10

01.2017

14:22

JALKA | Infonet oli meistritiitliks valmis

Värske Eesti meistri Tallinna Infoneti peatreener Aleksandr Puštov (pildil) rääkis Jalkale, kuidas klubi on aasta-aastalt eesmärke seadnud ning tänavu lisandunud kogenud pallurite toel jõuti sinnamaale, et oldi tiitlivõiduks valmis.

„Enne kui otsustasin Infoneti pakkumise vastu võtta, rääksime kaua klubi presidendi Andrei Leškiniga,” rääkis tänavuse meistermeeskonna peatreener Aleksandr Puštov, kes asus Infoneti etteotsa 2011. aastal. „Tahtsin teada, millised on klubi eesmärgid, kuidas nähakse arengut. Meie arusaamine kattus.”

Puštov täpsustab, et eesmärk oli luua uus jalgpallistruktuur, riigi edukamate hulka kuuluv profimeeskond koos konkurentsivõimelise noortesüsteemiga, mis annaks mängijaid Eesti noortekoondistele.

„Meie filosoofia on, et areneksime igal aastal edasi, kusjuures mitte tingimata sportlike tulemustega,” jätkab Puštov. „Aga muidugi olid olulised ka tulemused. Meil oli hea 1995. aastal sündinute punt – Jevgeni Harin, Vladimir Avilov, Vladislav Ogorodnik, kellele lisandusid Maksim Igonen ja Eduard Golovljov – ja kui vaatame, siis just nemad ongi sellest põlvkonnast meie esindusmeeskonda jõudnud ja siin püsinud. Nendest hakkasime tulevasi meistreid vormima. Oli selge, et me vajasime selleks aega ja tingimusi. Sealjuures pidime hakkama saama üleminekuga noorteklassist täiskasvanute hulka. See on alati raske. Selles eas minnakse sageli jalgpalli jaoks kaduma. Ühtlasi pidime leidma nende noorte kõrvale kogemustega meisterlikke pallureid, kes sobiksid meeskonda ka oma inimlike omaduste poolest. Vajasime meeskonnasisest tasakaalu.”

Puštov selgitab, et konkreetseid eesmärke seati küll aasta-aastalt, kuid suur eesmärk, milleks oli Eesti parimate sekka jõudmine, jäi alati samaks. Sel aastal lisandus meeskonda kogemust ja psühholoogilist valmisolekut. Uued kogenud Eesti koondislased tõid endaga kaasa autoriteedi, vajalikud näpunäited ja võitjamentaliteedi. See kõik kasvas kokku ja avaldus meeskonna karakteris.

Infoneti tehniline direktor Dmitri Skiperski lisab, et kõik vajalik loksus meistriliiga võitmiseks paika just tänavu.
„Sel aastal haakusid omavahel kõik hammasratta hambad ja kogu mehhanism toimis,” kasutab Skiperski kujundlikku keelt. „Ühest küljest tagasid esindusmeeskonna kasvanud kulud taustajõudude edukama toimimise ja teisalt arenesid taustajõud meeskonnale järele.”

Ka järjestikused napid võidud lisasid enesekindlust

Aleksandr Puštov nõustub, et liiga nõrgemate vastu on paratamatult mängijate motivatsioon häiritud. Kõik saavad aru, et ühtki vastast ei tohi alahinnata, aga mängijate peas käib ikka arvestus, kelle vastu parajasti mängitakse. Puštovi sõnul peab siin muuhulgas lootma pallurite professionaalsusele. Paistab, et Infonetil on sellega asjad korras, sest erinevalt peakonkurentidest pääses Infonet liiga tagaotsa meeskondade vastu punktikaotustest.

„Isegi kui meil väravalöömine pikka aega ei õnnestunud, võitlesime alati viimase minutini,” räägib Puštov. „Me jätkasime oma mängu. Lõpuks saime ikkagi hakkama. Vaid lõpus õnnestus meil Rakvere vastu ainus värav lüüa päris mängu lõpus, aga teistel puhkudel olid meie 1 : 0 võidud võrdlemisi kindlad. Sellistes kohtumistes oli kontroll meie käes. Pigem võinuksime meie veel mõne värava lüüa kui vastane viigistada. Ka 1 : 0 võit on võit. See räägib meeskonna psühholoogilisest kindlusest. Alati ei vasta tulemus mängu käigule. Tegelikult kasvatavad järjestikused üheväravalised võidud meeskonna enesekindlust. Mängijad näevad, et nad suudavad ikka vajalikud kolm punkti võtta.”

Lõpuvoorudes paistis jalg värisevat kõigil neljal peamisel tiitlipretendendil. Aleksandr Puštovi sõnul oli kõige raskemas olukorras Infonet. Liidril on alati raskem, jälitajatel kergem. Infonet proovis kõike võtta mäng mängu haaval. Puštovi sõnul ei läinud meeskond mängima mõtetega, et võime nii kaotada kui ka võita. Alati mindi mängima oma võimete kohaselt ja ikka võidumõtetega. „Narvale kaotatud punktid tegid tiitlivõidu raskemaks, aga väliselt ei näidanud keegi välja, et nüüd on paanika,” selgitab Puštov. „Sisemiselt oli vast teine lugu. Aga intriig jäi püsima ja teadsime, et nüüd peame minema ja eelviimases voorus Paidet võitma.”

