03

06.2014

13:42

Pirita JK Reliikvia pürgib kolmandasse liigasse

Neljanda liiga Põhja tsoonis liidripositsioonil olev Pirita JK Reliikvia tahab mängida end järgmiseks hooajaks aste kõrgemale.

Pirita JK Reliikvia esindaja Einar Lillo ütles portaalile jalgpall.ee, et hooaja eel seadis klubi selge sihi olla liigas pjedestaalil ja pürgida mängudega kolmandasse liigasse.

„Pikemas perspektiivis lähtume Johan Cruyffi poolt välja öeldust, et spordis on peamine see, et püütakse iga päev paremaks saada,“ märkis Lillo. „Kui hakkad niimoodi mõtlema, tekivad muutused ka teistes eluvaldkondades. Ükskõik, mis saavutustest me räägime, alati võid seda järgmisel päeval paremini teha – see kehtib kõige kohta elus. Jalgpall on vahendiks paremaks saamise pääseteel!“

Lillo ütles, et kui vaadata liigahooaja algust, siis ollakse loomulikult tulemusega rahul, sest esimese ringi suurest slämmist jäi viimases voorus puudu ainult üks värav.

„Juba staažika neljanda liiga tiimina võib öelda, et liiga tase on aastatega tõusnud ja mängijate oskused on ühtlustunud,“ tõdes Lillo. „Kui viie aasta eest võis meeskonna edu taga olla paar-kolm ägedat tegijat, siis täna otsustab mängu just ühtlane ja treenitud koosseis.“

Tänavusest jääb Einar Lillo hinnangul kripeldama vaid Väikese karika esimese ringi allajäämine FC M.C. Tallinnale, kus meeskonnal oli võimalusi võiduks, aga ka hooajaeelsel ühepäevaturniiril Eduard Ellmanni karikale jäi võit koju toomata.

Ajalugu algab aastast 2007
JK Reliikvia sündis, kui vastuseks ühele üleskutsele Pirita ajalehes kogunes Pirita Majandusgümnaasiumi staadionil tosinkond hakkajat jalgpallihuvilist ja pärast esmast kohtumist otsustati alustada regulaarseid treeninguid Pirita JK Reliikvia nime all.

Toonasest tiimist on ühel või teisel moel tänaseni klubiga seotud Magnus Saar, August Sai, Lauri Teelem, Priit Kaasikmäe ja Einar Lillo. Neist esimesed kolm on ka täna regulaarsed põhikoosseisu mehed.

Meeskonna debüüthooaeg Eesti jalgpallis oli 2008, mil aasta varem asutatud klubi pidas 30. märtsil oma esimese liigamängu FC Hansa Unitedi vastu. Samas mängus lõi tänaseni tiimis palliv Magnus Saar Reliikvia esimese värava.

Avahooaeg IV liigas ei olnud just eriti särav ja laeks jäi eelviimane koht. Kuni tänaseni on klubi vahelduva eduga pallinud IV liigas ja pakkunud igal hooajal nii mõnegi särava esitluse.

Klubi üheks eesmärgiks on Pirita elanike ja Piritaga seotud inimeste koondamine, sportimiseks ja vabaaja veetmiseks soodsate tingimuste loomine ning jalgpallis sportlike tulemusteni jõudmine.

Einar Lillo ütles, et lisaks sportlikele eesmärkidele on seatud oma tegevusele ka heategevuslikud eesmärgid – osaleda tervislike eluviiside propageerimisele ja abivajajatele suunatud heategevuslikes ja sotsiaalsetes ettevõtmistes.

„Klubi algusaegadest peale oleme suunanud oma heategevusliku ja teavitava fookuse doonorlusse ja selle propageerimisse,“ rääkis ta. „Selle kinnituseks on olnud pikka aega meie särgil olnud Verekeskuse üleskutse doonorlusele ja praegu liigume samas suunas. Ehk teisisõnu soodustab see altruistlikku suhtumist ka ettevõtjate poolt, kes meid toetades toetavad ka doonorlust.“

JK Reliikvia on toonud doonorluse juurde oma häid partnereid ja toetajaid. Nii on osalenud klubi aktsioonides endine Pirita linnaosa vanem Tiit Terik ja endine koondislane Teet Allas.

Einar Lillo ütles, et kui jätta kõrvale parima saavutusena klubi loomine ja lahedate inimeste koondumine, siis 2012. aastal oli meeskond üsna lähedal kohale neljanda liiga pjedestaalile. Vaimus valmistuti ka üleminekumängudeks kolmandasse liigasse.
„Takistuseks sai meie endi enesekindlus ja tahe, sest jäime viimase vooru kohtumises põhirivaalile alla ja langesime kolmanda koha asemel hoopiski kuuendaks,“ märkis ta.

