11

07.2024

23:43

Levadia ja Paide alustasid eurohooaega võidukalt, Kalevi debüüt lõppes napi kaotusega

Täna alustasid kolm Eesti meeskonda oma teekonda UEFA Konverentsiliigas. Esimese eelringi kohtumistes alistas Tallinna FCI Levadia Leedus 2:0 tulemusega FA Šiauliai, JK Tallinna Kalev jäi Kadrioru staadionil 1:2 alla Armeenia klubile FC Urartu ning Paide Linnameeskond sai 2:1 jagu Walesi klubist Bala Town.

Tallinna FCI Levadia – FA Šiauliai

Kell 18.00 Šiauliai keskstaadionil alanud kohtumise esimesed minutid olid otsivad, kuid seejärel haaras Levadia mängu ohjad. Eesti klubi läks mängu juba seitsmendal minutil juhtima, kui Richie Ephraim Musaba toksas paarilt meetrilt väravasse nurgalöögi järel kastis lahtiseks jäänud palli. Kuigi Levadia oli suures plaanis kontrollivam pool, siis paaril puhul jõudis lubavate olukordadeni ka Šiauliai. Nende kõige ohtlikum olukord oli 15. minutil, kui Läti ründaja Davis Ikaunieks sai Levadia karistusalast löögile, kuid tema üritus läks napilt väravast mööda. Mõned minutid hiljem lõi Felipe Felicio karistusala tagant Šiauliai suunas peale, kuid Leedu klubi väravavaht Gustas Baliutavičius tõrjus palli latti. 23. minutil suurendas aga Levadia eduseisu, kui Edgar Turi tsenderdus paremalt äärelt leidis karistusalast Felicio, kes suunas peaga madala löögi Šiauliai väravasse. Kaheväravalises eduseisus oli mäng Levadia kontrolli all ning Šiauliai ei leidnud koduväljakul oma mängu üles. Kuigi poolaja lõpus oli mõlemal võistkonnal paar šanssi skoori teha, siis meeskonnad läksid vahejale Levadia 2:0 eduseisus.

Kodumeeskond alustas teist kolmveerandtundi võrreldes esimesega elavamalt, kuid selle aja jooksul ei saanud Šiauliai üht väravat tagasi löödud. Seejärel sai ka Levadia mängu paremini sisse ning paremad võimalused hakkasid tekkima Premium liiga liidervõistkonnale. 62. minutil mängis Rasmus Peetson Joao Pedro heast kohast löögile, kuid tema vasaku jala sooritus maandus Baliutavičiuse süles. Viis minutit hiljem lõppes Levadia vasturünnak niivõrd ohtlikult, et Ioan Yakovlev tabas Šiauliai värava posti. Mängu lõppfaasis oli rohkem õhus Levadia kolmas kui Šiauliai esimene värav. Esmalt oli hea võimalus Til Mavreticil, kuid 84. minutil vastas Baliutavičius sloveeni löögile korraliku tõrjega. Minut hiljem mängis Mark Oliver Roosnupp end hea pettega löögile, kuid tema keerutatud löök tabas mängus teist korda latti.

Kuigi Šiauliai otsis mängu lõpus üht väravat tagasi, siis lõpuks sai Levadia 2:0 võidu ning sõidab Eestisse tagasi kaheväravalise eduga. Vastasseisu korduskohtumine mängitakse 18. juulil kell 19.00 A. Le Coq Arenal.

JK Tallinna Kalev – FC Urartu

JK Tallinna Kalev alustas kell 19.30 Kadrioru staadionil oma klubi esimest euroteekonda lubavalt, kui kodumeeskond läks kohtumist juba 11. minutil juhtima. Vadim Mihhailov saatis vasakult äärelt saadud karistuslöögist hea palli kasti, mille võistkonna kapten Tristan Toomas Teeväli suunas mõnelt meetrilt väravasse. Kalevi avavärava järel oli kohe lähedal viigivärav, kuid Kalevi väravavaht Oskari Forsman tegi väravajoonel korraliku tõrje, hoides tallinlasi eduseisus. 21. minutil oli Ats Purjel lubav võimalus viia Kalev kahe väravaga ette, kuid kastis end löögile mängida üritades jõudsid armeenlased olukorda paikama. 28. minutil viigistas Urartu mänguseisu, kui Edgar Movsesyan sai Kalevi karistusalast kaks korda löögile. Kui esimese ürituse suutis Forsman tõrjuda, siis teisel korral saatis Urartu ääreründaja palli väravasse. Poolaja lõpus oli Armeenia meeskond paaril korral lähedal, et kohtumist juhtima minna, kuid 42. minutil nurgalöögist tekkinud olukorra järel läks pall Forsmani väravast mööda. Vaheajale läksid meeskonnad 1:1 viigiseisul.

Teist poolaega alustas teravamalt Urartu ning 52. minutil olid külalised taas ohtlikud, kui Forsman pidi alumisest nurgast välja koukima Mikayel Mirzoyani madala välisküljelöögi. Seejärel mängupilt võrdsustus, kuid järgnevate minutite jooksul ei tekkinud kummalgi meeskonnal häid variante. Järgmine ohtlik moment leidis aset 76. minutil, kui Movesyan lõi karistusala paremast nurgast palli Kalevi värava ristnurga suunas, kuid taas päästis Forsman kalevlasi suurepärase tõrjega. Minut hiljem lõi aga Movesyan Urartu juhtima, kui tema jala ette maandus Teevälja poolt blokeeritud löök.

Urartu mängu teine värav jäi ka kohtumise viimaseks ohtlikuks olukorraks ning kuigi Kalev näitas südikat vastupanu, siis Armeenia klubi sai kaotusseisust välja tulles 2:1 tulemusega raske võidu. Mängu korduskohtumine Jerevanis toimub 18. juulil algusega kell 18.00.

Paide Linnameeskond – Bala Town FC

Inglismaal mängitud kohtumise algus möödus suuremate võimalusteta, sest mõlemad meeskonnad alustasid kohtumist konservatiivselt. Oli palju võitlust ning mitmel puhul läksid mehed duellides omavahel kontakti, misjärel pidid meditsiinibrigaadid mehi tohterdama tulema. Esimese poolaja keskel kaldus initsiatiiv Paidele, kes küll valdas palli vastasest enam, kuid ei suutnud üleliia ohtlikke momente tekitada. Kohtumise esimest ohtlikku olukorda tuli oodata 31. minutini, kui Walesi meeskonna kapten Nathan Peate'i löögi blokeeris Michael Lilander üle otsajoone. Paide esimese kolmveerandtunni parimad võimalused tekkisid poolaja lõpus, kui Milan Delevici 39. minuti kauglöök läks napilt raamist mööda ning Robi Saarma tugev üritus raamide vahele nõudis rusikatega tõrjet Joel Torrance'ilt. Vahejapausile läksid meeskonnad olukorras, kus tablool olid nullid.

Teisel poolajal tegid mõlemad meeskonnad varakult vahetusi ning Paidel sekkus 56. minutil mängu Gambia ründaja Abdoulie Ceesay, kes seitse minutit hiljem avas mänguskoori. Vahetusmees realiseeris Patrik Kristali söödu, paigutades palli Bala Towni karistusalas täpselt posti kõrvale võrku. Edasine mäng kulges Paide avavärava järel suuremate võimalusteta. Walesi meeskond üritas võimalusi luua läbi tsenderduste, kuid Paide sai üldjuhul nende ohu maandamisega eeskujulikult hakkama. Kui juba hakkas tunduma, et mäng lõppeb Paide 1:0 võiduga, siis üleminutid kujunesid ootamatult sündmusterohkeks. Esmalt viis Predrag Medic teise üleminuti madalast kauglöögist Paide kohtumist kahe väravaga juhtima, kui Torrance ei suutnud märga palli väravast eemal hoida. Kaks minutit hiljem said ka võõrustajad võimaluse värava löömiseks, kui Daniel Luts lükkas Walesi mängijat Paide karistusalas selga ja peakohtunik määras vea märgiks penalti. Joshua Ukek oli 11 meetri karistuslööki sooritades eksimatu, lüües palli paremale ning saates Ebrima Jarju teisele poole.

Vaatamata sellele naaseb Paide Eestisse avakohtumisest saadud 2:1 võiduga. Vastasseisu korduskohtumise mängitakse 18. juulil Pärnu Rannastaadionil, kus kõlab avavile kell 19.30.

Pildil JK Tallinna Kalevi värava autor Tristan Toomas Teeväli. Foto: Katariina Peetson/jalgpall.ee