Viimases mängus jäi Infonet vaheajaks kaotusseisu Nõmme Kalju vastu. Jooksvas edetabelis oli Kalju meister. Puštovi sõnul mängis rolli Kalju kiire avavärav. Infonet sai mängu tagasi poolaja keskel.

„Vaheajal hakkasid mängijad ise omavahel rääkima,” meenutab Puštov. „Nägin nende silmadest, et nad on valmis minema ja võitlema, et nad on meistritiitlit väärt.”

Puštovi sõnul oli oluline stabiilsus terve hooaja vältel. Aga samuti võitlejahing ja enesekindlus: nii Kaljut kui Levadiat suudeti võita kaotusseisust. Kõigist tagasilöökidest tehti järeldused. Tekkinud probleemid lahendati. Puštov märgib, et vahel oli individuaalselt vaja rääkida mõne mängijaga. Kriisi ei tekkinud.

Dmitri Skiperski lisab veel ühe detaili: „Sel aastal soosis meid ka kalender. Nii Flora kui Levadia mängisid järjest raskeid mänge, meile oli mängude järjekord soodsam.”

Hea sisekliima ja fännide toetus

Ka järgmisel aastal on Infonetile märksõnaks areng: edasiliikumine peab olema igal aastal. Aleksandr Puštov ütleb, et koosseisu poolest heidetakse esimene pilk oma duubelrivistusele, siis vaadatakse üle Eesti mängijateturg. Meeskonna tuumik säilitatakse, aga iga mängija võimekus meeskonnale midagi juurde anda vaadatakse kriitilise pilguga üle.

„Uute mängijate kohta peavad klubis omavahel nõu tavaliselt neli inimest,” kiidab Skiperski klubi head sisekliimat. „Need on klubi president Andrei Leškin, peatreener Puštov, direktor Aleksandr Altosar ja mina. Lõpliku otsuse teeb president, temal on seega justkui poolteist häält. Välismaa poole vaatamisele seab oma piirid Premium liigas kehtiv nelja välismaalase reegel.
Äkki tuleb pakkumine Igonen või Appiah maha müüa. Selle nädala jooksul vaatame.”

Skiperski sõnul tähendab tänavune edu töökoormuse kasvu ka klubi taustajõududele – midagi ei tohi kinni jääda nende taha. Kui ülalnimetatud nelikule lisada ka pressiesindaja Karina Massalskaja, ongi see viisik hetkel Infoneti peamine administratiivne jõud. Alati on tunne, et on vaja juurde võtta lisatööjõudu, aga väga teretulnud oleks ka vabatahtlike abi. Skiperski loodab selles osas abi aktiivsematelt fännidelt.

Ka peatreener Puštov tänab fänne, kelle teeneks ta loeb asjaolu, et Infonet ei kaotanud kodus Lasnamäel ainsatki mängu: „Meie staadioni atmosfäär ja siinne toetus annavad lisajõudu. See on suur toetus, see on meie 12. mängija. Olen neile toetuse eest tänulik. See on ka nende võit.”

„Meie klubi ei planeeri äkilist laienemist, ka noortetöös on meile oluline kvaliteet,” hoiab Dmitri Skiperski kaks jalga maas. „Hetkel on üheks kitsaskohaks see, et meil on kasutada vaid üks väljak. Õhtuti teeb seal sageli trenni neli-viis noorterühma. Põhimeeskonnale on vaja vähemalt poolt platsi. Meil on väike lootus saada sinna kõrvale väiksem väljak. Väga hea on see, et meile hakkavad partnerid tekkima: venekeelne raadiojaam Narodnaja Radio, OlyBet jt. Tänada tahaks ka kõiki ajakirjanikke, kes on meile tähelepanu pööranud. Ka eestikeelne meedia tunneb meie vastu huvi. Me kõik arendame Eesti jalgpalli.”

***

Puštov: Levadia aastad on suletud peatükk

Aleksandr Puštov oli alates 2010. aasta juulist terve aasta ka Tallinna Levadia eesotsas. Samal aastal lõpetas Levadia meistrivõistlused teisena ja 2011. aastal juba lahkunud Puštovita hoopis ilma medalita. Küsimusele, mida kasulikku andis Aleksandr Puštovile aasta peatreeneriks olemist Tallinna Levadias, vastab mees otsustavalt: „Selle peatüki olen enda jaoks sulgenud.”

Kuid räägib siiski edasi: „Kogemuse ma sealt muidugi sain. Kõik, ka kannatlikkus tulemuse suhtes, oleneb omanikust.”

Lugu ilmus detsembrikuu Jalkas

Tekst: Indrek Schwede
Foto: Lembit Peegel

 

Peatoetaja

  • LHV

Suurtoetajad

  • Nike
  • A. Le Coq
  • Coolbet
  • Rimi

Toetajad

  • ABC Motors
  • Ramirent
  • FIFAA
  • Taisto
  • MyFitness
  • Krausberg
  • Spordihooldus
  • Eskaro
  • Corny
  • Ferroline Group
  • Euronics
  • Sportland

Turvapartner

  • ProSecurity Partner

Meediapartnerid

  • ERR
  • Õhtuleht
  • Soccernet
  • JALKA
  • MIND Media

Partnerid

  • UEFA
  • FIFA
  • Kultuuriministeerium
  • Tallinn
  • EOK
  • Integratsioon

Sotsiaalpartnerid

  • SPIN
  • SOS Lasteküla