Mitmekesine koosseis
Klubi on oma loomisest peale olnud seotud Piritaga ja mis sümboliseerib veel kujukamalt Piritat, kui klooster sinna juurde kuuluva legendiga Viimsest Reliikviast.

„Miks Reliikvia? – meie inimeste teadvuses on Reliikvia koheselt seostatav filmist pärineva legendiga, mis on seotud Pirita kloostriga ja enamik filmi kulminatsiooni hetki toimuvad kloostri ja selle läheduses,“ selgitas Einar Lillo nimevalikut. „Nii et kui keegi räägib Reliikviast, siis alateadvuses hakkab kohe helisema Pirita.“

Klubi motoks on ladinakeelne sentents „In hoc signo vinces“. Tegemist on religioosse nägemusega IV sajandist, mis viis võidule Rooma keiser Constantinuse. Eesti keelde panduna kannab see mõtet, et selle märgi all Sa võidad. Moto sümboliseerib uskumust sellesse, mida Sa teed ja mida pead oluliseks.

Pirita JK Reliikvia meeskond on sotsiaalselt ja ka etniliselt koosluselt väga mitmekesine, sest seal mängivad saarlased, hiidlased, mandrirahvas, piritalased ja paar välismaalast.

Ka vanuseliselt ollakse mitmekülgsed, sest rivistuses on sõjaväelasi, ettevõtjaid, gümnasiste ja üliõpilasi, päästjaid ja riigiametnikke. Näiteks klubiajaloo suurim väravakütt August Sai, kes on löönud kuue hooajaga 60 väravat, on tunnustatud kunstnik. Tema viimane isikunäitus mõtestas maalikeeles elu.

„Kui vaadata veel tagasi neile, kes meil tiimis aastate jooksul mänginud on, siis pink on päris põnev ja kirju, pea igast mehest võiks eraldi loo kirjutada,“ rääkis Lillo.

Meeskonna praeguse plussina nimetas Einar Lillo treenerit. Kui seni viisid treeninguid läbi mängivate treeneritena Magnus Saar, Jaanus Põllumees ja Lauri Teelem, siis esimest hooaega on klubil treener, kes ise väljakule väravaid lööma ei pürgi.
„Vaadates treener Priit Simsoni seniseid tegemisi, siis on süsteemne lähenemine treeningutele omakorda pikendanud meie pinki, toonud mehi harjutama ja tekitanud konkurentsi pääsuks põhikoosseisu,“ märkis Lillo, lisades, et tekkinud on stabiilsus ja suuri äralangemisi ei ole.

Lillo sõnul saab meeskonna nõrkustena paradoksaalselt välja tuua tugevused – pikk pink ja konkurents. „Siin ongi just võtmeroll kogenud treeneril, kes peab sellest tuleneva negatiivse pinge maandama,“ lausus ta.

Arenev klubi
Pirita JK Reliikvia on viimaste aastate jooksul klubiliselt arenenud ja laienenud. Klubi meeskond mängib Rannajalgpalli meistriliigas, kus pallivad peamiselt just Pirita noorpallurid ja teevad seda üsna edukalt.

Kuigi oma liigamängudega alustati kunagi velodroomil, siis viimased aastad on olnud kodustaadioniks Maarjamäe kunstmuruväljak. „Hooaja alguses, kui liiga võistkonnad said ritta, siis naljahambad tundsid meile kaasa, et vaesed piritalased peavad kõigiks välismängudeks Tallinnasse sõitma,“ märkis Einar Lillo.

„Unistustes oleme loomulikult näinud oma kodustaadionit, koos klubihoone ning laste-, noorte- ja naistetiimidega. Kahjuks on need täna ainult unistused ehk selgeid eesmärke ja teid nendeni me pole visioneerinud.“

Lillo sõnul ollakse täna oma koduväljakuga rahul, aga ideaalis peaks Pirital olema oma spordikeskus ja miks mitte siin käed lüüa Sisekaitseakadeemiga, kellega klubil on ka kokkupuute punkte olnud ja ilmselt tuleb seda ühisosa järjest kogukonna kaudu juurde.

