09

10.2020

15:25

Inglasest kommentaator pakub Premium liiga sõpradele teistsugust vaatenurka

Tadžikistani kõrgliigamatš FC Hudžandi ja FC Khatloni vahel. Nicaragua kohtumine Managua F.C. ja C.D. Walter Ferretti vahel. Valgevene meistrisarja kohtumine FK Vitebski ja Minski Dinamo vahel. Inglismaa tugevuselt kümnenda liigatasandi matš Risborough Rangersi ja Holyport FC vahel. Eesti Premium liiga kohtumine Tallinna Kalevi ja Viljandi Tuleviku vahel. Mis neid mänge ühendab? Kõiki neid kommenteeris Chris Walker!


Alates maikuust on Eesti jalgpallisõpradel olnud kindlaid kohtumisi võimalik jälgida ka internetiraadio teel ja inglise keeles. Jalka tegi juttu kommentaator Chris Walkeriga, kes on lummatud Eesti maalilistest staadionitest ning naudib ka näiliselt totaalsete nišimängude kommenteerimist.

Igapäevaselt laokorraldajana töötav 48aastane Walker ühendas esimest korda oma kaks armastust – raadio ja spordi – 2001. aastal, kui talle pakuti võimalust kanda Hemel Hempsteadi haiglaraadio tarbeks üle kohaliku vutiklubi kohtumisi. „Mulle hakkas see kohe meeldima – armastasin seda!“ meenutab Walker oma lemmikhobiga alustamist.

Õige pea leidis Walker ennast juba Premier League’is palliva Southamptoni juurest, kelle juures ta tegutses klubi raadiojaama reporterina. „Hooajal 2002–03 oli minu töö meeskondade pinkide taga istuda ja raporteerida kõigest, mis seal toimub, alates treenerite reaktsioonidest kuni vahetusmängijate liikumisteni.“ Vahepealse pausi järel taasleidis Walker oma kommenteerimiskire 2017. aastal, alates 2018. aasta septembrist on tal aga oma kodulehekülg ja netiraadio, kus ta kajastab väga erinevaid mänge.

„Enne koroonaviiruse tõttu tekkinud seisakut tegin tavaliselt nädalavahetuse jooksul kaks mängu: laupäeval tavaliselt ühe kohaliku madalama liiga kohtumise, pühapäeval mõne naistemängu. Koroonaviiruse tõttu olen nüüd aga graafikut tihedamaks muutnud ning praegu teen nädalavahetuse jooksul neli kuni kuus kohtumist,“ selgitab Walker. „Valin mängud selle järgi, kuidas kellaajad klapivad: tahan endale ülekannete vahele jätta pausi, et järgmise kohtumise koosseisud välja otsida. Sageli vaatan näiteks ka seda, kui Twitteri-sõbralikud klubid on: koosseisud leian tihti just sotsiaalmeediast.“

Sügava mulje jätnud Viljandi ja Kuressaare

Kui enne koroonapausi kajastas Walker peamiselt kohtumisi, kuhu ta sai ise kohale sõita, siis jalgpalli kollektiivne peatumine Inglismaal pani sellele plaanile loomulikult põntsu. Kui mõni teine oleks seepeale endale puhkuse võtnud, siis Walker otsustas oma portfelli laiendada: aprillis kommenteeris ta Tadžikistani, Valgevene ja Nicaragua liigat, mis olid ühedainsad maailmas, kus jalgpall tol ajal ei seiskunud. Ühel hetkel taasalustas mängudega ka Eesti Premium liiga ning Walker oli selleks valmis: esimeseks Eesti ülekandeks oli 30. mai kohtumine FC Flora ja Tallinna Kalevi vahel. Välismängude puhul võtab Walker ette kohtumise ülekande (enamasti YouTube’ist) ning räägib seal toimuvast otseülekandes oma internetiraadio kanalil.

„Mängudeks valmistumise osas ei ole minu meelest väga suurt erinevust selles, kas kohtumine toimub mõnes Inglismaa madalamas liigas või kaugel välismaal. Uurin ikkagi mõlema tiimi koosseise, seda, kes lööb väravaid ja penalteid, samuti natuke selle kohta, kus mäng toimub. Ühe mängu ettevalmistus on tavaliselt kahe-kolme tunni töö,“ märgib Walker.

Eesti ülekannetes nähtu on inglasele muljet avaldanud. „Eesti liigas on omajagu andekaid mängijaid ja nagu ka igas teises liigas, on sellele mõju avaldanud ka välismaalased, näiteks noored aafriklased. Samuti olen olnud lummatud mõne staadioni maalilisusest: esimesena tulevad kohe meelde järve ääres asuv Viljandi Tuleviku staadion ja Kuressaare väljak, mis paikneb samuti vee ääres ja kus on ühe värava taga näha linnust. Hea on näha ka seda, et fänne on hakatud staadionile tagasi laskma, see muudab mängu mõnusamini vaadatavaks.“

Üks pisidetail on Walkerile veel Eesti ülekannetest silma jäänud. „Olen tähele pannud, et alati ei kasuta neljas kohtunik uhkeid neoontuledega tabloosid, vaid vanamoelisi tahvleid, kus tuleb käsitsi õige number peale sättida. See lisab asjale mõnusat ehtsust!“

Madalamate liigade võlu

„Ehtsat jalgpalli“ ajab Walker taga ka kodumaal, kus ta on oma eesmärgiks võtnud just amatöörvuti propageerimise. „Minu jaoks on just non-league’i jalgpall (Inglismaa liigatasemed, mis jäävad tugevuselt neljandast astmest allapoole) see õige rohujuuretasandi mäng. Väikesed staadionid väikestes kohtades, kus vabatahtlikud müüvad pileteid ja kavasid, atmosfääri täis seisutribüünid ja iga väljaku unikaalsus on see, mis mind selle juures võlub. Non-league on kasvulava homsetele tähtedele.“

Olulisel kohal on tema kommenteeritavate mängude seas ka naiste kohtumised. „Olen kajastanud Cambridge Unitedi, Milton Keynes Donsi ja vahel ka Watfordi naiskonna mänge. Kuna olen 11 aastat olnud naiste madalamates liigades treeneriks, tean hästi naistejalgpalli potentsiaali ja teen neid mänge väga hea meelega.“

Tuleviku kohta loodab Walker, et tema talenti märgatakse ja talle pakutakse tööd professionaalse kommentaatorina. Praegu maksab ta ise oma hobile peale – nii kütuse-, tehnika- kui serverikulude poolest. „Ainuüksi serverikulud on 220 naela aastas, aga ajakulule pole ma juba ammu hinnasilti külge pannud. Ma lihtsalt armastan seda, mida teen,“ sõnab Walker. „Professionaalseks kommentaatoriks saamise suhtes tunnen, et olen ehk sellega pisut hilja peale jäänud, kuid tean, et olen varasemaga võrreldes enesekindlust juurde saanud. Positiivne tagasiside annab mulle ka märku, et huvi minu ülekannete vastu on tegelikult olemas, isegi kui mõni nimetab seda nišijalgpalliks.“

Mis peaks aga juhtuma, et Walkerist saaks profikommentaator? „Et unistus täituks, oleks vaja kedagi, kes oleks nõus mulle võimalust andma. Kõik, mida mina teha saan, on jätkata samas rütmis.“

Eesti liiga mänge kuulab Walkeri sõnul üha rohkem inimesi, kuid praegu jäävad arvud veel tagasihoidlikuks. „Ühe mängu puhul on see tavaliselt 15–30 inimest, kellest suurem osa tuleb Suurbritanniast, aga olen kuulajaid saanud ka näiteks Hollandist ja mujalt. Loodan aga, et need arvud on tasapisi kasvamas nii välismaal kui ka teie võluvas riigis. Nagu iga teise asjaga, läheb esmalt pisut aega, et potentsiaalsetes kuulajates huvi tekitada.“

lgi Chris Walkeri ülekandeid aadressil cwsportradio.com või tema Twitteri kontol @mottysmic.

***

FC Flora, Championship Manager ja Bruce Grobbelaar

Liverpooli fännist Walkeri varasemad teadmised Eesti jalgpallist piirdusid sellega, mida ta kogus aastaid tagasi legendaarses arvutimängus „Championship Manager 01/02“. „Teadsin varem Flora klubi, aga seda ainult tänu „Championship Managerile“,“ muigab Walker. „Seda, et Eesti liigas taas mängudega alustatakse, kuulsin aga Justin Walley käest, kes töötab hetkel Riias ja oli sellega kursis. Samuti sain selle sõnumi jalgpalliblogijalt Pat McGuinnessilt.“

Walker lisab, et Justin Walley, kes veab Läti tugevuselt neljandal liigatasandil väga rahvusvahelise koosseisuga Riga Unitedi klubi, oli veel paar aastat tagasi CONIFA maailmameistrivõistlustel Matabelemaa koondise peatreener. Matabelemaa on Zimbabwe lääneosas asuv suur piirkond, kus elab umbes 40 protsenti Zimbabwe elanikest – paraku leiavad paljud sealsed elanikud, et riigi valitsus on nad marginaliseerinud, ning seetõttu on seal mõlgutatud ka mõtteid iseseisvuse poole püüdlemisest.

2018. aasta CONIFA maailmameistrivõistlustel Matabelemaa koondis alagrupist küll edasi ei pääsenud, ent märkimisväärsel kombel tegi koondise eest ühe matši mängiva väravavahtide treenerina kaasa ka legendaarne Liverpooli puurilukk Bruce Grobbelaar.

Lugu ilmus septembrikuu Jalkas

Tekst: Raul Ojassaar
Foto: Jana Pipar

Peatoetaja

  • LHV

Suurtoetajad

  • Nike
  • A. Le Coq
  • Coolbet
  • Rimi

Toetajad

  • ABC Motors
  • Ramirent
  • FIFAA
  • Taisto
  • MyFitness
  • Krausberg
  • Spordihooldus
  • Eskaro
  • Corny
  • Ferroline Group
  • Euronics
  • Sportland

Turvapartner

  • ProSecurity Partner

Meediapartnerid

  • ERR
  • Õhtuleht
  • Soccernet
  • JALKA
  • MIND Media

Partnerid

  • UEFA
  • FIFA
  • Kultuuriministeerium
  • Tallinn
  • EOK
  • Integratsioon

Sotsiaalpartnerid

  • SPIN
  • SOS Lasteküla