17. aprillil kuulutasid Eesti Olümpiaakadeemia ja Eesti Spordimuuseum Tartus välja Georg Hackenschmidti raamatuauhinna võitja, milleks osutus Mart Poomi ja Indrek Schwede kirjutatud elulooraamat „Mart Poom. Minu lugu”.
„Olen lugenud Georg Hackenshmidti eesti keeles ilmunud filosoofilisi kirjutisi ning veel auhinna üleandmisele eelnenud õhtul võtsin raamatu riiulist, et leida mõnd sobivat tsitaati, mida auhinna kättesaamisel passiks öelda, aga leidsin, et meie raskejõustikukorüfee oli eelmise sajandi kolmekümnendateks aastateks jõudnud spordi suhtes üpris kriitilisele seisukohale,” üllatas Indrek Schwede auhinnast kõneldes. „Olin selle unustanud ja seetõttu lugesin huviga üle, et Hackenschmidti arvates oli sport haaratud liigsest meeskonna- ja kambavaimust. Ta kartis, et kui juba spordis on lihtne panna üht väikest inimhulka tegema kellegi (treeneri) tahtmist, siis sealt võib see kanduda ühiskonda tervikuna, kus hakatakse vormima suuremate inimhulkade hoiakuid. Hackenschmidti arvates pidi spordis valitsema egoistlik ja individuaalne alge. Tänapäeval hindame aga sportmängude juures just vastupidist: et individuaalne ego oleks allutatud üldistele huvidele ja kõik soolod teeniksid võistkonna huve. Selles mõttes valmistavad sportmängud noorsugu hästi eluks ette: võistkonna (ühiskonna) eduks on vaja ka musta töö tegijaid, mitte ainult väravalööjad ja eesliinil särajaid. Aga ma usun, et kui Hackenschmidt elaks meie muutunud oludes, ei eitaks ka tema jalgpalli ja teiste sportmängude pedagoogilist rolli. Nii Hackenschmidt kui Poom kutsuvad kirjasõnas tegema oma elust meistriteost – seega ei ole selle auhinna omistamine jalgpalliraamatule kuidagi vastuolus.”
Kokku valiti 2014. aastal ilmunud spordiraamatutest Georg Hackenschmidti auhinna nominentideks kaheksa raamatut. Jalgpalliraamatutest kuulus nende sekka ka Arvu Silla „Jalgpalliga läbi elu”. Auhinna statuudi järgi omistatakse see aasta parimale spordiraamatule, mis parimal moel räägib spordist, spordi mõttest, ausast mängust ja liikumise rõõmust. Mart Poomi lugu hinnati kõige kõrgemalt ka rahvahääletusel, kus raamat kogus ligi 45% kõikidest antud häältest. Rahvahääletuse tulemus andis ühe võrdse hääle žürii lõpphääletusel. Auhinnaga kaasneb Jass Kaselaane kavandatud auhinnaskulptuur ja 1000-eurone preemia.
Varasematel aastatel on auhinna pälvinud Valter Heuer raamatuga Paul Keresest (2011), Vahur Kalmre raamatuga ratturiteperest Kirsipuudest (2012) ning Gunnar Press võrkpallur Viljar Loorist (2013).
Georg Hackenschmidt (1877 Tartu – 1968 London) oli maailmakuulus Eesti maadleja, tõstja ja sporditeoreetik.
Foto: Oliver Oli