Samas publikurohkusega oma mängudel Pirita JK Reliikvia suurt kiidelda ei saa. „Kuigi oleme lisaks jalgpallimängimisele loonud sidemeid kogukonnaga ka mänguväliselt, nii on näiteks meie ideest kantud Botaanikaaias toimuv traditsiooniline Jüriöö jooks ja muud ettevõtmised, on rahva staadionile toomine siiski peamisi probleeme,“ tunnistas Einar Lillo. „Peamise publiku moodustavad meie endised mängumehed, sõbrad-tuttavad, aga ka Pirita inimesed.“

Madalamates liigades vaid neli viiki
Madalamate liigade teistes mängudes jätkusid tulised lahingud, kus nii mõningi liider lasi sisse väikese vääratuse ja kaotas vajalikke punkte. Samas on ka meeskondi, kes hakkavad konkurentidel eest libisema. Meeskonnad mängivad võidule, sest kolmes liigas lõppes ainult neli kohtumist viigiga.

Teine liiga
Ida/põhja tsoonis jätkasid liidrid kindlalt. Paide Linnameeskond II purustas võõrsil Võru JK 5:0, Tallinna JK Dünamo võitis kodus Türi Ganvix JK 2:0 ja Raasiku FC Joker 1993 võitis võõrsil Tartu JK Welco Elekteri fännide survet trotsides 1:0. Kodus võtsid 3 võidupunkti JK Kaitseliit Kalev - Jõgeva SK Noorus-96 4:2 ja Lasnamäe FC Ajax - Tallinna FC Levadia III 3:2. Koduväljakul tunnistasid külaliste paremust JK Loo - Tallinna JK Visadus 3:8 ja Tallinna JK Legion II - JK Luunja 1:8.

Turniiritabel: 1. Paide Linnameeskond II 25, 2. Tallinna JK Dünamo 19, 3. Raasiku FC Joker 1993 18 punkti.

Lääne/lõuna tsoonis näitas jätkuvalt kindlalt minekut liider FCF Tallinna Ülikool, kes purustas võõrsil FC M.C. Tallinna 8:0. Kodus ei lubanud endale vääratust ka teisel kohal olev Saue JK Laagri, kes võitis Läänemaa JK Haapsalu 3:0. Küll aga loovutas punkte kolmandal kohal olev JK Tallinna Kalev II, kes tunnistas võõrsil Rummu Dünamo 5:3 paremust.

Võidupunktid kirjutasid tabelisse kodus veel: Pärnu FC Metropool - JK Tondi 9:2, Viljandi JK Tulevik II - Sörve JK 2:0 ja Viimsi MRJK - FC Nõmme United 5:3. FC Tarvastu kaotas kodus Keila JK-le 2:3.

Turniiritabel: .1 FCF Tallinna Ülikool 22, 2. JK Tallinna Kalev II 21, 3. Saue JK Laagri 18 punkti.

Kolmas liiga
Ida tsoonis kaotas liider Tallinna SK Dnipro kodus Narva United FC-le 1:4 ja lasi konkurentidel lähemale tulla, sest Kiviõli FC Irbis II võitis võõrsil Ambla Vallameeskonda 4:2 ja Kuusalu JK Rada Koeru JK -d 2:0. Ülejäänud kohtumistes tunnistasid võõrustajad külaliste paremust: IAFA Estonia - FC Järva-Jaani 0:1, Rakvere JK Tarvas II - Tallinna FC Ararat TTÜ II 1:3 ja Tallinna Maccabi - SK Eestimaa Kasakad 2:3.

Turniiritabel: 1. Tallinna SK Dnipro 21, 2. Kiviõli FC Irbis II 21, 3. Kuusalu JK Rada 18 punkti.

Põhja tsoonis jätkasid kaks paremat võidukalt, sest Tallinna FC Charma alistas võõrsil Nõmme Kalju FC III 4:2 ja Tallinna JK Piraaja oli võõrsil 4:0 parem meeskonnast Tallinna FC Hell Hunt. Vääratas aga hooaega hästi alustanud Tallinna FC Castovanni Eagles, kes kaotas võõrsil Viimsi FC Igiliikurile 0:2.

Lisaks said 3 võidupunkti juurde kodus Kristiine JK 6:3 võitnud Tallinna FC Olympic Olybet ja võõrsil Saku Sportingu 6:2 alistanud JK Retro. Ainsana mängisid 3:3 viiki JK Tallinna Kalev III ja Rapla JK Atli.

Turniiritabel: 1. Tallinna FC Charma 19, 2. Tallinna JK Piraaja 17, 3. Tallinna FC Castovanni Eagles 15, 4. JK Retro 15 punkti.

