treeningu paljajalu ning on praeguseks pärast A-koondisesse murdmist ja FC Floraga tiitlite võitmist jõudnud üle ookeani, kus saab ühel ajal nii õppida kui ka kõrgel tasemel jalgpalli mängida.

Kust kohast sa pä
rit oled? (@tanel_neubauer)
Viljandimaalt Olustverest. Ma tean, et paljud seostavad mind Suure-Jaaniga, sest mängisin seal.

Mis vanuses ja kuidas sai jalgpall alguse sinu elus? (@sesaatmann ja @sannalindeberg)
Ma olin 5. klassis ja 11aastane. Põhikoolis oli mul üks sõbranna, kellele sümpatiseeris jalgpall. Ta tahtis trenni minna ja võttis minu julgustuseks kaasa. Üsna klassikaline lugu, et läksin sõbraga kaasa ja mäng hakkas hoopis endale meeldima. Tema enam jalgpalli ei mängi.

Esimene treening oli saalis ja ma mäletan, et meil polnud jalatseid kaasas. Ma ei tea, mis me täpselt mõtlesime, aga lahenduseks oli paljajalu mängimine.

Mis on su lemmiktiim? (@si.mo978)
Ma pean tunnistama, et kindlat lemmikut polegi. Vaatan suuremaid mänge, näiteks Premier Leaguei, ning jälgin, mida minu ehk ääreründaja positsioonil olev mängija väljakul teeb.

Kes on lemmikmängija oma tiimikaaslaste hulgast? (@soccer_is_best_19)
Ma arvan, et praeguse ülikooli tiimikaaslased Eestis paljudele midagi ei ütle. Kui mõtlen tagasi aastatele Eestis Floras, siis mulle meeldis kunagi Lisette Tammikuga koos mängida. Võibolla saan temaga tulevikus ka koos väljakul olla.

Sul on väga kohevad ja lokkis juuksed. Kuidas nende eest hoolitsed ja ega sul need mängimist ei sega? (Liis, Tartu)
Juuksed ei sega mängimist, sest mängudes on nad kinni. Juuksed nagu juuksed ikka, aga ma ei pea neid kammima eriti tihti. Aga kui otsustan kammida, siis tean, et selle peale kulub 20–30 minutit!

Mida sa tavaliselt pärast trenni sööd? (@kosmodaut)
Ü
ldjuhul mingisugust pastat. Mulle meeldib ka riis köögiviljade ja kanaga.

Kui sa ei oleks jalgpallur, siis kes sa oleksid? (@getryn.martmaa)
Keeruline öelda. Ma arvan, et tänu jalgpallile olen see, kes ma praegu olen. Jalgpalli mängimine on toonud mind USAsse haridust omandama. Ma tean, et elu on täis juhuseid, ja juhuslikult jõudsin ka jalgpalli juurde ning see on mul aidanud teha samme edasi. Ma ei kujutagi praegu oma elu ilma jalgpallita ette ja ma ei pea silmas vaid treeninguid ja mängimist.

Mis eriala sa USAs õpid? (Silver, Raplamaa)
Esimesed aasta-kaks on siin üldained: inglise keel, matemaatika, filosoofia jne. Hetkel pole ma veel spetsialiseerunud, aga mõtlen turunduse peale.

Mis sind kõige rohkem inspireerib? (@marie_kiivit)
Mind inspireerivad inimesed minu ümber.

Keda või mida igatsed Eestist kõige rohkem? (@gr33nwolf)
Ma arvan, et inimesi, sõpru ja lähedasi enda ümber. Tegin teadliku valiku USA kasuks ja teadsin, et nad jäävad Eestisse. Kodus tekib harjumus olla teatud inimeste ümber ja järsku on olukord teisiti.

Mulle meeldivad Eesti neli aastaaega. Ilusad hetked talvel, mõnus lumi ja seejärel tuleb päike välja ja lumi sulab. Igatsen seda tunnet. Siin on ilm üsna üksluine. Samas ilmad on soojad ja päike paistab, nii et otseselt ei kurda!

Igatsen ka mitut toitu, eriti Eesti maiustusi. Kohukesi siin näiteks pole ja tavapärast musta leiba ka mitte. Minu üks korterikaaslane, kes on Taanist, võtab kodumaalt alati leiba kaasa, paneb selle sügavkülmikusse ja siis saab seda pikema perioodi vältel tarbida.

Mis on peamised erinevused Eesti ja USA klubijalgpalli kultuuris? (@gr33nwolf)
Igal aastal tulevad uued mängijad. Minuga koos on tänavu meie tiimis 12–13 uut mängijat. Seega pööratakse palju rõhku sellele, et mängijad leiaksid võimalikult kiiresti ühise keele ja mängu.

Mis on USAs treenides teisiti kui Eestis? (@soccer_girl073)
Kuna USA ülikoolijalgpallis on palju üleminekuid kaitsest rünnakule ja vastupidi, siis pannakse treeningutel rohkem rõhku füüsiliste võimete arendamisele.

Kuidas üldine elu USAs on? (@gr33nwolf)
Meil on siin majakesed ja ühes korteris on neli inimest, kellel on kõigil oma tuba. Köök ja pesuruumid on nelja peale ühised. Elame justkui linnakus, kus on koos kõik sportlased, ning elame nii-öelda oma mullis.

