29

07.2012

07:38

Tammeka ja Kalev said punktilisa

Meistriliiga 21. vooru kohtumises teenis Tammeka koduväljakul 1:1 viigi Tallinna Kalevi vastu. Sellega lõpetati kuuemänguline kaotusteseeria ja peatreener Joti Stamatopoulos teenis oma esimese punkti Tammeka treenerina.

Tammeka peatreener Stamatopoulosel oli mängu eel probleeme kaitseliiniga - meeskonna kapten Siim Valtna lahkus Portugali, Martin Hurt oli vigastatud ning Rauno Tutk ja Martin Haljak kandsid mängukeeldu. Seega nägimegi Tammeka poolel eksperimentaalset keskkaitsepaari Maido Pakk-Kaspar Kaldoja. Paki jaoks oli see esimeseks mänguks peale pikka vigastuspausi.

Lisaks sai sel hooajal esimest korda Tammeka värvides platsile joosta Siim Tenno, kes võttis üle Kaldoja positsiooni keskväljakul. Tema kõrval mängis tavapärasest madalamal positsioonil Alex Nimo ning mõneti üllatuslikult alustas Tammeka kahe ründajaga - Ander Paabuti kõrval sai oma võimaluse suvine täiendus Olari Perlin.

Starmani Vutipeo abil oli Tamme staadionile kogunenud tavalisest rohkem rahvast ning atmosfäär tribüünidel oli meeldiv. Küllap aitas see kaasa ka mängule, sest hoolimata põletavatest kuumakraadidest algas mäng aktiivselt. Esimene arvestatav võimalus oli Alex Nimol, kelle 7. minutil sooritatud kauglöögi Tallinna Kalevi väravasse naasnud Mait-Mattis Niinepuu osavalt pareeris.

Tallinna Kalev hoidis palli veidi paremini ja sai selle eest tasu juba 12. minutil. Tammeka kaitsjad kukutasid karistusalasse purjetanud Kassim Aidara ja Hiroyuki Mitsuyama lõi penalti kindlalt ristnurka.

Peale väravat Tammeka aktiviseerus selgelt ja poolaja teisel poolel hakati oma domineerimist ka võimalusteks vormistama. 30. minutil oli oma debüütväravale lähedal Tanel Joosep, kes karistuslöögijärgsest segadusest löögile pääses, kuid Kalevi kaitse klaaris siiski olukorra. Mõned minutid hiljem näitas Tammeka vastase karistusala ümber suurepärast söödumängu, kuid Alex Nimo löök lendas üle lati.

Tammeka alustas teist poolaega nagu esimene lõpetati. Kohe esimesel rünnakul pääses Jürgen Lorenz karistusalast löögile, kuid Kalevi väravavaht Niinepuu tegi hea tõrje. Tartlased jätkasid üritamist ja oli näha, et meeste tahtmine oli suur. Äärelt tegi häid läbimurdeid Mikk Laas ning Siim Tenno hoidis keskvälja kontrolli all.

57. minutil kandis Tammeka surve vilja. Järjekordselt pääses vasakult äärelt Mikk Laas tsenderdama ja seekord leidis ta viiekasti joonelt üles Olari Perlini, kelle täpne pealöök postipõrkest Tallinna Kalevi väravasse. Perlini jaoks oli see üle kahe aasta esimene värav Tammeka eest ja esimene värav Meistriliigas. Viimati tegi ta skoori 2010. aastal Nõmme Kalju vastu.

Kui kohtunik Kristo Tohver 60. minutil Ander Paabuti vastu tehtud jõuvõtte eest vilet puhus ja Tammeka 20 meetri pealt karistuslöögi sai, oli õhus väravat tunda. Alex Nimo karistuslöögi tõrjus Niinepuu aga nurgalöögiks. Seejärel tõmbas Kalev vahetustega mängutempo alla ja pääses Tammeka surve alt. Tallinnlastel oli ka Aleksei Savitski läbi hea võimalus juhtima minna, kuid Kalevi kapteni lähedalt sooritatud löök läks kõvasti üle värava.

72. minutil oli Tammekal parim võimalus kohtumine enda kasuks pöörata. Kaspar Kaldoja tõusis keskkaitsest kõrgele ja mängis suurepärase läbisöödu Alex Nimole, kes esimese puutega vabanes kaitsemängijast ja pääses vastaste vahiga silmitsi, kuid Niinepuu suutis taas ameeriklase ürituse tõrjuda. Minut hiljem sai Kaldoja ka ise healt positsioonilt peaga löögile, kuid ei suutnud palli postide vahele suunata.

