19

07.2024

02:42

Levadia pääses Konverentsiliiga teise eelringi väravateta viigiga, Paide viimase minuti iluväravast

UEFA Konverentsiliigas selgusid täna õhtul esimesest ringist edasipääsejad. JK Tallinna Kalev jäi võõrsil 0:2 ja kahe mängu kokkuvõttes 1:4 alla Armeenia klubile FC Urartu. Tallinna FCI Levadia tegi A. Le Coq Arenal leedulaste FA Šiauliaiga väravateta viigi ning edenes kahe mängu kokkuvõttes 2:0 koondtulemusega järgmisesse ringi. Paide Linnameeskond tagas Bala Towni vastu edasipääsu lisaaja viimasel minutil löödud väravast, millega alistati Walesi klubi kahe mängu kokkuvõttes tulemusega 3:2.

JK Tallinna Kalev – FC Urartu

Eesti aja järgi kell 18.00 alanud kohtumises tekkis esimene ohtlik moment Ramon Smirnovil, kes sai veidi lähemalt kui karistusala joonelt peale lüüa, kuid tema sooritus läks üle värava. Kuus minutit hiljem tekkis võimalus koduvõistkonnal, mille nad ka ära kasutasid. Kalevi kaitseliini taha söödutud pallini jõudis esimesena Urartu tipuründaja Edgar Movsesjan, kes söötis selle Mikajel Mirzojanile, kes omakorda saatis mänguvahendi segamatult võrku. Poolaja edenedes olid väljaku peremehed ka teisele väravale lähedal, kuid Oskari Forsman tõrjus alumise nurga suunas teel olnud löögiürituse.

Urartu suurendas teise kolmveerandtunni alguses mängu eduseisu kaheväravaliseks, kui taas oli täpne Mirzojan. Taas kalevlaste kaitseliini taha saadetud pall leidis vasakult äärelt jätku Eesti meeskonna karistusalasse, kust lõpuks pääses Mirzojan 49. minutil löögile, saates madala löögi paremasse alumisse nurka. 59. minutil oli lähedal Urartu kolmas värav, kui Movsesjan otsis karistusala joonelt Forsmani värava tagumist allnurka, kuid tema löök napilt väravast mööda. Kalevi mängu parim võimalus tekkis 77. minutil, kui Kaspar Laur tõi peaga kasti saadetud tsenderduse värava ette, kuid vabalt löögile pääsenud Ats Purje suunas palli mõnelt meetrilt Urartu väravavaht Haik Ghazarjanile sülle.

Lõpuvile järel oli Armeenias tablool seis 2:0, mis tähistas Urartu võitu. Kahe mängu kokkuvõttes jäid nad eurosarja debütant Kalevi vastu peale 4:1 seisuga ning edenesid Konverentsiliiga teise eelringi, kus neid ootab Tšehhi klubi Ostrava Banik.

Tallinna FCI Levadia – FA Šiauliai

Kell 19.00 A. Le Coq Arenal alanud kohtumise esimene ohtlik olukord tekkis kodumeeskonnal, kui Ioan Yakovlev sai healt positsioonilt pealelöögi sooritada, aga tema üritus ei tabanud raami. Kolm minutit hiljem pidi Gustas Baliutavicius tõrjuma Richie Musaba pealelöögi karistusala joonelt nurgalöögiks. Esimene kolmveerandtund möödus suuremate võimalusteta ning võõrustajate kontrolli all.

Teise poolaja alguses tuli Levadia taas lubavalt Šiauliai karistusalasse, kui lisaks Joao Pedrole lülitus paremalt äärelt rünnakule Edgar Tur. Äärekaitsja läks terava nurga alt löögile, kuid palli takistas väravasse minemast Baliutaviciuse keha. 62. minutil tekitas ohtu Joao Pedro karistuslöök, mille ta tsenderdas paremalt äärelt karistusalasse, kuid meeskonna kapten Rasmus Peetson ei ulatunud napilt heast kohast palli suunama. Ka kohtumise teine poolaeg ei pakkunud suurepäraseid väravavõimalusi, mistõttu ei avanud kumbki meeskond väravatearvet.

Levadia hoidis avamängus saadud 2:0 võitu kindlalt ja tagas sellise koondtulemusega koha Konverentsiliiga teises eelringis, kus minnakse vastamisi mulluse Horvaatia liiga neljanda meeskonna NK Osijekiga. Avakohtumine toimub 25. juulil Horvaatias ning korduskohtumine 1. augustil Tallinnas.

