Premium liigas on kõikidel võistkondadel seljataga 20 mängu. Portaal jalgpall.ee istus maha liiga arendusjuhi Veiko Sooga, kes arutles hooaja senise käekäigu üle.
Kuidas iseloomustaksid 2014. aasta Premium liigat?
2014. aasta üks märksõnasid on otseülekanded – Premium liiga kolis teleülekannetega TV6-st ETV kanalile. See on kaasa toonud ka mitmeid muudatusi mängu korralduslikult nii klubidele kui meile. Käesoleval aastal on liigatabelis esiviisiku ja järgnevate viie klubi vahel lõhe taaskord suurem, kui näiteks eelmisel aastal, kuid võitlus tagumiste kohtade peale on sama põnev kui võitlus kirkamate värvi medalitele.
Millised meeskonnad on sind sel aastal üllatunud?
Kui rääkida sportlikust poolest, siis üheti ehk oodatult, kuid siiski võib-olla natuke üllatavalt, leiame FC Infoneti peale 20. vooru neljandalt kohalt. Nad on suutnud hambaid näidata ja punkte röövida eelmise aasta esinelikult ning on hetkel suured favoriidid, et oma teisel aastal tippseltskonnas juba tabeli esimeses pooles lõpetada.
Millised üleminekuakna lõpuosas tehtud tehingud võivad sinu arvates muuta liigatabelis seisu?
Kindlasti on märkimisväärne Nõmme Kalju vana pärli Felipe Nunese tagasitoomine, kes juba on näidanud oma oskusi nii eurosarjas kui ka Premium liigas, aidates Kalju Euroopa liiga 2. eelringi ja tuues Sillamäe käest võidupunktid.
Levadia täiendused ründeliini Saartsi ja poolkaitsesse Penici, Kruglovi ja Dmitrijevi näol, lisavad veelgi kvaliteeti, läbi mille Levadia soovib eelmise aasta edu korrata. Ka eelmisel aastal naasid koondislased Kruglov ja Dmitrijev suvel Levadiasse, aidates klubil kaheksandat korda Eesti meistriks tulla.
Vaadates liigatabeli alumist poolt, on suvel enim ridu täiendanud Jalgpallikool Tammeka, kes on just polsterdanud oma seni pigem õhukest kaitseliini, üritades seeläbi väljakukkumistsooni ohtu vältida.
Kelle individuaalsed esitused on jätnud sulle hea mulje?
Kõiki ei jõuagi välja tuua, on palju huvitavaid mängijad ja igal nädalal on mõni positiivne n-ö üllatus. Kindlasti ei saa märkimata jätta suurepärast hooaega tegevaid Daniil Ratnikovi ja Evgeny Kabaevit (mõlemad Sillamäe Kalev), Igor Subbotin Levadiast on näidanud, et ründaja positsioon pole üldse võõras ning ka tema meeskonnakaaslane Dragomir Vukobratovic on häid esitusi teinud. Lisaks on silma paistnud Hidetoshi Wakui (Nõmme Kalju), Mait Toom, Karl-Eerik Luigend (mõlemad FC Flora), Trevor Elhi (FC Infonet), Lasha Omanidze (Tallinna Kalev), Maksim Bazjukin (Jõhvi Lokomotiv) – neid ikka jagub.
Esiliigas on Pärnu Linnameeskonnal ja FC Kuressaarel kogutud 31 punkti, Viljandi Tulevikul 28, Vändra Vaprusel 24 ja Rakvere Tarval, kel ka mäng varuks, 23 punkti. Kellel on sinu arvates jõudu murda järgmiseks hooajaks Premium liigasse? Mida on vaja, et Premium liigas läbi lüüa?
Ennustamine on tänamatu töö, kuid hooaega vaadates tundub, et kas Pärnu või Kuressaare. Kuid nagu näha punktivahed on väikesed ja mängida veel küllalt, nii et hooaja lõpuks võivad seisud olla ümber pööratud. Premium liigas kanna kinnitamiseks on vajalik stabiilsus. Seda nii finantsiliselt kui klubiliselt.
Hooaja lõpuks on näidatud otseülekandes 63% Premium liiga mängudest. Kas sinu arvates populariseerivad otseülekanded liigat või pigem pärsivad kohalikke staadionile kohale minemast?
Kindlasti populariseerivad, andes võimaluse inimestele, kes teinekord mängule ei jõua, oma lemmiku tegemistel silma peal hoida ja kaasa elada ning suurendavad inimeste arvu, kes on liigaga kursis. Kui 100% mängudest oleks otseülekandes, siis kindlasti mingis osas pärsib see ka staadionile tulemist, kuid siinkohal tasub meeles pidada, et õige mänguelamuse saab just staadionil kohapeal ning klubidel on siin suur roll, et seda kogemust pealtvaatajateni paremini viia.
Selle hooaja publikurekord on 2494 inimest, aga toimub ka mänge, kus vaatajaid väljaku kõrval peaaegu polegi. Kuidas selgitaksid sellist olukorda?
Vahe on teinekord tõesti suur. Kui vaadata klubisid, kelle kodumängude publikuarvud on käesoleval hooajal liiga kõige suuremad või suurenenud võrreldes eelmise aastaga, siis selgelt eristuvad klubid, kes on väga tõsiselt hakanud tööle oma kogukonna kaasamisega ning avanud ennast nii oma klubi liikmetele ja lastevanematele kui ka oma piirkonna inimestele. Liiga areneb vaikselt õiges suunas ning loodetavasti saame varsti rääkida järjest tihedamini pealtvaatajate arvu kasvust Premium liigas.
Kolm klubi edenes eurosarjas teise ringi ja enne homset hoiab Kalju ka eduseisu Poola klubi Poznani Lechi vastu. Kas usud, et Eestisse mahuks ka kümme või enamgi tugevat klubi või oleme veel liiga väikesed?
Suurimad erinevused tabeli esi- ja lõpuosa vahel ongi eelarve suurus ja treeningtingimused. Siinkohal on hea tuua eelmise aasta näide, kus lõpuosa klubid üritasid esimesele otsale järgi tõusta, ning mingis mõttes sportlikult see ka õnnestus, küsimus, mis hinnaga. Liigahooaeg oli stabiilsem ja ühtlasem ning alumine pool napsas ülemiselt korralikult punkte. Üleminekumänge pidi pidama meeskond, kes kogus liigahooajal 32 punkti. Ehk siis vanasõna, et kett on täpselt nii tugev, kui on selle nõrgim lüli. Liiga taseme ühtlustumine on väga tähtis, ning kui vaadata tulevikku, siis sooviks näha Premium liigas oleks esindatud ka Pärnu, Viljandi, Rakvere ja kindlasti ka veel keegi ka Lõuna-Eestist.