Lõuna tsoonis jätkasid liidrid kindlalt. SK Imavere Forss võitis kodus Valga FC Warriori 3:1, Tõrva JK võitis võõrsil SK Tääksi 4:1 ja samaga sai Tartu FC Merkuuri vastu hakkama Põlva FC Lootos, kes võitis 4:1. Kodus said võidud Tartu JK Welco Elekter II 4:1 EMÜ SK vastu ja FC Otepää 4:1 FC Tartu üle. Vastseliina FC Aspen tunnistas koduväljakul Navi Vutiseltsi 4:2 paremust.

Turniiritabel: 1. SK Imavere Forss 19, 2. Tõrva JK 19, 3. Põlva FC Lootos 16, 4. SK Tääksi 16 punkti.

Lääne tsoonis võitis liider Pakri SK Alexela JK Kernu Kadakas 1:0 ja suurendas konkurentide ees vahet. Teisel kohal olev Saaremaa JK aameraaS viigistas FC Kosega 1:1 ja Vändra JK Vaprus II kaotas kodus Lihula JK-le 0:1. Kodus said võidud Lääne-Nigula JK JK Pärnu-Jaagupi üle 1:0 ja FC Lelle Keila JK II vastu 2:0. Ainsana pidi kodus vastastele alla vanduma Saaremaa Malev, kes kaotas Kärdla LM-ile 1:2.

Turniiritabel: 1. Pakri SK Alexela 19, 2. Saaremaa JK aameraaS 14, 3. Vändra JK Vaprus II 13 punkti.

Neljas liiga
Ida tsoonis võtsid liidrid kindlad võidud. Liider Narva JK Trans II alistas Maardu FC Starbunker II 6:0 ja teisel kohal olev Maardu United purustas JK Tallinna Kalev Juuniori 10:0. 3 punkti kirjutasid tabelisse ka SK Tapa, kes võitis Raasiku Valla FC 4:1 ja võõrsil JK Sillamäe Kalev III 3:1 parem olnud Tallinna KSK FC Štrommi.

Turniiritabel: 1. Narva JK Trans II 21, 2. Maardu United 18, 3. Tallinna KSK FC Štrommi 13 punkti.

Põhja tsoonis tegi liider Pirita JK Reliikvia 0:0 viigi Tallinna JK Jalgpallihaiglaga. Tallinna FC Reaal võitis Tallinna FC Soccerneti 3:2 ja Tallinna FC Twister võitis Tallinna JK Piraaja II 7:0.

Turniiritabel: 1. Pirita JK Reliikvia 19, 2. Tallinna FC Twister 15, 3. Tallinna JK Jalgpallihaigla 10 punkti.

Lõuna tsoonis said võidud koduväljakul mänginud meeskonnad. Suure-Jaani United võitis Pärnu JK Vapruse 3:0, Pärnu Jalgpalliklubi võitis FC Tartu II 7:0 ja Tartu FC Santos II võitis FC Elva II 5:1. Ainsana sai kodus kaotuse FC Helios Võru, kes jäi 4:6 alla Tartu Ülikool Faunale.

Turniiritabel: 1. Tartu FC Santos II 14, 2. Pärnu JK Poseidon Nirvaana 13, 3. Tartu Ülikool Fauna 12 punkti.

Lääne tsoonis mängiti kolm kohtumist: FC Haiba - Tallinna Depoo 3:3, Pakri SK Alexela II - Tallinna Jalgpalliselts 3:0 ja FCF Tallinna Ülikool II - FC Toompea 3:1.

Turniiritabel: 1. FCF Tallinna Ülikool II 16, 2. Trummi SK 10, 3. Tallinna Depoo 9 punkti.

Foto: Pirita JK Reliikvia uue särgi esitlus „Las hea veri rändab“ Verekeskuses 2013 (vasakult Teet Allas, Einar Lillo, Tiit Terik, Aleksei Filjanin ja Rainer Rohtla). 

Peatoetaja

 • LHV

Suurtoetajad

 • Nike
 • A.Le Coq
 • Coolbet
 • Rimi

Toetajad

 • ABC Motors
 • Ramirent
 • FIFAA
 • Taisto
 • MyFitness
 • Krausberg
 • Spordihooldus

Lennupartner

 • Nordica

Meediapartnerid

 • ERR
 • Õhtuleht
 • Soccernet
 • JALKA

Partnerid

 • UEFA
 • FIFA
 • Kultuuriministeerium
 • EOK
 • Tallinn

Sotsiaalpartnerid

 • SPIN
 • SOS Lasteküla