Paide Linnameeskond – Bala Town

Kell 19.30 Pärnu Rannastaadionil alanud kohtumist alustas paremini külalisvõistkond Walesist. Paidele valmistasid raskusi Bala Towni standardolukorrad: kui 11. minutil suutis Ebrima Jarju tõrjuda altnurgast Nathan Peate'i pealöögi, siis sellele järgnenud nurgalöök maandus Paide väravavahi selja taga. Markeerimata jäänud Peate sai segamtult õhku kerkida ning suunata palli samasse nurka, kust hetk varem oli Jarju mänguvahendi välja koukinud. 1:0 oli tõsiasi ja kahe mängu kokkuvõttes oli meeskondade seis viigis. Kiiretele vasturünnakutele mänginud Bala oli taas ohtlik 27. minutil, kui Lassana Mendes sai karistusala kesktsoonist peale lüüa, kuid tema sooritus läks üle värava. Paide esimese poolaja parim võimalus tekkis 29. minutil Siim Lutsul, kui Robi Saarma nurgalööki suunama pääsenud ääreründaja saatis palli sentimeetrite jagu väravast mööda. Poolaja lõpus luhtasid külalised veel ühe hea võimaluse, kui George Newell sai tagumisse posti suunatud palli lüüa, kuid taas vihises mänguvahend üle Jarju kaitstud raami. Sellega lõppes korduskohtumise esimene vaatus, tablool seis 1:0 Bala kasuks.

Teist kolmveerandtundi alustas Paide elavamalt võrreldes esimese poolajaga, mille tulemusena teeniti ohtralt nurgalööke. Need aga suurt ohtu ei kujutanud ning kuigi Paide jõudis lubavatele positsioonidele, siis lõppkvaliteedist rünnaku viimistlemisel jäi puudu. Ohtlikkus hakkas tekkima normaalaja viimasel veerandtunnil, kui kõigepealt lasi Henrik Ojamaa hea söödu värava eest läbi, kuid Dimitri Jepihhin ei ulatunud jalaga seda võrku suunama. 85. minutil oli Balal nende teise poolaja parim võimalus, mille realiseerimisel oleks võinud mängu saatus lõppeda neile õnnelikul viisil. Karistusalasse tsenderdatud pall leidis Newelli pea, kuid ründaja ei saanud Paide värava eest palli raami. Üleminutitel oli Paidel kaks järjestikust võimalust kallutada mäng normaalajal enda kasuks, kuid esmalt tõrjus Alexander Downes kehaga väravajoonelt Ojamaa ürituse ning järgnenud nurgalöögist hoidis Bala väravavaht Joel Torrance väravast eemal Jepihhini madala löögi. Kuna normaalaja järel oli vastasseis kahe mängu kokkuvõttes 2:2 viigis, nägi Pärnus lisaaega.

Lisanenud pooltunni jooksul oli üritavam pool Paide. 94. minutil lõi Patrik Kristal palli küljevõrku, teistele löögiüritustele jõudsid Bala kaitsemängijad ennastsalgavalt vahele hüpata. 10 minutit enne lisaaja lõppu jäi Walesi klubi vähemusse, kui Downes võttis määrustevastaselt maha Thomas Agyepongi ning nägi selle eest teist kollast kaarti. Viimased minutid enamuses mänginud Paide kruvis pinget ja survet kuni 121. minutini, mil kasti tagant pääses löögile Oskar Hõim. Vahetusest sekkunud keskväljamehe jalast väljus löök, mis lõpetas latipõrkest Bala värava ristnurgas. Imelise sooritusega Paidele edasipääsu taganud Hõim viigistas kordusmängu kontekstis skoori, kuid viis üldseisu silmas pidades Paide 3:2 vastasseisu.

Hõimu kaunis tabamus jäi ka kohtumise viimaseks sündmuseks, sest pärast seda kostus Rannastaadionil lõpuvile. Paide päästis viimasel minutil edasipääsu Konverentsiliiga teise eelringi, kus on vastas Islandi klubi Stjarnan.

Paide Linnameeskond tähistamas edasipääsu Konverentsiliiga teise eelringi. Päevakangelaseks tõusis Oskar Hõim (vasakult teine). Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee