04

07.2021

15:17

JÄRELVAADATAV | U17 koondis tuli välja kaheväravalisest kaotusseisust ja alistas Leedu!

Eesti U17 koondis lõpetas koduse Balti turniiri võiduga Leedu üle ja saavutas Läti järel teise koha. Eestlased kaotasid täna külalistele avapoolaja 0:2, kuid lõpuks võeti vägev 3:2 võit.

Leedul tekkis juba esimese poole minutiga suurepärane võimalus kohtumist juhtima minna, kui läbisöödu järel oli meie väravavahiga silmitsi Nojus Grudis. Leedu ründaja proovis Andero Antsovit üle mängida, kuid puurilukk sai pallile jala vahele, misjärel kaotas ka ründaja tasakaalu. Oht püsis, kuid olukorra päästis ka kaptenipaela kandnud Laurits Õunpuu, kes suutis eestlased kiirest avaväravast siiski päästa.

Seejärel sai Eesti hästi mängu sisse ning teenis järjepanu karistus- ja nurgalööke. Ühest nurgalöögist pääses ohtlikult löögile Õunpuu ja ning korra ise nurgalööki sooritanud Tristan Pajo, kelleni jõudis pall järgnenud olukorras. Esimese kümne minuti parim võimalus langes eestlastest aga hoopis Egert Õunapuule, kui Leedu kaitsja kaotas palli ning Õunapuu liikus seejärel mänguvahendiga karistusalasse, kuid tema löögi suutis pikakasvuline Klaidas Laukžemis tõrjuda.

Pajol tekkis hea võimlus ka 17. minutil, kui ta pääses löögile karistusalajoone pealt, kuid Laukžemis oli ülesannete kõrgusel.

Leedu asus kohtumist juhtima 22. minutil Nidas Vosyliuse väravast. Hea läbisööt vasakult äärelt lendas Vosyliuse, kes säilitas rahu ja lõpetas rünnaku täpselt.

Eestil avanes hea võimalus viigistamiseks, 28. minutil penaltist, mille teenis Joosep Põder, kes läks penaltit ka ise realiseerima, kuid Laukžemis suutis tema löögi realiseerida.

Eestlastel oli veel arvukalt võimalusi. Avapoolajal teeniti mitmeid nurgalööke ning jätkuvalt lõi teravust ka Pajo, kuid ka tema 35. minuti löögile sai Laukžemis oma käed ette.

Leedu oli palliga lohakas ja järjekordse pallikaotuse järel pääses rünnakule Pajo, keda takistas Kipras Olšauskas. Leedu kaitsja sai vea tegemise järel ilmselge väravavõimaluse peatamise eest punase kaardi, kuid mängijat poleks ka päästnud kollane kaart, sest see oleks olnud tema teine hoiatus mängu jooksul. Järgnenud Pajo karistuslöök maandus kahjuks Leedu värava esimesest postist napilt mööda küljevõrku.

Kuigi avapoolaega domineeris Eesti, kellel oli ka oluliselt rohkem võimalus, jäi meeskond 10-mehelise Leedu vastu siiski vaheajaks juba kaheväravalisse kaotusseisu, sest 42. minutil kahekordistasid külalised oma eduseisu. Eesti kaotas oma väljakupoolel palli ning järgnenud olukorras õnnestus Martynas Šetkusel paremalt äärelt pall värava alla viia, kus tekkinud võimaluse realiseeris Romualdas Jansonas.

Kui esimese poolaja esimese poole minutiga tekkis ohtlik võimalus Leedul, siis teine poolaeg algas teravalt kaotusseisu jäänud Eesti jaoks, sest napilt pärast paarikümne sekundi täitumist pääses väravalähistel löögile Õunapuu, kelle soorituse suutis Laukžemis püüda.

Eesti jätkas sealt, kus esimesel poolajal pooleli jäi ja seega loodi mitmeid ohtlikke võimalusi. Lõpuks õnnestus neist üks ka ära lüüa, kui vilja kandsid peatreeneri Marko Pärnpuu mitmed vahetused. Eesti tegi 54. minutil kolm vahetust ja kaks meest olid 58. minuti alguses võtmerollis, sest Oskar Hõim võttis vastaselt palli, mänguvahend jõudis samuti vahetusest sekkunud Sander Soole, kes leidis sööduga juba esimesel poolajal teravust näidanud Pajo, kes lõi palli esimest korda Laukžemise väravavõrku.

66. minuti lõpus kombineeris Pajo vahetusest sekkunud Emir Dikajeviga, kuid Laukžemist ei õnnestunud Pajol teistkordselt üle mängida.

Tabasalus klubijalgpalli mängiv Pajo näitas jätkuvalt oma teravust ja 68. minutil tegi ta eeltöö Eesti viigiväravale, kui ta pääses vasakult äärelt läbi ning jõudis otsajoone juurde, misjärel suutis ta palli viia värava alla, kus selle vormistas väravaks Ramaz Kardava.

Eesti võiduvärava lõi 78. minutil vahetusest sekkunud Mihkel Sepp, kes oli vaid kolm minutit varem tulnud platsile eelmise värava löönud Kardava asemel. Pajo sööt leidis Hõimi, kes toimetas palli omakorda värava alla, kus Dikajev selleni ei ulatunud, kuid seejärel lõi palli väravasse Sepp.

Eesti lõpetas võidumängu kümnekesi, sest esimesel lisaminutil teenis teise kollase kaardi Dikajev. Eesti pidas neli lisaminutit hästi vastu, suutis Leedu 0:2 kaotusseisust alistada ja teenis Balti turniiril kolme punktiga teise koha.

„Olen väga rahul,“ ütles Eesti U17 koondise peatreener Marko Pärnpuu otseülekandes vahetult pärast kohtumise lõppu. „Pärast kaotust Lätile ütlesin, et oli asju, mis olid positiivsed, siis täna oli võidu juures asju, mis olid ka negatiivsed, aga hetkel need ei loe. Väga palju oli head. Suutsime palju momente tekitada, mis oli väga hea, aga samas meie realiseerimine ei olnud hea.“

Pärnpuu oli loomulikult rahul sellega, et meeskond suutis kaotusseisu võiduks pöörata. „Kokkuvõttes, kui tulla 0:2 pealt välja ja 3:2 võita, siis võib rahule jääda.“

Noormängijad said Balti turniiril arvukalt mänguaega, mis on sügiseste EM-valikmängude eel oluline. „Päris palju saime poiste kohta teada. Õnneks saame ka natuke jõudu juurde. Karel Mustmaa ja Kristjan Kriis seekord erinevatel põhjustel osaleda ei saanud ja on veel mängijaid, keda me jälgime,“ lisas peatreener.

Mängu kommenteeris Raul Ojassaar.

Enne mängu: Läti oli avapäeval Eestist parem 3:1 ja alistas eile 2:0 Leedu. Tulemused tähendavad, et Eesti võidu või viigi korral saavutaks teise koha Eesti. Leedu võidu korral oleks Eesti turniiril kolmas.