Inimesed on siin üsna mugavad, eriti kohalikud. Kui astun uksest välja, siis ma näen staadionit. Stopperit pole käima pannud, aga arvan, et lähen jalgsi väljakule ligikaudu seitse minutit. Aga ameeriklased käivad autoga. Kui me läheme sakslanna ja taanlannaga jalgsi treeningule, siis küsitakse, kas ikka auto peale ei soovi tulla.

Sarnane olukord tekkis toidupoes käimisega. Toidupood asub veidi enam kui kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel. Kui jaanuaris siin uuesti kogunesime, siis kool polnud veel alanud ja söökla oli kinni. Meile anti raha, et minna poodi süüa ostma, ja treener nägi palju vaeva ja uuris, et ikka kõigil autoga minek oleks. Siin on üksikuid, kellel autot pole. Rahaga käitutakse ka teistmoodi, sest sellel pole justkui nii suurt väärtust ja ostlemine tundub paljudele pigem ajaviide.

Kas USA ülikoolijalkas aetakse asju professionaalselt ja kui palju koolile aega jääb? (Mikk, Tallinn)
Ma ütleks, et süsteem on küllaltki professionaalne. Naistel on meestega võrdsed tingimused ja puudub ühe eelistamine teisele. Tiim on suur ning sinna kuulub 28 mängijat, mis tähendab, et igale positsioonile konkureerib kaks-kolm mängijat. Treenime viis-kuus korda nädalas ja teeme veel lisaks kaks jõusaalitreeningut. Hooaja vältel jaotub koormus teisiti, sest mängime kaks mängu nädalas ning taastumisaeg nende mängude vahel on lühike ja koormus üsna suur. Kool arvestab jalgpalliga ja jalgpallitiim arvestab kooliga. Seega on meie eest kõik planeeritud, üldjuhul ei pea valima treeningu ja koolitunni vahel.

Millised reeglid on USA ülikoolijalkas teistsugused? (Mikk, Tallinn)
Üheks erinevuseks on mänguaeg. Kui normaalaeg ehk 90 minutit lõpeb viigiseisul, siis mängitakse lisaaeg, kus ühe poolaja pikkuseks on kümme minutit. Kui kumbki väravat ei löö, siis lõpeb mäng viigiga, aga kui üks võistkond lööb kasvõi esimesel minutil lisaajal värava, siis on nad mängu võitnud ehk kasutatakse kunagi suures jalgpallis kasutusel olnud kuldse värava reeglit.

Lisaks on ülikoolisüsteemis jooksvad vahetused. Kui vahetus toimub esimesel poolajal, siis tagasi mängu saab minna alles teisel poolajal. Kui vahetus toimub teisel poolajal, siis on võimalus veel mängu tagasi minna.

Kui tihti pead reisima? (@joonasbeilmann)
Ma ütleks, et see oleneb hooaja faasist. Siin on üldjuhul kaks mängu nädalas, võtame näiteks neljapäeva ja laupäeva. Võib juhtuda, et need mängud on eri osariikides, mis tähendab palju reisimist. Koroonapandeemia tõttu on reisimist veidi vähem, sest võimalusel lähenetakse kalendrile nii, et ühe vastasega mängitakse kaks korda järjest. Kuna olen siin üsna värskelt, siis mina seda suurt reisimist polegi näinud.

Koondise esindamise puhul pean tõesti pikalt reisima. Detsembris tulin koju ja veebruaris ka. Veebruaris osutus see teekond üsna vaevaliseks. Aga kui koondis kutsub, siis tulen!

Millal su hooaeg lõpeb ja tagasi Eestisse tuled? (Saara, Harjumaa)
Kooliaasta lõpeb maikuu esimesel nädalal ja tulengi tagasi kohe mai alguses.

Kuhu plaanid peale USAd minna? (@lisetteteder)
See tundub hetkel nii kauge aeg... kuigi tean, et aastad lähevad kiirelt ja varsti on see käes. Ma arvan, et siin on veel palju õppida ning mu väljavaated kujunevadki nende aastatega siin.

Kuhu sa jalgpallis jõuda tahad? (@sesaatmann)
Ma tahaks öelda, et soovin profitasemel mängida, et saaksin keskenduda vaid jalgpallile. Samas näen, et mul on kõrvale vaja mingit muud väljundit. Olen seda tunnetanud USAs, kus treeningute ja õpingute järel on vaba aega, ning kui ma mingil hetkel enam ülikoolis ei õpi, siis ma ei taha, et mu elu oleks üksluine. Fookus püsiks jalgpallil ning selle kogemuse loodan kunagi kätte saada.

***

Kolmel Balti turniiril on Lillemäe mänginud naiste A-koondise ridades.

57 kohtumist on Lillemäe pidanud naistekoondistes kõikides vanuseklassides kokku.

Kübaratriki lõi Lillemäe Eestis nii 2018., 2019. kui ka 2020. aastal. 2019. aastal lõi ta neid lausa kaks.

***

Mari Liis Lillemäe

Sünniaeg: 01.09.2000
Koduklubi: The University of Texas Rio Grande Valley (USA)
Endised klubid: Suure-Jaani JK, FC Flora
Saavutused: Eesti meister, karikavõitja ja superkarikavõitja 2018, 2019, 2020; aasta naisjuunior 2019