09

02.2022

13:28

Eestlased välismaal: Tunjov, Jürgens ja Kubassova said Itaalias jala valgeks

Möödunud nädal näitasid välisklubides tegutsevad eestlasted väga head minekut: väravaid löödi Itaalia, Hollandi ja Ukraina klubides ning mitmed mängijad said kirja ka debüüdid ja esimesed täismängud. Uue koduklubi sai endale Bodan Vaštšuk, kes asub mängima Ukrainas.

Suurepärast minekut näitasid Itaalia liigades mängivad eestlased. Serie C-s palliva Carrarese ridadesse kuuluv Georgi Tunjov tegi kaasa kahes möödunud nädalal peetud viigimängus. Kui 1:1 viigimängus Pescara vastu sekkus Tunjov mängu teiseks kolmveerandtunniks, siis neli päeva hiljem tegi ta Reggiana vastu täismängu ning lõi 72. minutil Carrarese eest viigivärava. Otse karistuslöögist väravavõrku jõudnud tabamus on Tunjovi jaoks selle hooaja kolmas. Väga tegusaks kujunes ka Inter Milani noortevõistkonnas mängiva Oliver Jürgensi nädal, kes sai kolme kohtumise peale kirja kaks väravat ning kaks väravasöötu. Võrku sahistas ka naiste koondise poolkaitsja Vlada Kubassova, kes tegi sarnaselt Tunjovile skoori 72. minutil. Põhikoosseisu kuulunud Kubassova tabamus tõi Serie B-s mängivale koduklubile Como tähtsa 2:1 võidu, mille järel jätkatakse ühepunktilise eduga Brescia ees liigatabeli liidrina.

Möödunud hooajal Tallinna FCI Levadiaga Eesti meistriks tulnud Bogdan Vaštšuk siirdub poole aasta pikkuse laenulepingu alusel Ukraina kõrgliigaklubisse FC Vorskla Poltava, mille ridadesse kuulub teinegi Eesti koondislane Joonas Tamm. 7-kordne internatsionaal on oma karjääri jooksul mänginud ka Venemaal, Inglismaal, Lätis ja Bulgaarias ning kuulus alates 2019. aastast Levadia koosseisu. Klubi mängib oma järgmise Ukraina kõrgliiga kohtumise 27. veebruaril, kui vastamisi minnakse Vladislav Kreida koduklubi Veres Rivnega.

Eesti koondise poolkaitsjal Vladislav Kreidal oli mänguderohke nädal, kui Veres Rivnega peeti lausa kolm vastasseisu. Neist edukaim oli Kreida jaoks esimene, sõpruskohtumine FK Spartak Suboticaga, kus poolkaitsja kuulus kolmandat korda algkoosseisu ning lõi uue koduklubi särgis oma esimese värava. 4:0 võidumängus oli Kreida tabamus järjekorras kolmas ning sündis nurgalöögiolukorras, kui eestlane saatis palli peaga kindlalt võrku. Järgmisest kahest sõpruskohtumisest sai Veres Rivne kirja napid 1:2 kaotused, Kreida sekkus mõlemasse mängu vahetusest.

4. veebruaril oma uue Hollandi esiliigas mängiva koduklubi FC Utrechti duubelmeeskonna ridades debüüdi teinud Rocco Robert Shein lõi juba mõned päevad hiljem klubi eest oma esimese värava. 3:2 võidumängus Helmond Sporti vastu sekkus Shein teiseks poolajaks ning oli jõudnud väljakul viibida vaid viis minutit, kui sai karistusala lähistel palli ning saatis selle täpse löögiga vastaste väravavõrku. Sheini koduklubi mängib oma järgmise liigakohtumise esmaspäeval, 14. veebruaril, kui vastamisi minnakse PSV duubelmeeskonnaga.

Selle aasta alguses Tai kõrgliigasse siirdunud Henri Anier tegi möödunud nädalal Muangthong Unitedi ridades oma esimese täismängu, kui Port FC-d võideti 2:1. Liigatabelis paikneb Anieri koduklubi viiendal kohal. Mõned päevad varem läks Muangthongil karikasarjas normaalaja 1:1 viigi järel võitja selgitamiseks tarvis lisaaega, kus oli edukam vastane Uthai Thani. Anier kuulus kohtumise põhikoosseisu ning vahetati välja 73. minutil.

Oma uue koduklubi eest pääses väljakule teinegi koondise ründaja Rauno Sappinen, kes tegi kohtumises Pogoń Szczeciniga oma Poola kõrgliiga debüüdi. 0:2 kaotusmängus kuulus Sappinen põhikoosseisu ning vahetati välja 66. minutil. Eestlase ja Piast Gliwice jaoks jätkub liiga pühapäeval, 13. veebruaril. Möödunud hooajal koos Sappineniga Flora ridadesse kuulunud ja hiljuti Ungari kõrgliigaklubisse siirdunud Märten Kuusk kuulus esimest korda Újpest FC algkoosseisu ning tegi napis 0:1 kaotusmängus Gyirmót SE vastu täismängu. Täismängu tegi Kuusk ka eilses Ungari karikamängus, kui Kisvárda FC alistati üleminutite väravast 2:1. Meeskonnad lähevad omavahel uuesti vastamisi juba sel reedel, 11. veebruaril, ent sedapuhku on tegemist liigamänguga.

Jaanuari lõpus Šveitsi kõrgliigas vahetusest sekkumise järel debüüdi teinud Karol Mets kuulus esmakordselt FC Zürichi algkoosseisu, kui Grasshoppers alistati 3:1. Vastane asus kohtumist küll vahetult enne poolajavilet juhtima, ent teisel kolmveerandtunnil väravasoone leidnud Zürich võttis vastasseisust kindlad võidupunktid. Mets tegi kaasa kogu kohtumise. Kindlat liigatabeli liidrit Zürichit ootab ees järgmine mäng sel pühapäeval, 13. veebruaril, kui võõrustatakse neljandal kohal asuvat Luganot.

Mattias Käit ja FC Rapid București teenisid nädala jooksul Rumeenia kõrgliigas kaks viiki, kui liiga 13. meeskonna Gaz Metaniga mängiti 1:1 ning kohtumises kolmandal kohal asuva Voluntariga jäi võistkondadel väravatearve avamata. Käit kuulus mõlemas kohtumises põhikoosseisu ning tegi täismängud. Rapid asub viis vooru enne tabeli poolitamist ülemises pooles koha tagaval kuuendal kohal, järgmine kohtumine peetakse sel reedel, 11. veebruaril, kui vastamisi minnakse 9. kohal asuva Sepsiga.

Vlasiy Sinyavskiy koduklubi MFK Karviná teenis laupäeval, 5. veebruaril oma käimasoleva hooaja esimese võidu. Kui senise hooaja jooksul on meeskonna arvele kogunenud vaid kaotused ning viis viiki, siis nüüd saadi 1:0 jagu mängu eel tabeli tipus paiknenud Slavia Prahast. Kohtumise ainus tabamus sündis 70. minutil ning eestlane vahetati väljakule neli minutit hiljem. Karviná mängib oma järgmise mängu Tšehhi kõrgliigas sel pühapäeval, 13 veebruaril, kui vastamisi minnakse 12. kohal asuva FK Jabloneciga.