Mängu lõpuminutitel oli elevust mõlema värava all. Esmalt teenis Kalev ridamisi nurgalööke ja karistuslööke, mille klaarimisega Tammeka kaitsjad hädas olid. Viimasel lisaminutil suutis ka Tammeka väga ohtliku karistuslöögi trahvikasti keerutada. Peale väravaesist saginat suutis Niinepuu palli väravajoonelt välja tuua. Publiku protestidest hoolimata jäi värav andmata. Isegi, kui pall ületas joone, näitas kohtunik, et eelnevas olukorras oli Kalevi väravavahi vastu viga tehtud.

Viigipunkt tõstab Tammeka Kuressaarele veidikene lähemale - kahe tabeli viimase vahel on nüüd 5 punkti, kuid saarlastel on 4 mängu vähem peetud. Tallinna Kalev hoidis tänu viigipunktile oma 7. tabelikohta.

Tallinna Kalevi peatreener Sergei Ratnikov polnud oma hoolealuste kaitsemänguga rahul: "Kui rääkida sellest kollist, mis meile löödi, siis ma ei tea, mis seal taga toimus. Üks mees seisab seal üksi. Meil on suur probleem stopperitega. Kui me saaks 2-3 stopperit, siis Kalev oleks kindlasti 5-6 hulgas."

Tammeka peatreeneri Joti Stamatopoulose sõnul on uudse koosseisuga saavutatud viigipunkt hea tulemus: "Ma arvan, et see oli punkt võidetud, sest mängijad tegid väljakul head tööd. Me pidime muutma palju positsioone, sest meil oli palju mängijaid vigastatud või mängukeelu all.

Proovisime Maidot [Pakki] keskkaitses. See oli esimene kord, kui ta seal mängis ja ta sai päris hästi hakkama. Samuti kuna Kaspar [Kaldoja] mängis keskkaitses, oli ta meil keskväljalt puudu ja Alex [Nimo] pidi mängima kaitsvamalt."

Kiidusõnu jätkus kreeklasel tervele võistkonnale: "Meeskond näitas väga head võitlusvaimu. Meil liigutasime mõnel korral väga hästi palli, võitlesime väga hästi ja ei andnud vastasele palju võimalusi. Meil oli rohkem võimalusi väravalöömiseks kui vastastel. Meeskond sai uue koosseisuga väga hästi hakkama ja ma õnnitlen neid. Meil on 15 mängu veel ees, et areneda. Mõned mängijad tulevad vigastustest tagasi, mõned vabanevad mängukeelu alt."

Tammeka poolkaitsja Siim Tenno jaoks polnud 1:1 viik aga piisav: "Need olid meile kohustuslikud kolm punkti, aga lasime alguses endale lolli penaltiga ära lüüa ja pole midagi teha. Ründetsoonis ei püsinud pall täna, nagu esimesel poolajal näha oli. Viisime palli ette ära, aga ei tulnud sealt lahendust."

28. juulil kell 17:00 Tartu Tamme staadion (Kungla 1a, Tartu)
TARTU JK TAMMEKA - JK TALLINNA KALEV  1:1 (0:1)
Väravad: 57. Olari Perlin - 12. pen. Hiroyuki Mitsuyama
Hoiatused: 12. Kaspar Kaldoja, 90. Maido Pakk - 62. Daniil Ratnikov

JK Tammeka: 33-Lukjanov, 16-Naggel, 5-Kaldoja, 11-Pakk, 6-Joosep, 10-Nimo, 7-Siim Tenno, 13-Lorenz (85. 96-Tiru), 88-Paabut (72. 9-M. Valtna), 17-Laas, 27-Perlin.
Varus: 98-Kütt, 25-Meisalu, 96-Tiru, 9-M. Valtna, 30-C. Anderson, 22-Vares, 50-Peedo.

JK Tallinna Kalev: 1-Niinepuu, 15-Kukebal (68. 28-Stepanjan), 10-Mitsuyama, 4-A. Savitski, 19-Armean, 11-Alijev, 17-Whalen (68. 26-Kobjakov), 12-Gunther, 16-Aidara, 9-Tomson (74. 8-Kabashi), 24-D. Ratnikov.
Varus: 22-Niinlaub, 26-Kobjakov, 8-Kabashi, 28-Stepanjan.

Mänguolud: +30, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras.